«Stirnu buka» Beverīnas posms atrisinās taku skriešanas seriāla rēbusu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Sestdien, 22.oktobrī, simtiem skrējēju dosies uz Valmieru un piedalīsies lielākā un populārākā taku skriešanas seriāla "Stirnu buks" sezonu noslēdzošajā posmā. Ātrākie cīnīsies par sezonas kopvērtējuma izšķirošajiem puntktiem, pārējie vairākās trasēs mēģinās atminēt posma noslēpumainā nosaukuma "Beverīnas pilskalns” mīklu.

Skriešana ir modes lieta, vēl pirms dažiem gadiem riteņbraukšana bija daudz populārāka un šosejas velosports zaudēja sacensībām meža takās. Ar skrējējiem bija otrādi -  vispirms Latvijā uzplauka asfalta skriešanas kultūra un tikai pēdējos gados taku skriešana audzējusi savu popularitāti. Ja krosā dalībnieki riņķo pa apļiem mežu paugurainēs, tad taku skrējienos tiek iepazīta vietējā ainava pat 80 kilometru garos izaicinājumos.

Trešajā sezonā "Stirnu buks" piedāvāja jau septiņus posmus Baldonē, Siguldā, Kuldīgā, Talsos, Tukumā un Mākoņkalnā. Latvijas krāšņie dabas skati dvēselei un slēpošanas trases kāju muskuļu pārbaudei. Sprinta ātrumposms Baiļos ar atsevišķu punktu devu neizpaliks arī sezonas izskaņā Valmierā, kuras tuvumā iespējams atradusies kādreizējā 13.gadsimta Tālavas valdnieka Beverīnas pils. Indriķa hronika vēsta par Beverīnas ceļu gar Gaujas labo krastu, taču konkrēta pilskalna atrašanās vieta joprojām nav noskaidrota.

"Stirnu buka” organizētāji gājuši vienkāršāko ceļu un starta zonai izvēlējušies Valmieras pilsdrupu fonu, pašu skrējēju ziņā atstājot vielu pārdomām par to, kurā kilometrā trase 22.oktobrī šķērsos meklēto vietu, ko droši var dēvēt par Valmieras Atlantīdu. Pēdējais zināmais fakts vēsta, ka 1216.gadā pili nodedzināja Pleskavas kņaza karaspēks, tādējādi tieši šogad no vēstures hronikām zudušai mīklai aprit 800 gadu.

Savs rēbuss trasē būs jāatrisina sezonas kopvērtējuma līderiem, jo iekļūt labāko desmitniekā ir prestiža jautājums, tāpēc piecos posmos jāgūst pēc iespējas vairāk punktu un jāņem vērā, ka pirmais finišā var negūt visvairāk punktu, jo konkurents var apsteigt ar punktiem nosacīti īsajā sprinta etapā.

Sieviešu konkurencē uzvaru priekšlaikus sev nodrošinājusi Laura Čakle (6281 punkti) no Ventspils novada. Otrajā pozīcijā samērā ērti var justies jaunā Latvijas čempione maratonā Kristīne Kuzņecova (6029 p.), jo viņas tiešā konkurente Irina Štūla-Pankoka (trīskārtēja Latvijas čempione maratonā) 22.oktobrī būs aizņemta savās mājās Liepājā ar seriāla „Izrāviens.eu” līderes pozīciju nosargāšanu stundas skrējienā stadionā. Pirms gada tieši liepājniece bija nodrošinājusi uzvaru seriāla kopvērtējumā jau pirms pēdējā posma.

Ceturto un piekto vietu sezonas kopvērtējumā sadalīs igauņu skrējēja Kaidi Keira Kukka un Siguldas kalnu maratona uzvarētāja Viviana Kirilova.

Tikmēr par sesto vietu dāmu konkurencē gaidāma vissīvākā cīņa, jo, pēc lsm.lv aprēķiniem, uz to pretendē piecas skrējējas, kuras, visticamāk, sadalīs atlikušo vietu izkārtojumu TOP10. Vislielākās izredzes ir Martai Zumbergai (šobrīd 25.vieta), Lindai Katlapai (26.v.), Līgai Līcei (7.v.), Ludmilai Jocei (6.v.) un Gunai Meisterei (8.v.). Veiksmes gadījumā par vietu desmitniekā varētu pacīnīties Evija Vate (9.v.), Linda Beldava (10.v.) un Alvita Mirecka (11.v.). Taču jāņem vērā, ka nedēļu vēlāk daļa no nosauktajām skrējējām debitēs pasaules čempionātā kalnu taku skriešanā Portugālē un Valmierā varētu piedalīties saudzējošā režīmā.

Beverīnas pilskalna Stirnu buks trašu shēma (Stirnubuks.lv)

Vīru konkurencē visvairāk punktu ir talseniekam Gintam Lūsim (6129 punkti), un viņš var būt drošs par uzvaru arī sezonas kopvērtējumā, jo siguldietis Uldis Kļaviņš (6093 p.) šajā nedēļas nogalē izvēlējies skriet labdarības maratonu Anglijā.

