Taku skrējējus izaicina pagarinātā Siguldas kalnu maratona trase

Šogad Siguldas kalnu maratons (SKM) sagādājis vairākus jaunumus un jautājumus. Skarbais un reizē populārais skrējiens pārcelts no oktobra beigām uz mēneša pirmo sestdienu. Protams, nemainīgi lielākā intriga - kuri būs pirmie uzvarētāji jaunajā, pagarinātajā 70 kilometru trasē.

3.oktobrī Siguldā vairāk nekā 600 skrējēju plkst.10 nostāsies Ziediņa kalna pakājē, lai startētu vienā no tradīcijām bagātākajiem taku skrējieniem Latvijā. SKM aizsākumi ir tikai par gadu jaunāki nekā pasaulslavenais UTMB (170 km skrējiens apkārt Monblānam). Jau no 2004.gada obligāti nav jāizbrauc no valsts, lai piedzīvojumu kāri apmierinātu pašmāju vertikālajās takās.

Ir gājuši gadi un mainījušās gan SKM norises vietas (Daugmale, Ogres Zilie kalni un Sigulda), gan arī trases un distances, gan uzvarētāji un pārstāvētās valstis. Šis ir dzejdara Raiņa gads un lielais tautas iedvesmotājs ir teicis, ka "pastāvēs, kas mainīsies”.

Šodienas situācija un Monblāna punktu pelnīšanas bums kilometru devalvācijas laikmetā ieviesis arī pārmaiņas SKM norisē. Protams, galvenie ieguvēji būs skrējēji un arī pats pasākums Gaujas Nacionālajā parkā (GNP). Reiz garākā distance bija 44 kilometri četros apļos, šogad viens aplis būs 35 kilometru garš un garākās distances skrējēji dosies 70 kilometru distancē.

Pirmsstarta reģistrācijā pieteicās 163 ultramaratonisti, kas ir 2015.gada rekords kādā no sešām Latvijas sacensībām, kuru distances garums pārsniedz klasiskā asfalta maratona distanci. Interesanti, ka viena apļa 35 kilometru startam pieteikušies tieši tikpat - 163 taku skrējēji. Savukārt 283 skrējēji dosies baudīt zelta rudeni 15 kilometru trasē.

Ja pieskaita uz vietas sacensību centrā reģistrētos sacensību dalībniekus, var spriest, ka aptuveni 700 skrējēju sāks cīņu par apavu pāri, kas pienāksies ātrākajam vīram un veiklākajai dāmai, kuri pirmie sasniegs 85 metru augstā starta kalna virsotni.

Vienlaikus viņi tiks kronēti par Ziediņa kalna karali un karalieni - pietiks vien 34% kāpumā pieveikt 250 metrus.

Pērn šajā sprinta distancē uzvarēja orientieristi Irita Puķīte un Andris Jubelis. Iespējams, ka šogad uzvarētāji būs citi, taču Irita Puķīte 70 kilometru distancē vēlēsies atkārtot pagājušā gada uzvaras garšu un viņa viennozīmīgi ir SKM galvenā favorīte. Vēl pirms nedēļas orientieriste no Saulkrastiem apiecināja, ka ir lieliskā formā un pārliecinoši triumfēja “Magnēts Tautas rogainigs” pusmaratona distancē.

Irita Puķīte šogad piedalījās divos pasaules čempionātos (PČ). Maijā viņa pārstāvēja Latviju taku skriešanas PČ, savukārt savās sezonas galvenajās sacensībās - PČ rogainingā izcīnīja sudrabu jauktajās komandās un bija labākā savā vecumgrupā, kā arī kopā ar Guntaru Manku aiz Polārā loka savāca visvairāk punktu no Latvijas komandām.

Anita Liepiņa ir otra nopietnākā pretendente cīņai par medaļām SKM garajā distancē. Olimpiskā soļotāja šogad ir sevi apliecinājusi ar trešo vietu 90 kilometru kalnu skrējienā Spānijā. Tukumnieces kontā ir arī pilns medaļu komplekts SKM un, visticamāk, labāko trijniekā viņa iekļūs arī šogad.

Kā trešā pretendente uz uzvaru Gaujas senlejas takās minama Marta Zumberga no Dundagas, kuru olimpiskajā Siguldā vietējie var dēvēt arī par savējo.

Viņa pirms diviem gadiem bija viena no divām daiļā dzimuma pārstāvēm, kuras spēja finišā nokļūt ātrāk par pieminēto Anitu Liepiņu. Pēcolimpiskajā gadā nācās piekāpties tikai Dacei Linai, kura šogad SKM vēros no malas.

Marta Zumberga pirms divām nedēļām Valmierā palika uzreiz aiz gadalgotā trijnieka LČ maratonā un ir lieliskā fiziskā formā, lai cīnītos par augstākajām vietām Siguldā. Viņa ir pārliecinoša līdere gan LČ ultra garajās distancēs “Kefīra kauss 2015” un galvenā favorīte uzvarai Latvijas taku skriešanas reitingā "Kalnu karaliene 2015". Šogad bijušas uzvaras trijos no pieciem ultramaratoniem.

Pērnais gads bija pirmais pēdējo astoņu SKM laikā, kad uz dāmu goda pjedestāla nekāpa kāda Dace, bet šogad Baiba Močāne var ieviest jaunu tradīciju un likt pārējiem skaitīt, cik gadus pēc kārtas labāko trijniekā iekļūs sieviete ar šādu vārdu.

Baiba Močāne ir viena no reitingā augstāk esošajām Latvijas taku skrējējām.

Starptautisko sacensību dēļ viņa šogad atteicās no pērn nopelnītā Kalnu karalienes titula, par kura jauno īpašnieci uzzināsim tieši pēc SKM distances finišēšanas. 2015.gadā Baiba Močāne Latvijas izlases sastāvā piedalījās PČ taku skriešanā un savās gada sacensībās - Monblāna TDS distancē iekļuva TOP50 sieviešu konkurencē.

SKM maratonā uz starta nevarēs iziet Alma Vītola, kura augustā “Cēsis Eco Trail” (CET) 80 kilometru distancē kāpa uz goda pjedestāla. Jaunā studente jau atrodas Amazones džungļos un dienu pēc SKM sāks teju nedēļu ilgās 250 kilometru sacensības, lai kļūtu par pirmo baltieti, kam izdevies veiksmīgi izaicināt džungļu ultramaratonu.

Mūsdienu medicīnas sasniegumi var likt sirdij strādāt tā, ka nekas nekavēja pērn Līgai Ārniecei uzvarēt CET. Taču, ko nespēj kavēt veselība, var stingri noteikumi - 2018.gadā Siguldā notiks PČ orientēšanās sportā, un izlases kandidātiem nav ļauts atrasties pat tuvumā skaistajām dabas takām.

Tāpēc trasē neredzēsim arī Jāni Kūmu. SKM viņš pirms diviem gadiem palika otrais aiz Mārtiņa Puriņa, kurš šogad būs galvenais sacensību favorīts vīriešu ieskaitē. Kalnu karaļa reitinga līderim ir iespēja kļūt par pirmo, kurš SKM triumfējis trīs reizes. Tiesa, viņš pats šonedēļ pieticīgi LNT “900 sekundēs” atzina, ka par uzvaru cīnīsies vismaz pieci skrējēji.

Siguldietim un vietējo taku pazinējam Mārtiņam Puriņam ir tikai viens nopietns konkurents - Romāns Evarts, kurš šobrīd atrodas ārpus Latvijas un nevarēs piedalīties sacensībās.

Pa divām uzvarām ir bijušajam soļotājam Igoram Kazakēvičam, kā arī Kasparam Kursinskim. Reiz Siguldā uzvarējis pat pasaules kalnu ultratūres līderis Ģedimins Grīnjus. Neviens no viņiem Siguldā šogad nestartēs.

Tomēr otro uzvaru varētu izcīnīt pērnā gada ātrākais SKM skrējējs Arnis Rumbenieks. Vēl pirms divām nedēļām viņš tika pie bronzas medaļām LČ maratonā un pieļāva varbūtību startēt Siguldā arī šogad, taču, noslēdzoties iepriekšējai dalībnieku reģistrācijai, ventspilnieks nav atrodams starta sarakstā.

Starta sarakstā nav atrodams arī taku skriešanas PČ Latvijas izlases līderis Jānis Viškers. Arī viņam, tāpat kā Artūram Vadzim, būtu pa spēkam pacīnīties par uzvaru 70 kilometru distancē. Tomēr vēl pirms starta uzvarētājs nav zināms...

Tikai uzvara, pie tam pārliecinoša, interesē nesenā CET uzvarētāju Andri Ronimoisu. Lai arī sezona bijusi raiba un tās laikā iegūtā trauma vēl jūtama, alūksnietis Kalnu karaļa reitingā ar vienām izlaistām "Stirnu buka" (SB) sacensībām no Mārtiņa Puriņa atpaliek tikai par 170 punktiem, un zināms, ka SKM garākās distances uzvarētājs savā kontā iegūs 2000 punktus - tikpat, cik augstummetru 70 kilometru distancē.

Par uzvaru Latvijas Kalnu reitingā vairs nevar cīnīties Kristaps Broks (656 punktu starpība), taču pērnā gada SKM otro vietu var atstāt vēsturei un šogad tiekties pēc uzvaras. Taku skriešanas PČ gūta pieredze, kas var noderēt arī Gaujas senlejā.

Ja uz starta līnijas nenostāsies soļotājs Arnis Rumbenieks, tad viņa vecākais brālis Andis tur noteikti būs un cīnīsies par vietu uz goda pjedestālu.

Pērn pēc Spartatlona 246 kilometriem un fantastiskās 10.vietas Valdis Ņilovs nākamajā nedēļā Tartu maratonā skrēja krietni zem trim stundām (2:45:17). Šogad pēc Grieķijas 140 kilometriem viņš superkompensāciju meklēs SKM taciņās. Savukārt divkārtējam Spartatlona finišētājam Laimonim Skadiņam autogrāfus varēs prasīt trases malā.

Divus Monblāna skrējienu punktus nopelnīs katrs, kurš 12 stundu laikā sasniegs finišu. Kalējs katram finišētājam uz vietas Siguldas Svētku laukumā izkals medaļu. Netiekot līdz galam, nebūs ne siltas medaļas, ne iespējas pacīnīties par augstāku vietu LČ ultragarajās distancēs. Šobrīd LVS medaļu pretendentu vidū ir Kristaps Broks, Miķelis Zumbergs un Dainis Limanāns.

Tieši Miķelis Zumbergs pēdējā laikā Latvijas ultramaratonos bijis ļoti tuvu goda pjedestālam un arī Siguldā būs viens no iespējamajiem cīnītājiem par labāko rezultātu jaunajā trasē.

Savukārt Dainis Limanāns ir līderis Latvijas garo distanču reitingā, kur tiek apkopotas visas skriešanas sacensības, kuru garumi ir vismaz pusmaratons. Skrējējs no Bikstiem neilgi pirms sezonas noslēguma ir galvenais kandidāts uz Latvijas skrējēju Dzelzsvīra titulu.

Sieviešu konkurencē izturīgākā un centīgākā skrējēja šosezon ir Vita Zeltzaķe. Viņa arī otrā Kalnu karalienes reitingā aiz Martas Zumbergas. Kalnu reitinga trešā vietā esošā Gunta Amoliņa nav SKM dalībnieku sarakstā un turpina atpūsties pēc PČ 100 kilometros.

Dalībnieku sarakstā nav redzama arī pērnā SKM otrās vietas ieguvēja Alīna Sokaļska, kura pirms gada piedalījusies tikai tādēļ, ka draugi startējuši. Pirms divām nedēļām Valmierā viņa LČ maratonā apsteidza Martu Zumbergu cīņā par bronzas medaļu un jau pirms skrējiena paziņoja par karjeras beigšanu.

Tautas sportam tas viennozīmīgi būs zaudējums, tāpēc jācer, ka triatloniste atgriezīsies sacensību apritē. Taču ar savu klātbūtni iepriecinās abas Velsas trīsdienu kalnu skrējiena dalībnieces Inese Gulbe un Dace Linde.

Lai sagatavotos 250 kilometru skrējienam kalnu takās, ir jāiegulda liels darbs treniņos, tāpēc saglabājas cerība par tradīciju atjaunošanu, kad uz SKM pjedestāla stāv kāda no Dacēm.

Koeficientu dubulto viena no rūdītākajām ultramaratonistēm Dace Veipa, kura šogad startējusi gan Kanāriju, gan Monblāna kalnu skrējienos. Kopā ar Ingu Ziediņu realizēta veiksmīga dalība arī PČ 100 kilometros, un abas neatlaidīgās dāmas Siguldā turpinās cīņu par LČ medaļām ultra distancēs.

Starp izturīgākajiem vīriem Siguldā būs arī kalnu skrējēji Ivars Lukaševics, Ivars Sedlenieks, Edgars Vanters, Edgars Kokorēvičs, Jānis Vanags, rogaininga speciālists Valters Kalminskis un, protams, leģendārais ultramaratonists Viktors Suborins.

Kalēja kalto medaļu viena apļa 35 kilometru finišētājiem nedos, taču arī tā ir gana prestiža un tiek iekļauta pat starptautiskajā “ITRA” reitingā. Pieļaujams, ka garās distances skrējējiem ceļu rādīs ogrēnietis Kristaps Kaimiņš, kurš taku skrējiena seriālu “Stirnu buks” noslēdza otrajā vietā un nesen izcīnīja LČ sudrabu maratonā.

Arī īsākajā 15 kilometru distancē toni diktēs orientieristi, un, visticamāk, bijušais biatlonists Oskars Muižnieks no Alūksnes tomēr piekāpsies LČ maratona uzvarētājam Kristapam Bērziņam no Kuldīgas, kurš ar trim skrējieniem spēja triumfēt arī “Stirnu buka” seriālā.

Taču notikumiem trasē varēs sekot līdzi arī sociālajos tīkos - teksta un foto tiešraidē. Jo tikai pašas sacensības, ne prognozes, noteiks uzvarētājus šajās piedzīvojumiem un pārdzīvojumiem pārpilnajās sacensībās. Laika ziņas Siguldas zelta rudenī sola saulainus +11..+15 grādus gandrīz sausā trasē, taču skrējiena noslēdzošajiem dalībniekiem otrajā aplī noderēs pieres lukturītis, stāvākajos kāpumos - arī trekinga nūjas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tautas sports
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti