Skarbais «Vilkaču maratons», 350 kilometru velo izaicinājums un citi tautas sporta notikumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lietus, dubļi un aukstums nedēļas nogalē pavadīja 197 riteņbraucējus nakts 340 kilometru pārbaudījumā “Velorealitāte”, kur labāko desmitniekā finišēja Zane Jakobsone. Savukārt Latvijas taku skriešanas līdere Anete Švilpe skarbajā "Vilkaču maratonā" ieņēma trešo vietu absolūtajā kopvērtējumā, 13 reizes uzskrienot Āža kalnā. Brīvdienas savus cienītājus pulcēja arī 2,3 kilometru peldējums “Ciecernieks” un citi tautas sporta pasākumi.

 

Īsumā:

 

No šaura draugu loka līdz nepilniem diviem simtiem dalībnieku izaugušajam riteņbraucēju izaicinājumam “Velorealitāte” šogad bija jāsadzīvo ar skarbiem laikapstākļiem, taču tas netraucēja trešo gadu pēc kārtas uzvarēt vārda brāļu duetam Kasparam Gardam un Kasparam Škinčam, 340-350 kilometru pārbaudījumu veicot nepilnās 13 stundās (12h un 55min). Tikmēr Zane Jakobsone finišēja 14 stundās un 28 minūtēs stundās uzreiz aiz septiņiem ātrākajiem vīriem, aiz sevis atstājot lielāko daļu no 158 finišētājiem.

Sākotnēji “Velorealitāte” risinājās Krišjāņa Ratinika (Velomena) draugu lokā kā koptreniņš nebeidzamu stundu garumā. Taču nu jau trešo gadu tās ir kļuvušas par organizētām sacensībām, kurās gūt piedzīvojumu garšu. Pirms diviem gadiem dalībnieki ar vilcienu devās uz Zilupi un pērn uz Liepāju, lai pēc tam ar velosipēdu atgrieztos Rīgā. Maršruts jāplāno pašiem, taču ceļā jāapmeklē četri kontrolpunkti kā citviet pasaules daudzdienu ultragarajās velosacīkstēs.

Šogad dalībnieki startēja Valkā un četri kontrolpunkti bija izvietoti tā, lai Gauja tiktu šķērsota vismaz piecas reizes. 42 stundās jāpieveic 340-350 kilometri, un startā stundu pirms pusnakts dalībniekiem tika atskaņota Imanta Kalniņa dziesma “Virs galvas mūžīgs Piena ceļš”, aicinot riteņbraucējus uz zemi laimīgo, kas, izrādās, ved uz mājām.

“Mūžīgajā ceļā zem kājām” bija jāapmeklē Torņa kalns Smiltenes novadā, Nesaules kalns Cesvaines pusē, Zilaiskalns pie Kocēniem un Skolaskalns Līgatnē, ievērojot aizliegto posmu – Pleskavas šoseju no Melturiem pie Cēsīm līdz Lorupes gravai pie Siguldas.

Līdz ar pirmajiem 40 kilometriem nepilnas 20 minūtes pēc pusnakts teju vienlaikus 110 augstajā Torņa kalnā ieradās 30 velobraucēju grupa, kas lieki nekavējās un turpināja cīņu Madonas virzienā, lai vēl pēc 75 kilometriem apmeklētu sesto augstāko Latvijas pauguru 284 metrus augsto Nesaules kalnu. Slapjajos laikasptākļos pusčetros pēc nobrauktiem 115 kilometriem Cesvainē ieradās trīskārt sarukusi līderu grupa, kas, saņēmusi atzīmes kontrolkartītēs, daudz nekavējās un devās tālāk Valmieras virzienā.

Zilaiskalns ir krietni zemāks – 126 metrus virs jūras līmeņa, taču 66,6 relatīvā augstumu starpība padara to izaicinošu. Naktī dubultojot iepriekš nobraukto attālumu, pēc 225 kilometriem risinājās izšķirošais pavērsiens sacensību gaitā, jo Kocēnos rīta gaismā pēc septiņiem ieradās četrotne – iepriekšējo divu gadu uzvarētāju pāris Kaspars Garda un Kaspars Škinčs, kā arī vēl divi censoņi Kristaps Egle un Aigars Lebedoks. Pēc īsas dažu minūšu ēšanas pauzes vīri devās Līgatnes pārceltuves virzienā, un sacensību rīkotājs Velomens varēja gavilēt, jo abi pāri bija izplānojuši katrs savu tālāko maršrutu un aizbrauca pretējos virzienos, radot intrigu uzvarētāju noskaidrošanai.

Gaujas krastā pirmie ieradās duets Garda/Škinčs un, atgriežoties labajā krastā, varēja vien apbēdināt tur gaidošos Egli/Lebedoku. Pusdesmitos no rīta nepilnus simts metrus augstajā Skolaskalnā abus pārus šķīra septiņas minūtes, kas līdz finišam pie veloveikala Purvciemā izauga līdz 13 minūtēm.

Uzvarētājiem Kasparam Gardam un "tviterekspertam" Kasparam Škinčam izdevās finišēt 13 stundās, bet Kristaps Egle un Aigars Lebedoks finišāja 13 stundās un 8 minūtēs.

Gatavojoties savam otrajam iznācienam “Transcontinental Race” arēnā, atzīstamu sniegumu demonstrēja Zane Jakobsone, 14 stundās un 28 minūtēs pieveicot dubļaino distanci, sieviešu labāko rezultātu uzlabojot par septiņām stundām.

Pagājušajā gadā ātrākās Lauma Čerņevska un Zanda Rutkovska finišu sasniedza 20 stundās un 58 minūtēs. Piebilstams, ka sieviešu finišētāju statistika šogad bija labāka par “stiprā dzimuma” varēto, jo līdz galam uz velosipēda tika 18 no 21 velobraucējas.

Netrūka arī tādu izturībnieku, kas pieredzējuši stipru lietu un nepatīkamo jūlija aukstumu finišēja pēc 40 stundām. 42 stundu kontrollaikā iekļāvās Mārtiņš Veseris (41h un 43min), kuram pirms divām nedēļām neizdevās pieveikt 107 kilometru skrējiensoļojumu Rīga-Valmiera noteiktajās 19 stundās (23h un 10min).

42 kilometri septiņās stundās bija jāpieveic 84 "Vilkaču maratona" dalībniekiem Tukuma puses Āža kalnā, kur 13 apļos vajadzēja savākt 2000 augstummetrus. Ja parastā maratonā uzvarētāja laiks ir tuvu divām stundām, tad šajā trases rekords ir aizpērnais Didža Glušņeva veikums četrarpus stundās (4:29:51). Šoreiz savu pērn izcīnīto titulu nosargāja Jānis Kūms (4:37:10), tiekot arī pie vienīgās balvas – 575 eiro – ceturtās daļas no kopējā dalības maksu budžeta.

Sacensību lielāko pārsteigumu sagādāja Latvijas taku skriešanas izlases līdere Anete Švilpe (4:52:11), savā pirmajā Vilkaču maratonā izcīnot trešo vietu absolūtajā kopvērtējumā, tikai par divarpus minūtēm piekāpjoties savam trenerim Andrim Ronimoisam (4:49:39).

Pirmajā aplī līderpozīcijā paredzami izvirzījās vietējais tukumnieks Ģirts Dakša, aiz viņa ar videokameru rokās iekārtojās vienīgais trasē esošais iepriekšējo trīs “Vilkaču maratonu” finišētājs Valdis Miezītis. Turpat netālu sekoja nākamais uzvarētājs Jānis Kūms, Andris Ronimoiss, Alvis Danovskis, Jānis Mežiels, Ainārs Brālītis, Jānis Saulīte, Konstantīns Biktimirovs un citi favorīti, kas varēja pacīnīties par jaunu trases rekordu pēc pērnā skrējiena karstumā, kad finišu +31 grādos sasniedza mazāk par trešdaļu startējušo.

Pēc pirmā apļa pirmo duci noslēdza pirmo divu skrējienu ātrākā dāma Linda Boldāne, par pusminūti vēl iekļaujoties trases rekorda zonā – aplis vidēji 20 minūtēs un 45 sekundēs. Otrajā aplī no pirmā desmitnieka izkrita Anete Švilpe, palaižot garām pāris nepacietīgākos puišus. Pieredzējušais Valdis Miezītis atkāpās no vicelīdera statusu uz devīto pozīciju. Tikmēr priekšgalā uzreiz aiz Ģirta Dakšas blīvi skrēja Jānis Kūms un Andris Ronimoiss, kurš bija likvidējis pirmajā aplī līdera iekrāto 14 sekunžu handikapu.

Teju vertikālajā Spīganu kalna kāpumā līderis Ģirts Dakša mēģināja attaisnot pirms starta teikto, ka visas vertikāles ir skrienamas, taču sīkstais Jānis Kūms nebija lēnāks, pārejot soļos. Sacensību pirmajā stundā ātrākie skrējēji pieveica trīs apļus, taču pirmās vērā ņemamās korekcijas ieviesa jau otrā stunda, kad sākotnējais līderis vēdera problēmu dēļ bija spiests samazināt tempu un atkāpties uz trešo un pēc tam arī ceturto pozīciju, palaižot garām ciešo sekotāju tandēmu Jāni Kūmu un Andri Ronimoisu, un nedaudz vēlāk arī Konstantīnu Biktimirovu, kurš pērn noslēdza labāko sešinieku.

Šī četrotne otrās stundas laikā palika vienīgā, kas vēl pretendēja uz jaunu trases rekordu, jo pārējie astoņi skrējēji bija sākuši skriet lēnāk. Protams, reāli kandidāti bija trīs, jo bija maz ticams, ka Ģirts Dakša varēs atjaunot pirmajos apļos demonstrēto sniegumu. Nepalīdzēja arī olimpietes Anitas Liepiņas atbalsts trasē un pēdējā, velnaduča aplī tika palaisti garām vēl divi konkurenti – Alvis Danovskis (5:04:00) un Miks Pētersons (5:06:18), sacensības noslēdzot septītajā vietā (5:08:39), par sešām minūtēm atpaliekot no sava trīs gadus atpakaļ iespētās trešās vietas pirmajā Vilkaču maratonā.

Viennozīmīgi grūtākais maratons Baltijā. 13 apļi, 7 stundas un vairāk kā 2000 augstuma metri. Tas viss vasaras karstumā....

Posted by Taku Skrējējs on Sestdiena, 2020. gada 25. jūlijs

Tikmēr Anete Švilpe turpināja savu vienmērīgo skrējienu, apsteidzot vienu vīru pēc otra un pirmspēdējā aplī nonākot trešajā pozīcijā, atstumjot uz ceturto vietu Konstantīnu Biktimirovu (4:54:14), kurš jau nesen palika uzreiz aiz goda pjedestāla, jo pirms divām nedēļām Rīga-Valmiera izskrēja līkumu gar Gauju un pazaudēja trešo vietu.

Salīdzinot katra skrējēja ātrāko apli ar lēnāko, uzvarētāja šajā kategorijā ir Anete Švilpe, kas devītajā aplī zaudēja tikai 20 procentus pirmajam, kas nozīmēja, ka iegūtā trešā pozīcija nav cīņas beigas un turpināja pakaļdzīšanos savam trenerim Andrim Ronimoisam, kurš pēc septiņiem apļiem bija priekšā nepilnas 12 minūtes, kas nozīmēja katrā aplī iekrātu pusminūtes pārsvaru. Tomēr astotais aplis vicelīderim bija pēdējais, kurā viņš vēl atradās trases rekorda zonā, taču no līdera Jāņa Kūma bija atkritis par trīsarpus minūtēm. Skrienot noslēdzošos apļus vismaz par minūti lēnāk nekā Anete Švilpe (4:52:11), pēdējo mēnesi kājas traumas dēļ bez treniņiem palikušais Andris Ronimoiss (4:49:39) tomēr otro vietu nosargāja.

Uzvarētājam Jānim Kūmam (4:37:10) skrienot otro pusi krietni lēnāk nekā sākumu, noslēdzošajos trīs apļos bija skaidrs, ka šoreiz neizdosies labot trases rekordu un pēdējais aplis bija vislēnākais. Taču izdevās kļūt par pirmo, kas šajā 13 apļu izaicinājumā uzvar atkārtoti. Bijušais orientēšanās izlases pārstāvis ne tikai pārspēja savus komandas biedrus, bet bija retais no vadošajiem skrējējiem bez privāta atbalsta, kas palīdz sacensību centrā pēc pusotra simta augstummetru pieveikšanas 3,3 kilometros.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

What a race! ? This indeed is the toughest marathon in Latvia but I was ready for it. It’s hard to describe how proud I am that I prepared well and had the focus to execute my race plan. My only goal yesterday was to keep the laps between 21-24’ and nothing else - no ranking or goal time because I knew that if I managed to achieve this goal that depended only on me everything else would fall into place. And it did! Couldn’t be happier with 3rd place overall in 4:52:11. ? Thanks to everyone for your cheers and support, it meant a lot even if I didn’t react most of the time. Even if I did all the running, this was a team effort - thank you @daina.j for crewing and @mr.ronimoiss for guidance. ? • Kas par sacensībām! ? @vilkacumaratons bez šaubām ir grūtākais maratons Latvijā, bet es biju tam gatava. Grūti izstāstīt, cik ļoti lepna esmu par to, kā izdevās treniņprocess un kā nofokusējos, lai realizētu savu sacensību plānu. Vakar mans vienīgais mērķis bija turēt apļu laiku starp 21-24’, itin nekas cits - nekāda vieta vai finiša laiks, jo es zināju, ka, izpildot šo mērķi, viss pārējais arī izdosies. Turklāt šis bija mērķis, kas bija atkarīgs tikai un vienīgi no manis pašas. Esmu patiesi gandarīta par 3. vietu kopvērtējumā, finišējot pēc 4:52:11? paldies visiem par atbalstu, es to patiesi novērtēju, pat ja pārsvarā nereaģēju. Lai arī skrēju pati, šis tomēr bija komandas darbs - paldies @daina.j par apkalpošanu un @mr.ronimoiss par sagatavošanu. ? ?: @dzenis_lv #vilkačumaratons #dzimislairietu #trailrunning #takuskriešana #inov8 #inov8latvija #osveikals #suunto #suuntolatvia #supervaroņi #vsknoskrienvāveres

A post shared by Anete Švilpe ? (@anetesvilpe) on Jul 26, 2020 at 6:33am PDT

Pirmo divu gadu ātrākā dāma Linda Boldāne šoreiz izspruka no Anetes Švilpes palaišanas garām par apli un ar jaunu personisko rekordu (5:14:28) kļuva par vienīgo sievieti, kas spējusi Vilkaču maratonā finišēt trīs reizes. Tomēr līdz finišam vienā aplī palika tikai četri ātrākie dalībnieki, kuri vienlaikus bija arī vienīgie, kas skarbo skrējienu veica ātrāk par piecām stundām, kas pērnajā karstumā nebija pa spēkam pat uzvarētājam.

Rekordlielais dalībnieku skaits (84) aptuveni 20 grādu temperatūrā deva arī rekordlielu finišētāju skaitu – 52, kas ir 62 procenti no startējušajiem. Savu mērķi piepildīja septiņas sievietes no 17 startējušajām. Ceturtajā startā pie pirmā finiša netika taku skriešanas seriāla ''Stirnubuks'' organizators Rimants Liepiņš, kurš šoreiz tika rekordtālu ar 10 apļiem no 13.

Pieminēšanas vērts ir Edgars Markševics (6:59:33), kurš startējis visos Vilkaču maratonos, taču ne reizi nebija izdevies finišēt un allaž pietrūka no viena līdz trim apļiem. Šoreiz neatlaidība tika atalgota, jo rezervē palika 27 sekundes, noslēdzošo apli noskrienot ātrāk nekā iepriekšējos astoņus.

Vienīgais četrkārtējais finišētājs tagad ir Valdis Miezītis, kuram šo statusu atvēlēja pirmais uzvarētājs Dainis Limanāns, kurš ar trim finišiem šoreiz izvēlējās startu Salaspils pusmaratonā un Vilkaču maratonā ieradās atbalstīt savu dzīvesbiedri Ilzi Limanāni (6:20:28) viņas otrajā sekmīgajā finišā.

Pērn nepilnas 11 minūtes pietrūka Armandam Luntam, lai paspētu 13. apli pieveikt septiņās stundās, tādējādi šogad četros startos sasniedzot trešo ieskaitīto finišu un apbalvošanas ceremonijā saņemot Vilkaču maratona piespraudi. Trīs finiši četros startos ir arī pirms divām nedēļām Rīga-Valmiera pieveikušajam ultramaratonistam Didzim Braunam, kurš ar Mārtiņu Rutuli uzrādīja vienlīdzīgākos apļu laikus aiz Anetes Švilpes. Topa otrajā galā ar nenoturīgākajiem rādītājiem virs 90 procentiem atzīmējās Edijs Vilnis (97%), Viktors Saveļjevs (94%) un Ainārs Brālītis (91%).

Trešo reizi Vilkaču maratonu pieveica arī Dāvis Poliņš, Edgars Bukšs, Jānis Šnepste, Toms Biders un par 15 minūtēm startu nokavējušais Kristaps Caune.

Astoto reizi notikušajā peldējumā “Ciecernieks” apkārt Ozolsalai dalību ņēma gandrīz 170 dalībnieki, no kuriem vairāk nekā puse startēja garākajā 2,3 kilometru distancē. Starp 89 dalībniekiem uzvaru trešo gadu pēc kārtas svinēja Artūrs Liepa, savukārt Agnese Patrīcija Ozola atzīmējās ar jaunu sieviešu rekordu – 32:40,53.

Īsās vasaras noslēdzošais peldējums atklātajos ūdeņos “Lielupes izaicinājums” risināsies šonedēļ 1.augustā, Jelgavā.

Labākie spīdēja arī sestajā Salaspils pusmaratonā, kur vadošais gargabalnieks Dmitrijs Serjogins 21,0975 kilometru distanci 40.reizi veica ātrāk par 70 minūtēm un 10. reizi ātrāk par 67 minūtēm (1:06:51). Tikmēr jau startā izpalika intriga par uzvarētāju sieviešu konkurencē, jo čempione Karīna Helmane-Soročenkova (1:19:20) neatstāja nekādas cerības olimpietei Ilonai Marhelei (1:26:04).

Ar otro vietu samierinājās arī olimpietis Oskars Muižnieks, kurš ir alūksnietes Ilonas Marheles novadnieks, taču pēc biatlona startiem Phjončhanā ir pārcēlies dzīvot no Rīgas uz Liepāju. Aizvadītajā nedēļas nogalē dzimtajā pusē risinājās MTB riteņbraukšanas sacensības, tāpēc nācās šķērsot Latviju un mēroties spēkiem ar jaunākiem velobraucējiem. Spraigās 59 kilometru sacīkstēs uzvaru tomēr svinēja profesionāls riteņbraucējs un savulaik gada balvu sportā (nominācijā uzlēcošā zvaigzne) saņēmušais Mārtiņš Blūms (2:13:47) no Cēsīm, Nīderlandes kluba braucējam par sekundi finišā apsteidzot profesionālu fizioterapeitu Oskaru Muižnieku (2:13:14).

Savā vecumgrupā (V50) ātrākais bija visu laiku labākais pašmāju biatlonists Ilmārs Bricis (2:36:48). Ātrākā sieviete bija Itālijas komandā startējusī lietuviete Katazina Sosna (2:49:28), kas aiz sevis atstāja Leldi Ardavu (2:53:33). Kopumā sacensībās startēja pustūkstotis dalībnieku, no kuriem trešdaļa garākajā distancē, kas bija mazāk nekā ultragarajā “Velorealitātē” dienu iepriekš.

Šajā nedēļas nogalē plānotās sacensības risināsies jau augusta mēnesī. Sestdien, 1. augustā, Cēsu apkārtnē septīto reizi notiks taku skrējiens “Cēsis Eco Trail” ar 83 kilometru pamatdistanci Gaujas un Amatas krastos. Nedēļu vēlāk, 8. augustā, skrējējus pulcēs 15. Kuldīgas pusmaratons, kas vienlaikus būs arī Latvijas čempionāts. Šāds pats statuss būs vēl pēc nedēļas iecerētajam “Stirnubuka” seriālam, kur medaļas tiks dalītas arī 70 kilometru distancē “Vilks”, kas būs Latvijas čempionāts taku skrējienā.

Bagāts pasākumiem būs 22. augusts, kurā Milzkalnes apkārtnē starts tiks dots Eiropas rogaininga čempionātam. Tajā pašā dienā notiks arī asfalta skrējēju iecienītais Piltenes 10 un 5 kilometru skrējiens, kā arī Pļaviņu Daugavas promenādes pusmaratons. Gatavojoties lielajam rogaininga notikumam, šajā nedēļas nogalē treniņnolūkos būs iespēja Cenas tīrelī startēt "Slapjajā kaķī" un martā atceltajā "Zaķu rogainingā" Nītaures pusē, savukārt nākamnedēļ arī Vidzemes rogainingā Smiltenes apkārtnē.

Mēneša pēdējā sestdienā notiks taku skrējiens Sigulda-Līgane-Sigulda, kurā bez pusmaratona un 5-6 kilometru skrējiena tiks piedāvāta arī 42,195 kilometru meža maratona distance. No katras dalības maksas viens eiro tiks ziedots bērnu un jauniešu ar invaliditāti biedrībai “Cerību spārni”. Savukārt saistītais sociālais uzņēmums “Visi var” iesaistīsies balvu sagatavošanā un iespēju robežās palīdzēs sacensību rīkošanā. Tajā pašā nedēļas nogalē - 28. un 29.augustā Priekuļu novada Lodē risināsies "Nakts Trail Race" ar startu piektdienas vakarā pl.21.00 dažāda garuma 20, 10 un 5 kilometru distancēs.

Neskaitāmas sacensības augustā būs pieejamas riteņbraukšanas cienītājiem. Mēneša pirmajā nedēļas nogalē risināsies iepriekšējos gados aprīlī notiekošais tradicionālais brauciens Cēsis-Valmiera. 22. augustā Ogres Zilajos kalnos MTB braucēji sevi varēs izaicināt 24 stundu izaicinājumā. Tikmēr šosejas riteņbraucēji turpinās trešdienu vakaros ņemt dalību “Vipsport Veloapļos” Biķernieku trasē.

Triatlonisti 1. augustā pulcēsies Pļaviņās krostriatlona sacīkstēs, 9. augustā pie Būšenieka ezera Ventspils pievārtē sacenšoties par Latvijas čempionāta medaļām olimpiskajā distancē un 16. augustā Rīgas triatlonā, kas pirmo reizi starptautisko sacensību dalībniekus uzņems nevis pilsētas centrā, bet gan Mežaparkā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti