Speciāli no Šamonī: Latvijas komanda startē 307 km pārgājienā

Sapņi ir tamdēļ, lai tos nepiepildītu un apcerētu visu dzīvi. Daži izvēlas paveikt lielas lietas un iedvesmot pārējos. Realizēti sapņi liek traukties uz jaunām virsotnēm. Ticīgo svētceļojuma "Santjago ceļš" ekvivalents kalnu skrējējiem ir "La Petite Trotte à Léon" (PTL) jeb nepilnu nedēļu garš pārgājiens Monblāna masīvā. 

307 kilometru distancē Francijas, Šveices un Itālijas Alpos jāpieveic vairāk kā 28 000 augstummetri, vairākkārtīgi uzkāpjot virs 3000 metru augstuma, skatoties no jūras līmeņa.

Kalnu skriešanas olimpiskās spēles ir atklātas. Starp 100 komandām, kuras pirmdienas vakarā startēja Francijas pilsētiņā Šamonī, bija arī Latvijas komanda "Explore". Tie bija vēsturiski brīži, jo līdz šim latvieši nebija uzdrošinājušies šādam izaicinājumam, kas prasa četras līdz sešas dienas.

Lai nedēļas garumā sekotu notikumiem trasē, tiešsaistes rezultātu lapā jāievada dalības numurs - 10180.

Skrējēju Dmitriju Ničiporu un alpīnistu Ati Plakanu bija ieradušies pavadīt ap 30 latviešu, lielākoties skrējēji, kuriem pašiem tuvākajās dienās gaidāmi starti.

Dmitrija zvans uz mājām 10 minūtes pirms starta
00:00 / 01:28
Lejuplādēt

Emocionāls bija mirklis 10 minūtes pirms starta, kad Dmitrijs zvanīja mājās ģimenei un sarunā ar meitu Elizabeti teica, ka tētis mazlietiņ paskries un brauks mājās: "Starts un finišs. Tas būs diezgan ātri." Ata meita Laila bija ieradusies startā pavadīt tēti un teica, ka tētim būs labs pārgājiens.

Jaunākā informācija vēsta, ka komanda pirmajā diennaktī izjukusi.

Atis pēc 50 kilometriem Šveices pilsētiņā Šampeks (Champex) paziņojis par izstāšanos, tikmēr Dmitrijs pievienojies ASV komandai "From Russia with love", jo vienatnē distanci veikt nav atļauts. Komandu (Nr.25) šobrīd veido trīs Dmitriji - divi ASV dzīvojoši krievu tautības skrējēji un viens Latvijas pārstāvis (komanda "Explore" Nr.25).

Pirmajā naktī piedzīvoti skarbi laikapstākļi - nemitīgs lietus un vējš kalnu virsotnēs. Drēbes joprojām ir izmirkušas, gulēta viena stunda un pieveikti nedaudz vairāk par 60 kilometriem jeb piektdaļa distances. Dmitrijs ir noskaņojies finišēt, kaut tas prasīs minimālu iekļaušanos kontrollaikā un Šamonī sasniegšanu svētdienas pēcpusdienā.

Mirklis pirms starta - Atis gaiši zilā cepurītē, Dmitrijs ar violetu galvas apsēju (foto: Edgars Bomiks)

Sarkanbaltsarkani karogi, uzmundrinājumi, gaviles un Vangeļa iedvesmojošā mūzika mazās pilsētiņas centrālajā laukumā, ko ieskauj baznīca, tūrisma birojs, alpīnistu informācijas centrs, pasta ēka un krodziņi.

Vietējie ir pieraduši, ka reizi gadā viņu ielas pārņem skrējēji. Pilsētas iedzīvotāji iznākuši ārā, lai ar savu klātbūtni un saucieniem atbalstītu skrējiena dalībniekus. Veikalnieki sarūpējuši speciālo ekipējumu sacensībām un rīko izpārdošanas, jo redz, ka pilsētā alpīnistus uz nedēļu nomainījuši skriešanas apavos tērpti ļaudis. Pārtikas veikalos, kafejnīcās un picērijās runā latviski. Uz ielas var redzēt t-kreklus ar latviskiem uzrakstiem. Drīkst pasveicināt un pasmaidīt pat saldējuma pārdevējai, kura runā latviešu mēlē un zina, ka katru gadu augusta beigās būs iespēja satikt savus tautiešus.

Nākamie Monblāna kalnu skrējienu starti pēc Latvijas laika

Tehniskajā TDS skrējienā starts trešdien 8:00 (piedalās 9 latvieši)

Jaunajā OCC skrējienā starts ceturtdien 9:00 (piedalās 7 lavieši)

Šveiciskajā CCC skrējienā starts piektdien 10:00 (piedalās 7 latvieši)

Centrālajā UTMB skrējienā starts piektdien 18:30 (piedalās 10 latvieši)

Tiešraides no starta, trases un finiša – ultratrail.tv

Tūrists Šamonī nevar nokļūt caurbraucot, šis vienmēr būs kā ceļojuma galamērķis. Tuvākās lidostas atrodas ārpus Francijas robežām – Ženēva Šveicē un Bergamo Itālijā. Ar automašīnu braucami 2500 kilometri, taču busiņi un automašīnas ar Latvijas numuriem te allaž redzami.

Arī paši dalībnieki pirmo ziemas olimpisko spēļu mājvietā nenokļūst kļūdas pēc. Skrējieniem nepieciešami citos skrējienos iegūti kvalifikācijas punkti un veiksme izlozē, kas notikusi jau janvārī. Tālāk mēnesi pēc mēneša seko treniņi un gatavošanās vienam skrējienam. Citas sacensības ir kā starpposmu pārbaudījums.

Augusta pēdējā nedēļā parasti laikapstākļi ir neprognozējami, tāpēc organizatori parūpējušies par pagaru obligātā ekipējuma sarakstu, kuru skrējējiem pārbauda gan saņemot numuru, gan jebkurā vietā trasē. 

Veselība svarīgāka par letālu gadījumu pārbagātu sacensību reputāciju.

Sacensību dalībniekiem jādomā ne tikai par to, kā viņu organisms būs piemērots skriešanai retināta gaisa apstākļos, bet arī par rezerves drēbēm vējā, lietū, aukstumā, krusā un sniegā. Startējot piektdienā un finišējot svētdienā, jābūt nodrošinātam ar ūdens un pārtikas rezervēm, jo brīvprātīgie neatrodas trasē ik pēc dažiem kilometriem. Skrējējam jābūt autonomam ar līdzpaņemtiem diviem lukturīšiem, rezerves baterijām, svilpi, krūzīti un folijas segu. Nogurums un miega trūkums liek apstāties. Tādos brīžos slapjās drēbes un daži grādi virs nulles šķiet iznīcinoši. Protams, apkārt melna nakts, glumas klintis un gaudojošs vējš kalnu pārejā. Tuvākais izstāšanās punkts atrodas vairāku stundu attālumā.

Labā ziņa ir tā, ka salīdzinot ar dīvānā sēdētājiem, tu esi priekšā tikai tāpēc vien, ka turpini kustēties.

Parasti šajās sacensībās izstājas trešdaļa. Latviešiem statistika ir krietni labāka, jo līdz finišam tiek vismaz 90-95 procenti. Pārāk dārgi sanāk atbraukt, pirms tam negatavojoties. Skrienot cauri trim valstīm, no mājām iznāk vietējo ciemu iedzīvotāji gan Itālijā, gan Šveicē, gan Francijā. Viņi sauc skrējējus vārdā, jo viņa vārds kopā ar valsts karodziņu uzdrukāts blakus numuram. Saņemot uzmundrinājumus, mugura iztaisnojas un solis kļūst atsperīgāks. Tas pats notiek finišā, kad vismaz kilometrs jāskrien cauri pilsētiņai un četrreiz jāšķērso Arves upe. Visi krodziņu apmeklētāji aplaudēs, pat ja finišs gadīsies naktsvidū.

Trešais un noslēdzošais lsm.lv speciālizlaidums no Šamonī ar skrējienu apskatiem un intervijām gaidāms pirmdien, 1.septembrī. Pirmo skrējienu (TDS un OCC) rezultāti būs zināmi jau piektdien, kad tiks publicēti Baspēdošanas nedēļas Tautas sporta svarīgākie notikumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt