Tautas sporta sezonas TOP7: Riteņbraukšanas divdabis

Riteņbraukšanas sacensību sezona ir tikai nedaudz garāka par triatlona sezonu. Lai arī tā sākas aprīlī un noslēdzas novembrī, sacensību virpulis iegriežas vien aprīļa beigās un septembrī sāk noplakt. Protams, īstenākie fanātiķi nodarbojas ar riteņbraukšanu arī ziemā, taču vairums šī sporta veida cienītāju baltāko gada daļu atvēl distanču slēpošanai.

Vieniem patīk sacensību atmosfēra, otri atzīst nesteidzīgu braukšanu pa pilsētas ielām. Vieniem gari braucieni, otriem sprinti. Vieni brauc pa meža takām, otri iecienījuši gludu asfaltu. Vieniem gods braukt sporta klasē kopā ar labākajiem, otriem pašapziņa ceļas tautas klases distancē, apdzenot svētdienas braucējus ar groziņiem uz divriteņiem. Vieni nedēļā piedalās divās, trijās sacensībās, otriem dubļi un pedāļu mīšana apnikusi un radusies vēlme pēc pārmaiņām savos sacensību kalendāros. Vasarā divritenis, ziemā - slēpošana.

Par 2014.gada labāko riteņbraucēju atzīts divkārtējais olimpiskais čempions Māris Štrombergs, kas varētu liecināt par to, ka nav izšķirošas nozīmes atskatīties uz aizvadīto sezonu, taču tautas sports nedaudz atšķiras no profesionāļiem un ir pelnījis savu tiesu uzmanības. Lai arī Štrombergs pārstāv BMX lauciņu, ar kuru skeitparkos visbiežāk aizraujas jaunieši, Latvijā popularitātes ziņā jau daudzus gadus līderpozīcijās ir kalnu divriteņi. Arī ievērojamākās sacensības tradicionāli notiek meža takās, grants ceļos, dažādos pauguros un bezceļos.

Smiltenē par Latvijas čempioniem kalnu riteņbraukšanā maija sākumā kļuva Mārtiņš Blūms un Dana Rožlapa. Jūlijā par XCO Latvijas čempioniem krosā Baldones trasē kļuva Matīss Preimanis un Katrīna Jaunslaviete

Cēsis - Valmiera ir viens no pavasara vēstnešiem Latvijā

Populārākajā tautas sporta seriāla "SEB MTB maratons" sporta klasē sezonas gaitā piedalījās 263 dalībnieki, no kuriem visvairāk punktus septiņās sacensībās nopelnīja Andžs Flaksis (3996), pārliecinoši pārspējot tuvākos sekotājus - Mārtiņu Blūmu, Kristu Neilandu, Arni Pētersonu un Dimitriju Sorokinu. Sieviešu konkurencē sezonas kopvērtējumā uzvarēja Igaunijas pārstāve Grēte Steinburga (3995), pārspējot Katrīnu Jaunslavieti (3961).

No 2235 dalībniekiem tautas klasē uzvarēja Jānis Ozols (4999), tikai par astoņiem punktiem apsteidzot tuvāko sekotāju Jāni Bērziņu (4991). Sieviešu konkurencē uzvara Lāsmai Ozolai.

Arī otru populārāko kalnu riteņbraukšanas seriālu atbalsta kredītiestāde. "Vivus MTB maratona" sešu sacensību kopvērtējumā sporta klasē uzvarēja Raivis Zīmelis (7491), par nieka trim punktiem pārspējot Oskaru Muižnieku (7488). 331 dalībnieka konkurencē no abiem bijušajiem biatlonistiem vistuvāk bija Ivars Prokofjevs (7475). Labākais sieviešu trio ir identisks "SEB MTB maratonam" - Grēte Steinburga, Katrīna Jaunslaviete un Ieva Strēle. Tautas klasē starp 604 dalībniekiem uzvarēja  Zigmārs Zučiks un Rūta Brakovska.

Trešais populārākais tautas seriāls bija "Trek kauss", kurā sešās sacensībās uzvarēja tas pats Zīmeļa (3926) un Muižnieka (3907) duets, kam sekoja Dmitrijs Sorokins (3878). Sieviešu konkurencē pārliecinoši uzvarēja Ieva Strēle. Ja sporta klasē piedalījās 323 dalībnieki, tad tautas klasē to bija 609, kur uzvarēja Jānis Rubiks un Līga Actiņa.

Četru sacensību seriālā "MySport MTB kauss" sporta klasē 159 dalībnieku konkurencē uzvarēja Arnis Pētersons (2998), pārspējot Raivi Zīmeli (2995) par trim punktiem. Sieviešu konkurencē uzvarēja Inese Zvirgzdiņa. Tautas klases sacensību 276 riteņbraucēju kopvērtējumā visvairāk punktus sapelnīja Dzintars Kaņepējs (2898) un Līna Berga (2203).

Gaidot 2015.gadu, klīst runas, ka pēdējos divus kalnu divriteņu sacensību seriālus skaršot pārmaiņas un pirmie divi varēšot nostiprināt savas pozīcijas. Tikmēr populārākā seriāla rīkotāji joprojām meklē idejas, kā motivēt dalībniekus pārsēsties no saspiestības tautas klasē uz krietni brīvāko sporta klasi. Taču pat gana sportiski riteņbraucēji labprātāk brauc tautas klasē, jo tur ir lielāka konkurence un arī ieradums dara savu. Savukārt tehniski sarežģītāko sacensību rīkotāji 2015.gadā piedāvās par vienām sacensībām vairāk.

Latvijas ceļi kļūst līdzenāki un iedzīvotāji sākuši skatīties šosejas divriteņu virzienā. Tirdzniecības vietās aizvien biežāk tiek meklēti šosejas velosipēdi un iecienītais kalnu divritenis reizēm tiek nomainīts pret popularitāti gūstošo šosejas velosipēdu.

Šosejas riteņbraukšanā viens no spilgtākajiem notikumiem Latvijā bija Baltijas ceļa 851,8 kilometru velotūre, kas no Viļņas devās uz Tallinu cauri Latvijai. Andris Vosekalns piecu dienu sacensībās ierindojās 13.vietā, par septiņām minūtēm un 16 sekundēm atpaliekot no uzvarētāja holandieša Matjē van der Poela.

393 šosejas riteņbraukšanas sacensību cienītāji piedalījās "Vipsport veloapļi" 14 posmos, kas tika aizvadīti Biķernieku trasē. Lai arī sacensību rīkotājiem bija neliela aizķeršanās ar iekļaušanos dažos kalendāros, sacensības nodēvējot par treniņiem ar laika kontroli, tika rasts risinājums, kazai paliekot dzīvai. Ņemot vērā septiņus labākos posmus, kopvērtējumā uzvarēja Kristaps Knops un Adele Ilga Spigovska.

Septiņos posmos Salaspilī (13km), Garkalnē (20km), Jūrmalā (11km) un Tukumā (95/38km) notika "Filter Velokauss" šosejas riteņbraukšanas sacensību seriālā. Lai arī distanču garumi bija samērā īsi, ātrumi bija iespaidīgi un sacensībās varēja demonstrēt meistarību individuālajā, pāru, komandas, kā arī grupas braucienā. Sezonas kopvērtējumā uzvarēja  Sandis Āķis un Katrīna Jaunslaviete. Savukārt Biķernieku trasē sešu posmu šosejas riteņbraukšanas sacensību seriālā "Xsports kauss" uzvarēja Krists Neilands.

Latvijas čempiona titulu individuālajā braucienā jūnija beigās Smiltenē nosargāja Gatis Smukulis. Sieviešu konkurencē triumfēja Dana Rožlapa. Savukārt grupas braucienā Andris Vosekalns, aiz sevis atstājot galvenos favorītus – Alekseju Saramotinu un Gati Smukuli.

Septembra sākumā 24.reizi Siguldā notika Vienības brauciens, kur 95 kilometru braucienā starp 222 dalībniekiem uzvarēja Māris Bogdanovičs (2:14:55) un Elīna Sauka (2:16:12). Kalnu divriteņu 48 kilometru trasē 651 dalībnieka konkurencē uzvarēja Arnis Pētersons un Ingrīda Šmite. Protams, visvairāk dalībniekus Siguldā tradicionāli pulcēja 36 kilometru garais tautas brauciens, kuram uz starta nostājās 3563 riteņbraukšanas cienītāju.

Otrs lielākais riteņbraukšanas notikums bija Rīgas velomaratons jūnija pirmajā datumā, kad katram bija iespēja baudīt svētku sajūtu un priekšroku pret četrriteņu transportu, braucot pāri Rīgas tiltiem un ripojot gar abiem likteņupes krastiem. 235 sporta klases braucēji piecos apļos veica 80 kilometru distanci, noskaidrojot uzvarētājus - Andžu Flaksi (1:49:43) no Dunalkas un Viktoriju Sipoviču (1:57:20) no Purvciema. 32 kilometru garajā tautas klasē piedalījās 1843 braucēji, kur ātrākie bija Juris Visockis (45:22) un Justīne Brūvere (50:43) no Carnikavas. Parādes braucienā vienu 16 kilometru apli veica ģimenes klases dalībnieki.

Ķekavas velomaratona šosejas riteņbraukšana jūnijā ne visā distances garumā dalībniekus veda pa asfaltu, tāpēc saņēma neviennozīmīgas atsauksmes. 90 kilometru sporta klasē finišēja 40 dalībnieki, no kuriem ātrākais bija Armands Bēcis (1:52:41,4). Sieviešu konkurencē Madara Fūrmane (2:07:39,55) par piecām sekundēm pārspēja Katrīnu Jaunslavieti. Tautas klasē starp 416 braucējiem ātrākie bija Kaspars Launerts un Jeļena Dovgaļuka.

Pāris nedēļas vēlāk velomaratons šosejas braucienā notika arī Jūrmalā, kuru kāds vēl atceras ar nelāgu finiša kritienu. 77 dalībnieki sporta klasē sasniedza finišu, kurā uzvarēja četrotne Emīls Liepiņš, Dmitrijs Sorokins, Aleksejs Saramotins un Rihards Bartuševics. Sieviešu konkurencē ātrākā bija Daiva Tušlaite no Lietuvas. Tautas klasē starp 538 dalībniekiem ātrākie bija Pēteris Dedovs un Viktorija Šipovica. Ģimenes braucienā piedalījās 396 dalībnieki.

Pēc ilgāka pārtraukuma velosacensības šosejas braucienā notika Liepājā. Sporta klasē finišēja vien 29 braucēji, no kuriem ātrākais bija Armands Bēcis. Tautas klasē finišu sasniedza 204 dalībnieki, no kuriem ātrākie bija Kaspars Launerts un Jana Jansone.

Atsevišķi MTB velomaratoni notika arī daudzās citās vietās Latvijā, piemēram, Jūrmalā un Priekulē.

Tikmēr joprojām populāri ir dažādi velokrosi, starp kuriem noteikti minamas Arvja Pizika sezonas izskaņā rīkotās sacensības bērniem un jauniešiem. Tautā iecienīts ir dažādām vecumgrupām domātais Baložu velokross. Jaunpienācējs velokrosu saimē bija "Gruzis acī", kura rīkotāji jau vairākus gadus organizē 24 stundu sacensības riteņbraukšanā.

2014.gadā diennakts velokross pārcēlās no Ogres Zilajiem kalniem uz Baldones Riekstukalna apkārtnes kalnainajām meža taciņām, kurās uzvarēja Saulius Speičus no Lietuvas, nobraucot 336 kilometrus. Vēl tikai diviem braucējiem izdevās pārsniegt 300 kilometru slieksni, starp kuriem bija arī Latvijas pārstāvis Vilnis Klinovičs (304,5 km), izcīnot trešo vietu. Stafetes braucienā, divām komandām četru dalībnieku sastāvā izdevās nobraukt vairāk par 400 kilometriem. 399 kilometrus 24 stundās pāru ieskaitē izdevās nobraukt Reinim Avenam un Mārtiņam Ozolam. Augusta sākumā notiekošajās sacensības bija iespēja pārbaudīt savus spēkus arī 12 stundu ieskaitē.

Riteņbraucēju un distanču slēpotāju iecienītā interneta vortāla "xc.lv" kalendārā tiek uzrādītas 115 velosacensības aizvadītajā sezonā. Smilteni varētu nosaukt par Latvijas riteņbraukšanas galvaspilsētu, jo tajā tika noskaidroti Latvijas čempioni gan kalnu riteņbraukšanā, gan šosejas braucienos. Taču iespējams Tev ir citas domas, tāpēc nobalso par savu Gada riteņbraukšanas trasi!

Noslēgumā neliels skats ārpus valsts robežām un divām starptautiska mēroga sacensībām jeb pasaules čempionātu MTB riteņbraukšanā. Septembrī kalnu divriteņu sacensībās Norvēģijā piedalījās septiņi Latvijas pārstāvji. Vislabāk veicās Matīsam Preimanim, kurš izslēgšanas braucienos ieņēma 23.vietu un 57.vietu velokrosā, kur startēja 106 dalībnieki.

Savukārt Spānijā notikušajā pasaules čempionātā šosejas riteņbraukšanā piedalījās 10 dalībnieki no Latvijas. Individuālajā distancē ar atsevišķu startu Gatis Smukulis ieņēma 47.vietu, savukārt Aleksejs Saramotins uzrādīja 50.labāko rezultātu. 47 dalībnieču konkurencē 26.vietu ieguva Lija Laizāne, bet Dana Rožlapa ieņēma 35.vietu. Gata Smukuļa komentārs "Pieci.lv" ēterā uzreiz pēc atgriešanās no sacensībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tautas sports
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti