Skrējēji palīdzēs Kristai pēc Vācijā gaidāmās mugurkaula operācijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

Deviņus gadus vecā Krista Spirģe no Jaunpiebalgas kopš janvāra vidus atrodas Vācijas pilsētā Bonnā un gaida 10. februārī plānoto operāciju, kuras mērķis būs samazināt spasticiāti jeb paaugstinātu muskuļu tonusu un ievērojami uzlabot kustību kvalitāti. Pēc operācijas meitenei būs jāiegulda liels darbs, lai apgūtu kustības. Līdzekļi rehabilitācijai sadarbībā ar fonda “Ziedot.lv” bērnu centru “Poga” tiks vākti arī skrējiena Rīga–Valmiera laikā, kas šogad plānots 11. jūnijā un risināsies devīto gadu pēc kārtas.

Labdarības skrējiena Rīga-Valmiera dalībnieki un brīvprātīgie palīgi Kristai Spirģei palīdzēja jau pirms četriem gadiem, kad valsts simtgadē bija nepieciešams atbalsts pēc kāju muskuļu pagarināšanas operācijas Čehijā. Tēvu zaudējušās un priekšlaikus dzimušās Piebalgas meitenes diagnoze ir bērnu cerebrālā trieka ar spastisku paraparēzi, sīkās motorikas traucējumiem kreisajā un labajā rokā. 

2016. gadā apņēmīgā vidzemniece guva gandarījumu par spēju patstāvīgi sēdēt un piecelties kājās, bet pāris gadus vēlāk priecēja mammu Kristīni un abus vecākos brāļus, pārvietojoties ar palīglīdzekļiem. Nodarbības rehabilitācijas centrā “Poga” deva rezultātus un kustību spēja un daudzveidība turpināja uzlaboties. Kopš 2018. gada Krista no Jaunpiebalgas vienmēr sagaidījusi Rīga–Valmiera dalībniekus finišā pie Sīmaņa baznīcas, tostarp pagājušajā gadā, kad visu dienu pavadīja ar dvīņiem Tomu un Edžu, kuriem pērn tika vākti līdzekļi Latvijā vienīgajā labdarības garo distanču sacīkstē.

Aizvadītā gada izskaņā, gatavojoties labdarības akcijai “Dod pieci!”, pie Kristas ģimenes Jaunpiebalgā ciemojās Latvijas Radio raidījums “Atvērtie faili”, lai noskaidrotu pašvaldības ieintersētību vides pieejamībā cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

Tuvojoties desmit gadu vecumam, pienācis teju pēdējais brīdis nākamai operācijai. Kopš janvāra vidus Krista atrodas Vācijas rietumos un gaida selektīvi dorsālās rizotomijas operāciju Bonnas universitātes klīnikā. Galvenais mērķis būs samazināt spasticitāti līdz pat 80 procentiem.

Spastikai – nepareizam un ļoti paaugstinātam muskulatūras tonusam – ir milzīgs spēks, ar ko Kristai jāsadzīvo kopš dzimšanas, kamēr daudziem cilvēkiem par to nav nekādu priekšstatu. Selektīvi dorsālā rizotomija neiroķirurga komandai prasa līdz četrām piecām stundām, kuru laikā tiek atvērti mugurkaula skriemeļu lociņi un pārgrieztas par kustībām atbildīgās motoro nervu saknīšu šķiedras. Procedūra notiek zem jaudīga mikroskopa, kas palīdz vienlaicīgi kontrolēt vairākas nervu šķiedras un precīzi noteikt nepieciešamo nervu šķiedru pārgriešanu. Tādējādi pataloģiski lielais muskulatūras spēks Kristai tiks noņemts.

Ar mediķu konsilija atbalstu Kristas operāciju Vācijā apmaksā Latvijas valsts, taču gala lēmums par sarežģīto procedūru jāpieņem mammai. Kristīne uzticas zinātnei, kontaktējas ar citiem vecākiem, kas bijuši līdzīgas izvēles priekšā, saņem speciālistu atbalstu un lasa dažādu informāciju par gaidāmo operāciju. Tas abām – meitai un mātei – ir fizisks un emocionāls pārbaudījums, uzturoties Bonnas viesnīcā un gaidot operāciju, kas pandēmijas ierobežojumu dēļ pārcelta uz 10. februāri.

Sagaidāms, ka pēc operācijas deviņgadīgā Krista jutīsies kā no jauna piedzimusi. Viņai priekšā būs nebijušas sajūtas un iespējas, kā arī priekšā milzīgs darbs. Pirmās dienas būs jāievēro miers, bet trešajā dienā sāksies rehabilitācija – noteikti vingrinājumi vairākas reizes dienā. Pēc piecām dienām būs nepieciešams celties kājās un sākt mācīties staigāt.

Nekas nenotiks pa vecam, meitenei būs no jauna jāiemācās visas kustības, kas nebūs tādas kā agrāk. Viss apgūtais būs jaunā kvalitātē, kam palīdzēs vairāki intensīvi kursi ar dažādām rehabilitācijas metodēm.

Kristai būs nepieciešamas arī jaunas tehniskās ierīces – ortozes, palīglīdzekļi un dažādi atbalsti. 107 kilometru skrējiena Rīga–Valmiera dalībnieki un brīvprātīgie palīgi vāks ziedojumus intensīvai rehabilitācijas, kas būs izšķiroša pirmos divus gadus un ne tik intensīva, bet nepieciešama vēl trīs gadus. Tādējādi vidzemnieci sagaida nopietns fizioterapijas darbs turomākos piecus gadus. Morāls atbalsts trīs nedēļas pēc 10. dzimšanas dienas būs 11.jūnija skrējēju ceļš no Brīvības pieminekļa Rīgā līdz Sīmaņa baznīcas durvju kliņķim Valmierā.

Iepriekšējo septiņos gados labdarības ultramaratons ziedojumos bērniem ar kustību traucējumiem savācis 27,9 tūkstošus eiro. Pērn dvīņiem Edžum un Tomam no Gulbenes tika saziedoti 5,5 tūkstoši eiro.

Vēsturiskais skrējiens piecas reizes risinājās Trešās atmodas laikā no 1989. līdz 1993. gadam un tika atjaunots 2014. gadā. Vienīgais desmitkārtējais finišētājs ir dzīvā skriešanas leģenda Viktors Suborins, savukārt par trases rekordiem pirms pusotra gada parūpējās Pēteris Grīviņš un Diāna Džaviza. Šovasar skrējiens Rīga–Valmiera varētu atgriezties starptautiskā apritē, jo interesi izrādījuši ne tikai Lietuvas pārstāvji.

Sertificētajā trasē labākie pašmāju skrējēji varēs sacensties Latvijas čempionāta ieskaitē, kā arī kvalificēties dalībai rudens pusē gaidāmajam pasaules čempionātam 100 kilometros un Eiropas meistarsacīkstēm diennakts skrējienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti