“It will be the trail olympics and I will try to do my best” jeb “Tās būs kalnu taku skrējienu olimpiskās spēles un es mēģināšu noskriet pēc iespējas labāk,” portālam lsm.lv sacīja viens no sacensību favorītiem Gediminas Grinius.
Izcilais lietuvietis jūnija beigās Itālijas dolomītu 119 kilometru skrējienā "Lavaredo Ultra Trail" izcīnīja trešo vietu, finišējot 13 stundās. Nesen "Cēsis Eco Trail" uzvarējušais Vaidas Žlabis viesojās Latvijā un kautri izteicās apmēram šādi: "Ko tad es, mums Lietuvā ir Gediminas, ar kuru reizēm ir gods kopā trenēties."
Līdz šim nevienā no trim Monblāna skrējieniem Gediminas nav startējis, taču organizatori viņu ierindoja starp 53 favorītiem, tiklīdz viņš pieteicās centrālajam skrējienam “Ultra Trail du Mont Blanc”, turpmāk tekstā - UTMB.
Desmit virsotnēs skries desmit latvieši
UTMB ir 168 kilometru garš skrējiens apkārt Monblānam ar 9600 augstummetru kāpumu un kritumu summu. Lai līdz tam nokļūtu, citās sacensībās ir jāsakrāj kvalifikācijas punkti, jābūt veiksminiekam izlozē un jātrenējas. Starp 2616 dalībniekiem 145 skrējēji pamatoti kāro uzvarēt vai vismaz cer būt labāko piecdesmitniekā, tie ir 5,33 procenti. Savukārt trešdaļa nefinišē, jo neiekļaujas 46 stundu kontrollaikā un tiek noņemti no trases. Uzvarētājiem pietiek ar stundām divdesmit. Diennakts laikā finišē pirmie desmit, zem 30 stundām iekļaujas ātrākais simtnieks. Šāda matemātika darbojas labos laikapstākļos, ja trase nav dubļaina, nesnieg un organziatoriem tāpat kā dalībniekiem nav "force majeure" apstākļi.
Foto: "ultratrailmb.com"
12.reizi
Pirmo reizi skrējiens apkārt Monblāna virsotnei notika 2003.gadā.
Vairākkārtīgi sliktos laikapstākļos (vējš, lietus, sniegs, krusa, aukstums) kāda no distancēm ir tikusi atcelta vai saīsināta. Pēdējos divus gadus organizatori ir sagatavojuši alternatīvas trases
2007.gadā alpīnists Atis Plakans debitēja UTMB un kopš tā laika finišu sasnieguši 11 mūsējie, no kuriem puse 2013.gadā. Starp deviņiem vīriem ir arī divas dāmas, abas Daces - Dace Traniņa un Dace Linde. Ātrāk par 30 stundām apkārt Baltajam kalnam ir skrējis tikai Artūrs Vadzis (29:46:56) no Drustiem, taču ar to bija par maz, lai pērn iekļūtu starp 100 pirmajiem finišētājiem. 2013.gadā viņš finišēja augstajā 109.vietā.
Monblāns atkal runās latviešu valodā
2014.gadā latviešu finišētāju skaits var dubultoties, jo startā nostāsies 10 skrējēji no Latvijas. Vērība jāpievērš Mārtiņam Puriņam un Almai Vītolai. Divkārtēja uzvara Siguldas kalnu maratonā, trases rekorda labošana un uzvara Somijas “Marathon of Dangers” viennozīmīgi Mārtiņu Puriņu izvirza kā Latvijas lielāko cerību par augstu vietu skrējienā. Ņemot vērā 4.vietu Madeiras salas 116 kilometru kalnu skrējienā, organizatori Latvijas orientieristam piešķīruši 120. starta numuru. Alma Vītola ir tik jauna studente, ka būs vienīgā sieviete savā vecumgrupā un apbalvošanas ceremonijā nopelnīs Alpu govs kakla zvanu ar to vien, ka sasniegs finišu. Darījums vienkāršs - organizatori izgatavo zvanu, meitene no Latvijas tiek līdz finišam un kāpj uz pjedestāla. Veterānu klasē skries “Cēsis Eco Trail” idejas autors un realizētājs Vilmārs Zeme.
Līdzjutēju sarūpētie sarkanbaltsarkanie karogi atradīsies trases malā un uzmundrinās
Vidējais skrējēju vecums ir 43 gadi, tāpēc nebūs nekāda izbrīna, ja trasē Alma sastaps savu pasniedzēju, bioloģijas doktori Līgu Plakani. Viņām būs par ko parunāties. Līgai Plakanei ir nenokārtotas attiecības ar šo distanci, jo 2012.gadā laika apstākļu dēļ trase tika saīsināta gandrīz divkārtīgi un finišētājiem nesniedza gandarījumu.
UTMB starts (pēc Latvijas laika)
Piektdien, 29.augustā 18:30
tiešraide - ultratrail.tv
Starp 77 valstu skrējējiem ir tādas ASV zvaigznes kā Antons Krupicka un Timotijs Olsons. Viens pērn nefinišēja, otrs palika ceturtais. Šogad uz starta izies arī 2013.gada trešās vietas ieguvējs Javier Dominguez Ledo, kā arī viens no pasaulē vadošajiem sporta pārstāvjiem - Francois D’Haene. Sievietēm Elizabete Havkere (Lielbritānija) kā četrkārtēja uzvarētāja, un Rorī Bosio (ASV), kura 2013.gadā uzvarēja šajā distancē un kopvērtējumā ierindojās 7.vietā, labojot trases rekordu. Minētie nebūt nav prognozējami kā uzvarētāji, vien pāris no spilgtākajiem uzvārdiem. Visi organizatoru nosauktie 53 favorīti ir bijuši labākie un labākās citās sacensībās, taču UTMB notiek tikai vienreiz gadā. Tur satiekas labākie, un organizatori paši atzīst, ka trasē atradīsies vismaz 145 augstas klases skrējēji, kuri ir rūpīgi trenējušies un var pārsteigt pasauli. Baltijas lielākās cerības būs lietuvietis Gediminas un Mārtiņš no Latvijas.
Tiesa, pasaulē pats labākais un apbrīnotākais kalnu skrējējs spānis Kilians Jornet UTMB neskries arī šogad.
Spānis trīsreiz ir piedalījies un visas uzvarējis; pagaidām viņš skrien un turpina uzvarēt citās sacensībās, piemēram Monblāna maratonā vai Vertikālajā kilometrā. Katru gadu viņa kontā tiek pa kādam 100 jūdžu skrējienam, kā pēdējo var minēt “Hardrock 100 miles Endurance Run 2014”, kurā viņš finišā otrās vietas ieguvēju gaidīja 2,5 stundas.
Lai arī centrālā, UTMB distance nav vienīgā Monblāna kalnu skrējienu distance. Organizatori piedāvā vēl četras - CCC, TDS, OCC un saprātam netveramais pārgājiens PTL.
Tāpat kā UTMB, arī trijos satelītskrējienos elites skrējēju netrūkst. Interesantu rokādi veikuši vairāki pasaules TOP līmeņa sportisti. Pērnā gada UTMB uzvarētājs Savjiers Zevenards (Xavier Thevenard) skries tehniski sarežģīto TDS distanci, kurā centīsies iepriecināt rīkotājus francūžus. Savukārt pretējā virzienā pārgājis 2013.gada TDS trešās vietas ieguvējs - itālis Mattia Roncorni, kurš pagājušajā gadā pievērsa uzmanību ar savām sarkani zili noteipotām kājām visā to garumā.
No Latvijas skrējējiem uzmanība noteikti jāpievērš Valteram Kaminskim, kurš nule kā ASV piedalījās pasaules čempionātā rogainingā, kur meklējot kontrolpunktus, 24 stundās pieveica 113 kilometrus un savāca 3000 augstummetrus. TDS distancē būs 119 kilometri un 7250 vertikālie metri. Šis skrējiens ir tehniski grūtāks par UTMB, jo pat uzvarētājs stipri īsāko distanci skrien lēnāk, salīdzinot ar UTMB līderiem. Maratonu parasti neskrien ātrāk par pusmaratonu.
TDS starts
Trešdien, 27.augustā 8:00
Starp deviņiem latviešiem TDS distancē būs veterāns Pēteris Strazdiņš, kurš pieveicis tuksneša daudzdienu "Marathon de Sables". Divas māsas izvēlējušās katra savu skrējienu - Līga Plakane skries UTMB, savukārt Aija Čonka ar vīru Didzi - TDS. Pieminams ir arī Gatis Višņevskis, kurš ir viens no trim latviešiem, kurš noskrējis visas trīs Monblāna distances - UTMB, TDS un CCC.
Latviešu labākais rezultāts TDS trasē ir Laimoņa Skadiņa pērn sasniegtā 42.vieta, savukārt CCC distancē kopš 2010.gada nepārspēts palicis olimpietis Igors Kazakēvičs - viņam 19.vieta. Visticamāk, arī šogad soļotāja izcīnītā vieta paliks Latvijas CCC skrējējiem nesasniedzama.
CCC starts
Piektdien, 29.augustā 10:00
101 kilometru CCC distancē ar 6100 augstummetru summu skries septiņi latvieši, no kuriem divas būs daiļā dzimuma pārstāves - Guna Ūsele un Lauma Čerņevska. Otrajā populārākajā distancē reģistrēti 2311 dalībnieki. 84 elites skrējēji, salīdzinot ar 145 UTMB distancē, tomēr ir vairāk nekā 56 TDS skrējienā. Tas skaidrojams, ka CCC notiks jau devīto reizi, kamēr TDS - sesto, kurā piedalīsies 1927 skrējēji, starp kuriem būs arī tādi, kam nepaveicās UTMB vai CCC dalībnieku izlozē un izmantoja iespēju startēt mazāk populārajā TDS trasē, kura tāpat ir ļoti skaista un ved cauri Itālijas un Francijas Alpu kalnu masīviem pāri septiņām virsotnēm Monblāna masīvā.
2013.gadā no Latvijas bija 27 dalībnieki, šogad - 35.
Viens no iemesliem ir jaunā OCC distance, kurā veidota uz CCC otrās daļas bāzes, savukārt pati CCC distance ir otrā puse no UTMB distances. CCC ir pusloks ap Balto kalnu, kamēr TDS idejiski ir tāds pats pusloks, tikai pretējā virzienā un nedaudz kalnaināks, kā arī krietni garāks.
OCC starts
Ceturtdien, 28.augistā 9:00
OCC distancē, tāpat kā CCC, skries septiņi latvieši, no kuriem būs četras meitenes, tostarp bijusī Latvijas izlases soļotāja un skrējēja Anita Liepiņa. Viņa tikai 17.augustā finišēja 24 stundu ilgajā pasaules čempionātā rogainingā, kur startēja vienā komandā ar Valteru Kaminski. Anita Liepiņa ir radusi vienmēr uzvarēt un būt pirmā. Medaļas no pasaules un Eiropas čempionātiem rogainingā diez vai ir saskaitāmas.
53 kilometri un 3300 augstummetri 1521 dalībniekam, tāda būs jaunā OCC trase.
2014.gads ieies Latvijas kalnu skriešanas vēsturē ar to, ka pirmo reizi PTL pārgājienā dosies Latvijas komanda "Explore" ar Dmitriju Ničiporu un Ati Plakanu. 2013.gadā bija 88 komandas, šogad 273 dalībnieki 115 komandās dosies 307 kilometru pārgājienā ar 28 272 augstummetru summu. Gandrīz četras reizes uzkāpt Everestā, sākot no jūrās līmeņa. Kontrollaiks 141 stunda, kas praktiski nozīmē nebeidzamas kalnu ainavas četru līdz sešu dienu garumā. Līdzšinējos gados latvieši nebija uzdrošinājušies, 2014.gadā divi mūsēji būs pionieri distancē, kur uzvarētājkomandas guļ sešas stundas nedēļas garumā.
PTL starts
Pirmdien, 25.augustā 18:30
Šo tāpat kā pārējos translēs ultratrail.tv
Arī trasēs būs izvietotas kameras, kurās visu nedēļu būs redzami notikumi Monblāna masīvā
Draugi un radi varēs vērot arī tiešraidi no finiša arkas
Komandai tiekot līdz finišam, Dmitrijs kļūs par pagaidām vienīgo Latvijas pārstāvi, kurš noskrējis trīs Monblāna distances un pieveicis arī sava veida Santjago ceļu. Tā kā šis pārgājiens ievada nedēļas notikumus pirmo ziemas olimpisko spēļu mājvietā Šamonī, tad pirmdiena ir izvēlēta par visu latviešu tikšanās dienu, lai sanāktu uz kopīgu foto un apmainītos ar svaigāko informāciju par gaidāmajiem skrējieniem. Pēc tam katru dienu ir starti un atbalstīšana trases malās. Līdzjutējos bez pašiem skrējējiem būs arī fanu pulciņš no Latvijas, jo daudziem līdzi ir atbraukuši ģimenes locekļus, bērnus ieskaitot. Redzēti skati, kad cauri finiša arkai skrien sieviete ar saviem bērniem, kuri sagaidījuši mammu pēc varoņdarba veikšanas.