SPECIĀLI no Grieķijas: Skriešanas un triatlona sacensību sezona maratona dzimtenē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Grieķija - maratona un Spartatlona dzimtene - piedāvā plašu dažādas grūtības skriešanas pasākumu programmu visa gada garumā, sākot ar pāris kilometru labdarības skrējieniem līdz pat 246 kilometru ultramaratonam. Tajos savus spēkus izmēģinājuši arī vairāki latvieši. 

Vairāku desmitu gadu garumā skrējieni ir kļuvuši par tradīcijām ne tikai Grieķijas galvaspilsētā, bet visā valstī – mazos ciematos, tuvās un tālās salās, gar lieliskām un krāšņām pludmaļu piekrastēm, kā arī slavenās un nozīmīgās arheoloģiskās un vēsturiskās vietās. Jāpiebilst, ka visos pasākumos par dalību ir jāmaksā, un pirms sacensību dienas ir obligāti jāreģistrējas, turklāt reģistrēšanās beidzas pāris dienas līdz pat pāris mēnešus pirms skrējiena.

Monta Treinovska ieradās Grieķijā pagājušā gada septembrī studentu apmaiņas programmas ietvaros, un viņai tik ļoti iepatikās valsts, ka nolēma palikt vēl uz vienu mācību semestri. Monta ir piedalījusies dažādos skrējienos Latvijā, Lietuvā, Austrijā, kā arī Grieķijā. „Lietuvā man patika skriet pa vecpilsētu, bet Grieķijā man patīk skriet pa kalniem un izbaudīt skaistos dabas skatus,” latviete atklāj savu pieredzi: „Pērn noskrēju 22,7 kilometru garu distanci Serres pilsētā, kur arī dzīvoju, un šogad gribētos aizbraukt un noskriet Autentisko maratonu Atēnās.” Jauniete nepiedalās sacensībās, lai sasniegtu kādus personiskos rekordus, bet gan tāpēc, lai iepazītos ar interesantiem cilvēkiem un aktīva dzīvesveida piekritējiem.

Foto: Montas Treinovskas personīgais arhīvs

Latviešu studente norāda, ka Grieķijas skrējienos ir lētāka dalības maksa nekā Latvijā: „Par dalību Liepājas vai Kuldīgas skrējienos jāmaksā līdz pat 50 eiro, bet, piemēram, nakts skrējiens Salonikos maksā tikai 30 eiro. Iespējams, tas ir tāpēc, ka Grieķijā organizatori neaizraujas ar balvu fondu veidošanu; ir diplomi un medaļas un ar to arī pietiek.” Studente atzīst, ka viņai grieķu skriešanas stils mazliet atgādina banketu, jo ik pēc pāris kilometriem trasē ir izlikti galdi ar ūdeni un dažādiem augļiem: „Svaigi kivi un apelsīni, žāvētas aprikozes… Es pirms skriešanas izdzeru aptuveni vienu litru ūdens un sacensību laikā nejūtu nepieciešamību dzert, kur nu vēl ēst kaut ko. Par to paziņas smejas un sauc mani par meiteni, kas nemaz nedzer ūdeni.”

Ievērojamāko skriešanas sacensību programma

Nafplio maratons norisināsies 15.martā. Ir iespējams izvēlēties četras dažādas distances – maratonu, pusmaratonu, piecu kilometru skrējienu un 2,5 kilometru bērnu skrējienu.

31.maijā pilsētā notiks triatlona sacensības "Nafplion Triathlon – Tri more". Programmā paredzētas komandu (divu, trīs dalībnieku) sacensības triatlona sprinta distancē (750 metru peldēšanā, 20 kilometru riteņbraukšanā un piecu kilometru skriešanā), kā arī triatlons bērniem un jauniešiem.

Nafplio ir pirmā Grieķijas galvaspilsēta (no 1823. līdz 1834.gadam) un atrodas Peloponēsas pussalā, aptuveni 94 kilometru attālumā no Atēnām.

Tā ir romantiska pilsēta, bagāta ar mītiem un vēsturiskiem stāstiem. Nafplio ir vērts uzkavēties ilgāk par vienu dienu, lai iepazītos ar "pieciem brāļiem", apskatītu neoklasikas arhitektūras pērles, kā arī divus majestātiskus Venēciešu cietokšņus.

Kalnu skrējieni Hidras salā norisināsies 4.un 5.aprīlī. Programmā iekļauti 25,6 kilometru, 10 kilometru, piecu kilometru un 1,3 kilometru bērnu skrējieni.

Hidra ir viena no Saronika līča salām un īpaša ar to, ka tajā ir aizliegts izmantot automašīnas. Vienīgais pārvietošanās līdzeklis, ko izmanto salinieki un arī tūristi, ir ēzeļi.

Arhitektūras cienītājus sala vilina Venēciešu un Otomāņu impērijas atstātais mantojums, kino mīļotājus - ainavas no 1957.gadā uzņemtās filmas "Zēns uz delfīna" ar Sofijas Lorēnas piedalīšanos un 1962.gadā uzņemtās filmas "Fedra" ar leģendārās grieķu aktrises un vēlāk kultūras ministres Melinas Merkuri piedalīšanos.

Starptautiskais Aleksandra Lielā maratons norisināsies Salonikos 5.aprīlī. Programmā iekļauts maratons, 10 kilometru, piecu kilometru un viena kilometra skrējieni. Maratona organizētāji uzsver, ka tās ir otras labākās sacensības Grieķijā, pirmo godpilno vietu piešķirot klasiskajam maratonam, un šogad tās atzīmē savu desmitgadi. 

Saloniki ir viena no iecienītām studentu pilsētām, kuru izvēlas arī daudzi latviešu studenti dažādu apmaiņas programmu ietvaros; Saloniku Aristoteļa universitāte ir Grieķijas lielākā universitātes pilsētiņa. Tā saviem apmeklētājiem piedāvā pasaules nozīmes vēsturisko un arhitektūras mantojumu no hellēņu, romiešu un bizantiešu civilizācijām.

Tie, kuri aprīlī izvēlēsies Hidras salu vai arī vēl nejūtas gatavi maratonam, var izvēlēties Saloniku nakts skrējienu, kas norisināsies 10.oktobrī. Programmā ir iekļauts pusmaratons un piecu kilometru veselības skrējiens.

Vēl vienā Saronika līča salā – Spetses salā no 24. līdz 26.aprīlim norisināsies triatlona, riteņbraukšanas un peldēšanas sacensības "Spetsathlon 2015" un no 9. līdz 11.oktobrim minimaratons. Pasākumu programmās iekļautas dažādas grūtības un garuma distances, piemērotas gan profesionāliem sportistiem, gan arī amatieriem.

Spetses sala vilina ar kristāltīrām zilām pludmalēm, kuras izdaiļo zaļi priežu meži. Sākotnējais salas nosaukums bija Pitiusa, kas tulkojumā nozīmē "priežu ieskauta", bet tad 15.gadsimtā venēcieši to pārdēvēja par garšvielu salu - isola di spezzie.

26.aprīlī notiekošajā Poseidona pusmaratonā Atēnās paredzēts pusmaratons, pusmaratona stafete diviem skrējējiem, ceturtdaļmaratons, 5,8 kilometru soļošana, 1,5 kilometru jaunatnes skrējiens bērniem no septiņiem līdz 12 gadiem un 400 metru bērnu skrējiens vecumā līdz sešiem gadiem, kā arī ieplānota plaša izklaides programma skriešanas entuziastu atbalstītājiem, piemēram, gleznošanas konkurss bērniem vecumā no četriem līdz 14 gadiem un muzikālais maratons.