Ņemot vērā četrus labākos posmus, abus skrējējus šķir vien 18 punkti, taču tagad trešajā pozīcijā esošais Andrejs Jesko (6029p.) no Nagļiem var pat aizsniegties līdz otrai vietai kopvērtējumā.

Uz augsto ceturto vietu no 23.pozīcijas var pakāpties Uldis Klepers (4559p.), taču viņam ceļu negribēs griezt pašreizējās ceturtās vietas īpašnieks Didzis Glušņevs (5575p.). Trešais pretendents Dmitrijs Serjogins (šobrīd 35.vieta) atrodas Marakešā un paliks ārpus labāko desmitnieka. Augstāk par piekto vietu Valmierā nevarēs pakāpties valsts čempions maratonā Anatolijs Macuks (šobrīd 48.vieta). Labāko pieciniekā teorētiski var iespraukties arī Mārtiņš Auziņš (5.v.), Juris Gudēvics-Liepiņš (6.v.) un Nikolajs Saulītis (7.v.). Pastāv iespēja, ka Latvijā ieradīsies un Valmierā startēs arī Siguldas kalnu maratona uzvarētājs Andis Rumbenieks, lai pacīnītos par savas astotās vietas nosargāšanu "Stirnu buka" sezonas kopvērtējumā.

Vienādojumu sistēmu ar neskaitāmiem nezināmajiem Valmierā risinās arī komandu ieskaitē startējošie dalībnieki.

"Stirnu buka” pašreizējais čempions Kristaps Bērziņš no Kuldīgas tāpat kā Irina Štūla-Pankoka ir līderis Liepājas tautas sporta seriālā un sestdien, 22.oktobrī, startēs sacenībās "Liepājas stunda”, tādējādi samazinot savas "Stirnu buka" komandas izredzes cīnīties ar tuvākajiem konkurentiem.

Uzvaru 2016.gada sezonā jau nodrošinājusi komanda "Talsu pakalnu sporta klubs/Prof.lv”, savukārt cīņā par otro vietu dosies "Moller auto Ventspils/SiS”, "VSK Noskrien Rieksti” un "SiS Latvija”. Piektajā pozīcijā sezonu noslēgs komanda "Pabaso.lv”, taču sesto un septīto vietu savā starpā sadalīs "VSK Noskrien Vāveres” un "Siguldas izlase”. Uz astoto un devīto vietu pretendē "SK Dzērvene”  un "Vichy”, tikmēr par desmitnieka noslēdzošo ailīti cīnīsies sešas komandas.

29 kilometru Lūša distancē dosies ap 300 izturīgākie skrējēji, 22 kilometru Buka trasē skries 400 dalībnieki, vairāk nekā 500 Zaķi rikšos ātrākajā 12 kilometru skrējienā. Divreiz īsākajā Vāveru distancē daubu baudīs ap 250 dalībnieki bez laika kontroles. Vismaz simts bērnu pārbaudīs savas spējas Susura simboliskajā trasē.

Savu vietu visās trasēs atraduši arī nūjotāji. Divās garākajās trasēs skrējējiem iespēja pacīnīties arī par sprinta ātrumposma punktiem, savukārt Zaķa distancē uzvar tas, kurš pirmais sasniedz finišu. Kopvērtējumā pārliecinoši uzvarēs Jānis Gailis no Ogres, aiz sevis atstājot Kalvi Alseiku (šobrīd 17.vieta) un Gati Štulbergu (3.v.). Sieviešu konkurencē uzvaru nodrošinājusi Ināra Lūse no Carnikavas, bet Zane Ermansone (8.v.) uz trešo pozīciju varētu atbīdīt Kitiju Zaulu (2.v.). Tikmēr no 19.vietas uz ceturto varētu pakāpties Baiba Vekša, ja to atļaus šobrīd trešajā vietā esošā Dana Mačtama.

Beverīnas pilskalna ''Stirnu bukā'' izšķirsies arī galīgais vietu sadalījums Latvijas taku reitingā, kā arī tiks noskaidroti Kalnu karalis un karaliene, par kuru tituliem turpina cīnīties Līga Līce un Viviana Kirilova, kā arī Andis Rumbenieks un Didzis Glušņevs.

Nākamgad "Stirnu buks" sola izmēģināt sešu posmu formātu.

Pērn skrējēji iepazina piecas skriešanas trases, šogad popularitāti gūstošais seriāls apciemoja septiņas vietas Latvijas mežos un takās. 2017.gada zīmīgie datumi varētu būt 22.aprīlis, 27.maijs, 17.jūnijs, 29.jūlijs, 26.augusts un 23.septembris, atklāj "Stirnu buka" idejas autors un realizētājs Rimants Liepiņš. Sezona sāksies Ogres Zilajos kalnos, piestās Liepājā un noteikti ceturto reizi atgriezīsies Tukuma puses Āža kalnā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti