Hokeja laukumu izbūvei atbalsts 10 000 Eur

Orientēšanās - Latvijas populārākais sporta veids?

Tautas sporta sezonas TOP7: Ar karti un kompasu

Daudziem vēl labā atmiņā orientēšanās sporta iebalsošana par populārāko sporta veidu pirms dažiem gadiem. Šis sporta veids kopā ar rogainingu un piedzīvojumu sportu ir neatņemama tautas sporta sastāvdaļa. 2014.gads bija zīmīgs ar vairākiem notikumiem gan Latvijas, gan pasaules mērogā.

Gada lielākais sasniegums bija Guntara Mankus izcīnītais pasaules čempiona tituls taku orientēšanās disciplīnā, kura ir viena no četrām orientēšanās sporta disciplīnām, ko atzinusi starptautiskā orientēšanās federācija (IOF). Itālijā Mankus pārspēja zviedrieti un norvēģi sacensībās, kurās noteicošā prasme ātri nolasīt karti un izprast apvidu. Taku orientēšanās sportā rezultātu neizšķir dalībnieka pārvietošanās ātrums distancē, tādēļ sporta veids piemērots cilvēkiem ar dažādu fizisku sagatavotību, tajā skaitā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Pasaules veterānu čempionāta zelta medaļu izcīnīja Baiba Smila, savukārt pie bronzas tika Velga Zaļaiskalna. Gada nogalē Latvijas Orientēšanās federācija Mārai Bolšteinai pasniedza balvu par mūža ilgo ieguldījumu orientēšanās sporta attīstībā, novērtējot gan viņas ieguldījumu Jelgavas orientēšanās sporta pamatu likšanā, gan nebeidzamo entuziasmu un joprojām aktīvo sportošanu.

Latvijas kausā 2014.gadā notika 16 orientēšanās sacensības ar 548 vidējo dalībnieku skaitu. Vēl notika 10 sprinta un stafešu sacensības, kā arī simtiem orientēšanās klubu iknedēļas sacensības visā Latvijā. Sezonas kopvērtējumā par uzvarētājiem Latvijas kausā kļuva kluba "Ozons" pārstāvji Anatolijs Tarasovs un Līga Ārniece.

Par valsts čempioniem maratona distancē kļuva Jānis Krūmiņš un Līga Ārniece, kura uzvarēja arī garajā orientēšanās distancē. Savukārt vīriešu konkurencē garajā distancē nepārspēts palika Edgars Bertuks. Vidējā distancē par Latvijas čempionu kļuva Mārtiņš Sirmais, taču sieviešu rezultāti Viesītē tika anulēti nenovietota kontrolpunkta dēļ. Orientēšanās sprintā uzvarēja Sandra Grosberga un Edgars Bertuks. Noteikti pieminamas ar orientēšanās stafetes, kurās savā starpā sacenšas klubi. Bez kaislībām un spriedzes šajās sacensībās neiztikt, taču reizēm gadās pat kuriozi, kā tas notika septembra sākumā Latvijas čempionāta laikā, kad līderkomandu divas dāmas stafetes pēdējo etapu veica bez sportiskā azarta un finišu sasniedza vienlaikus. Skatītāju vilšanās vainagojās ar protestu iesniegšanu un aicinājumu diskvalificēt abas iesaistītās komandas. Sezonas papildinājums bija dinamiskās jauktās sprinta stafetes.

Visu gadu Latvijas reģionos notiek orientēšanās sacensības, kas mežos pulcē šī tautas sporta cienītājus. Pierīgas mežos "Magnēts" piedāvā gan klasisko orientēšanos ziemā un vasarā, gan veloorientēšanos, gan piedzīvojumu orientēšanos, gan pāru orientēšanos dažādām paaudzēm.

Rogainings ir aizvien lielāku popularitāti iemantojošs sporta veids gan Latvijā, gan citviet pasaulē. Ja orientieristi cīnās par laiku, kurā noteiktā secībā jāapmeklē kontrolpunkti, tad rogainingā pašu izvēlētā secībā apvidū jāatrod pēc iespējas lielāka kontrolpunktu vērtību summa noteiktā laikā. Ja orientēšanās sports ir individuāls ar lielāku dinamiku, tad rogaininga sacensībās piedalās komandās un standarts ir 24 stundu formāts. Organizatori rogaininga sacensībās nemēdz kontrolpunktus paslēpt bedrēs vai citās vietās, taču reizēm gadās, ka to sasniegšanai nepieciešams šķērsot grāvjus, purvus un dažādas aizaugušas vietas. Rogainings izaicina un piesaista aizvien vairāk dalībniekus, arī orientieristiem tā ir lieliska iespēja pamainīt savu ikdienu.

Aizvadītajā sezonā rogaininga sacensības notika Popē, Lejasciemā, Baldonē, Vaidavā un Rīgā, pulcējot līdz pat 715 dalībniekiem. Rogaininga sacensības ar velosipēdiem notika Jūrmalā. Lejasciemā notika Latvijas čempionāts (24h) un labāko trijniekā starp divām igauņu komandā iespraucās komanda "2 slapji krekli" ar Anitu Liepiņu un Valteru Kaminski. Četru rogainingu sacensību veidotajā Latvijas kausā visvairāk punktu izcīnīja Nikolajs Lucāns un kļuva par sezonas kopvērtējuma uzvarētāju. Zelma Preciniece uzvarēja sieviešu konkurencē.

Pasaules čempionātā ASV, Eiropas čempionātā Igaunijā un daudzviet citur Latvijas rogaininga komandas neskaitāmas reizes kāpa uz goda pjedestāliem gan sacensību kopvērtējumos, gan dažādās vecumgrupās. 2017.gadā pasaules čempionāts rogainingā notiks Rāznas ezera apkārtnē. Savukārt 2018.gadā pasaules čempionāts orientēšanās sportā notiks Siguldas un Rīgas pusē. Amatpersonas jau paziņojušas, ka sacensības varētu izmaksāt vienu miljonu eiro, kas būšot divreiz mazāka summa, kas bijusi nepieciešama šādām sarīkojumam Somijā.

Starp piedzīvojumu sportu un rogainingu balansē Jelgavas pusē notiekošās sacensības "Slapjais kaķis", kura dalībniekiem samērā neformālā un draudzīgā atmosfērā ir iespēja vasaras karstumu atšķaidīt ar lēcieniem pa Cenas tīreļa gandrīz peldošām saliņām starp mazo ezeriņu labirintiem. 21.gadsimta sākumā Latvijā aizsāktā piedzīvojumu sacensību ēra turpināsies arī 2015.gadā. Ar senāko vēsturi minamas "Raid.lv" rīkotās piedzīvojumu sacensības, savukārt "xRace" kļuvušas par iecienītākajām.

Latvijā ilgākajās 44 stundu piedzīvojumu sacensībās "LAR", kas jūlijā notika Krāslavā, uzvarēja komanda "Gandrs" ar Daci Lindi, Uldi Žimantu un Kristapu Jaudzemu sastāvā. Oktobrī Kandavas pusē notikušajās 24 stundu piedzīvojumu sacensībās ar velosipēdiem "BAR" uzvarēja Igaunijas komanda, kurai vistuvāk bija "Isostar" ar Ingrīdu Šmiti, Jāni Krūmiņu un Kaspars Zudragu. Pavasarī Jaunpiebalgā 24 stundu sacensībās "SAR" uzvarēja komanda "Elita" ar Jāni Blanku, Kristapu Epneru un Daci Lindi. Piecu sacensību seriālā "xRace" sezonas kopvērtējumā sporta klasē uzvarēja komanda "Isostar", savukārt tautas klasē triumfēja "Mežā galvenais", taču jāņem vērā, ka komandas sacentās arī sieviešu un jauktajās grupās.

Arī 2015.gadā risināsies spraigi notikumi Latvijas mežos, par ko liecina pirmie aicinājumi uz tādām starptautiski atzītām sacensībām kā "Rīgas orientēšanās nedēļa" un "Rīgas kausi".