Kopš šī gada 17.februāra interesenti aicināti reģistrēties Atēnu pusmaratonam, kas norisināsies 3.maijā. Tā ir unikāla iespēja skriet caur vēsturisko Atēnu centru, gar Akropoli un citiem ievērojamiem vēstures un arhitektūras pieminekļiem. Pasākuma programmā iekļauts pusmaratons, piecu un trīs kilometru skrējieni, kā arī īpašs skrējiens cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

17.maijā jau piekto gadu pēc kārtas norisināsies Zaļais pusmaratons Lefkadas salā. Programmā ieplānots pusmaratons, 10 kilometru skrējiens, piecu kilometru tautas skrējiens un viena kilometra skolēnu skrējiens.

Lefkada ir unikāla Jonijas jūras sala, ko ar kontinentu vieno 50 metru garš tilts.

Sala ir iecienīta pasakaino pludmaļu dēļ, noteikti ir vērts vismaz vienu reizi doties uz Porto Katsiki pludmali, kas savu nosaukumu ieguvusi no kazām ("katsiki" tulkojumā no grieķu valodas nozīmē "kaza"), jo agrākos laikos to varēja sasniegt tikai kazas. Arī Dimosari ūdenskritumi ir viens no tūristu iecienītākajiem apskates objektiem, jo īpaši karstās vasaras dienās.

Ik gadu Olimpa kalnā tiek organizēts Olimpa maratons – skrējiens ar dieviem, kas šogad norisināsies 28.jūnijā. Tas ir īpašs ar to, ka sākas līdz ar saullēktu pulksten sešos no rīta, kā arī ir ierobežots ārvalstu dalībnieku skaits, tāpēc reģistrēšanos nevajadzētu atlikt uz pēdējo brīdi, jo sacensībās varēs piedalīties tikai 100 cittautu skrējēji.

Olimpa kalns ir ne tikai augstākais kalns Grieķijā, bet tas ir arī pirmais Nacionālais parks, nodibināts 1938.gadā, un tā teritorijā ir aizliegta jebkāda cilvēku darbība. Nepārspējamais dabas skaistums ir cieši sasaistījies ar grieķu mitoloģiju, kas vēsta, ka Olimps ir mājvieta 12 dieviem.

Spartatlons un Atēnu Autentiskais maratons

25. un 26.septembrī norisināsies Starptautiskās vēsturiskās ultramaratona sacensības "Spartatlons", kurās dalībnieki piedalās 246 kilometru skrējienā no Atēnām uz Spartu. Reģistrēšanās termiņš ir līdz 28.februārim un, atbilstoši līdz 19.februārim iesniegtajai informācijai, Latviju sacensībās pārstāvēs Laimonis Skadiņš, Valdis Ņilovs un Vilnis Pleite. 

Foto: Laimoņa Skadiņa personīgais arhīvs

Laimonis Skadiņš ir piedalījies ne tikai skriešanas, bet arī MTB riteņbraukšanas un līdz pat 50 stundu ilgās piedzīvojumu sacensībās. Ar skriešanu nopietni sāka aizrauties 2006.gada vasarā, lai gan jau 1990.gada Atmodas laikā viņš noskrēja Tautasdziesmas maratonu Biķernieku trasē. Pirmās nopietnās sacensības bija 2008.gada oktobrī noskrietais 84 kilometru garais "Vaarojen ultramaratons" jeb "Maraton of Dangers" Somijā. Dalība šajā maratonā nodrošināja ar nepieciešamajiem kvalifikācijas punktiem, lai varētu piedalīties skrējienā apkārt Monblānam, kas notika 2009.gada augustā.

Laimonis stāsta lsm.lv: „Par to, ka mūsdienās notiek 246 kilometru garš skrējiens ar nosaukumu Spartatlons, uzzināju no "Noskrien.lv" kluba braucieniem uz Igauniju, kur, galvenokārt pateicoties Martai Zumbergai, vairākus gadus pēc kārtas Vecgada vakarā dodamies 12 stundu garā skrējienā "Viimase Ou Uunistus" un jūnija vidū piedalāmies Laulasmaa ultramaratonā, kas ir viens no kvalifikācijas normatīviem Spartatlonam - 180 kilometru noskriešana 24 stundu laikā. Organizatori to no 2014.gada vasaras ir pagarinājuši līdz pieciem maratoniem jeb 211 kilometriem.”

Vienkāršākais veids, kā kvalificēties Spartatlonam, ir noskriet 100 kilometrus ātrāk par 10 stundām, tomēr ar to vairumam nepietiek, lai finišētu sacensībās.

Spartatlona organizācija ir augstā līmenī, dalības maksa ir 450 eiro. Cenā ir iekļauta septiņu dienu pilna pansija četru zvaigžņu viesnīcā Atēnās aptuveni 200-300 metrus no pludmales, kā arī transports no Spartas uz Atēnām, bankets pie Spartas mēra un svinīgais noslēguma pasākums Atēnās. Cenā neietilpst transporta izmaksas no Latvijas (vai jebkuras citas valsts) uz Grieķiju.

2014.gadā laika apstākļi skrējējiem bija īpaši labvēlīgi. Iepriekšējos gados jau plkst. 7 no rīta sākās silta diena, kas vēlāk pārvērtās 30 grādu tveicē, bet pērn pirmās trīs līdz četras stundas lija lietus, un vismaz skriešanas sākumā nebija pārāk karsti.

Sacensību maršruts vijas cauri tādām vēsturiskām senās Grieķijas pilsētām kā Elevsis, Megara, Senā Korinta, Senā Nemeja un Tegeja. Dzeršanas un ēdināšanas punkti izvietoti trīs līdz četru kilometru attālumā un kopumā uz visu 246 kilometru garo distanci to ir 75. 

Katrā sacensību kontrolpunktā ir laika limits, un skrējiena dalībnieki, kuri ierodas vēlāk par nolikto laiku, sacensības neturpina. Piemēram, Korintas kontrolpunkts, kas atrodas 81 kilometrus no Atēnām, ir jāsasniedz 9,5 stundu laikā, skrienot gar šosejas malu, dienas tveicē.

"Vēl par garajiem skrējieniem Grieķijā varu teikt, ka šogad pirmo reizi aprīļa beigās un maija sākumā tiek rīkots daudzdienu skrējiens "The 300 of SPARTA" 380 kilometru garumā pa leģendāro 300 spartiešu maršrutu no Spartas uz Termopilām," stāsta ultramaratonists Laimonis: "Cik zinu, organizatori ir tie paši, kas Spartatlonam, un kvalificēties var, vienīgi saņemot organizatoru uzaicinājumu. Varu piebilst, ka esmu saņēmis šādu uzaicinājumu. Vienīgi dalības maksa gan ir drakoniska - 1400 eiro, ko parastam amatierim bez sponsoriem ir grūti samaksāt.

Vēl varu pieminēt 1.-3.maijā paredzēto "Dolicho" 255 kilometru garo ultramaratonu no Delfiem līdz Olimpijai ar 48 stundu laika limitu un aptuveni 5000 metru lielu augstuma starpību. Tāpat zinu, ka Grieķijā notiek arī citi ultragarie skrējieni, dažu nosaukumi ir minēti Spartatlona kvalifikācijas punktu aprakstos."

Viens no populārākajiem ir Atēnu klasiskais jeb Autentiskais maratons, kas norisināsies 8.novembrī. Pērn tika pārspēti visi iepriekšējo pasākumu rekordi un tajā piedalījās 35 000 skrējēju.

Dalībnieki atkārto leģendāro skrējienu, kad 490.gadā pirms mūsu ēras pēc Maratonas kaujas, kurā grieķi uzvarēja persiešu armiju, Atēnu ziņnesis Feidipīds noskrēja 42 kilometrus no Maratonas pilsētas līdz Atēnām, lai pavēstītu par atēniešu uzvaru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti