Pusnaktī uz sestdienu sāksies labdarības skrējiens Rīga-Valmiera

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirmo reizi 107 kilometru vēsturiskais skrējiens Rīga-Valmiera startē “bronzas” kvalitātes zīmē, ko tam pērnruden piešķīra Starptautiskā Ultraskrējēju asociācija (IAU). Savukārt otro reizi labdarības skrējiensoļojumam būs nacionālā čempionāta statuss, 100 kilometru distancē par Latvijas Vieglatlētikas savienības (LVS) medaļām cīnoties 155 dalībniekiem, tostarp 50 sievietēm.

Labdarības skrējiensoļojumam Rīga-Valmiera starts tiks dots pusnaktī uz sestdienu, 11.jūliju, pie Brīvības pieminekļa pēc kopējas Latvijas himnas nodziedāšanas pusnaktī tieši mēnesi pēc ārkārtas stāvokļa pārtraukšanas valstī. Tas bija pietiekams laiks, lai 1. janvārī nepilnas pusstundas laikā pieteiktie dalībnieki spētu noskaņoties startam un veiktu noslēdzošo sagatavošanās posmu Latvijā garākajam skriešanas izaicinājumam. Nelielu satraukumu raisa ne tikai pats gaidāmais notikums, bet arī pirmsstarta dienā iespējamā valdības ārkārtas sēde. Tāpēc šoreiz uzvarētājs būs katrs, kurš dosies trasē, nemaz nerunājot par finiša sasniegšanu Valmierā, pieskaroties Sv.Sīmaņa baznīcas durvju kliņķim.

Šogad pasākuma sargeņģelis ir Gustavs Mārcis Spilva no Vecpiebalgas, kura dzīves kvalitātes uzlabošanai jau pirms starta savākti vairāk nekā 3000 eiro. Mazais vidzemnieks sagaidīs līderus finišā, kur sesto reizi sadarbībā ar fondu “Ziedot.lv”atradīsies arī ziedojumu kastīte, lai kopīgiem spēkiem savāktu vēl trūkstošos līdzekļus, kas nepieciešami speciālas iekārtas iegādei, lai varētu uzsākt skolas gaitas.

Dalībnieku numurus 12. reizi rotās uzraksts “Brīvību Latvijai”. Pēc kopējas valsts himnas nodziedāšanas startu pie Brīvības pieminekļa dos Valmieras pilsētas mērs Jānis Baiks un pašmāju pirmā Spartatlona finišētāja Sigita Vāce. Ar pirmo starta numuru trasē dosies Jānis Ābols, kurš pērn tika izlozēts starp pussimt brīvprātīgajiem palīgiem, kas ir viena no panākuma atslēgām skrējiena veiksmes stāstā.

Kopš 2014. gada, kad skrējiens pēc 21 gada pauzes tika atjaunots, sešos gados tas piedzīvojis 12 dažādus uzvarētājus. Visticamāk, šoreiz tradīcija tiks lauzta, jo 50 sieviešu konkurencē galvenā favorīte būs Diāna Džaviza no Salacgrīvas, kura cīnīsies ar sev piederošo pērn sasniegto trases rekordu – 09:26:49.

Interesanta cīņa būs par otro vietu, kam speciālu balvu sola jaunais pašmāju modes zīmols “Fox Pace”. Galvenās pretendentes būs ultraskrējienu debitante Rita Anopa, 24 stundu pasaules čempionātā rūdītā Aija Linē un pavasarī “Supervaroņu Backyard Ultra” uzreiz aiz trijnieka palikusī Kristīne Troņenkova. Pēc ģimenes paplašināšanas ultramaratonu apritē atgriežas Gunta Neija, kura pasaules čempionātā skrējusi 100 kilometrus tuvu 10 stundām (10:06:42). Savu pērno rezultātu uzlabos Linda Laurena un citas skrējējas.

Vīru konkurencē uzvarai nepietiks ar gargabalniekiem piemītošo izturību, jo šoreiz cīņa par 1992. gada Georga Jermolajeva trases rekorda (8:01:38) pārspēšanu būs īpaši sīva un neprognozējama. Uz starta stāsies teju labākais iespējamais ultramaratonistu sastāvs un kārtējo reizi izšķirošie brīži būs gandrīz noburtajā Raganā un Stalbē. Pirmā vieta pēc Murjāņu kāpuma un noskrietiem 45 kilometriem pēdējos gados bijusi izšķiroša sākotnējiem sacensību līderiem, savukārt pēc 75-80 kilometriem līderis, vienatnē skrējis vairākas stundas, sāk zaudēt tempu (ap 4:30 min/km), kas nepieciešams, lai finišā iekļautos astoņās stundās.

Starta sarakstā ir pašreizējais čempions Ainārs Kumpiņš (08:10:50, 2019), aizpērnais uzvarētājs Konstantīns Biktimirovs (08:18:11, 2018) un otrajā vietā pabijušie Sergejs Maslobojevs (8:43:55, 2019), seškārtējs finišētājs Dmitrijs Ničipors (8:43:21, 2018) un Pēteris Grīviņš (8:32:11, 2017), kuram 100 kilometros ir labāks rezultāts (7:32:43, 2017) nekā Aināram Kumpiņam (7:37:46, 2019). Tiesa, Valkas skrējienā pirms trim gadiem nebija sertificēta trase.

Kopā ar jaunākiem skrējējiem trasē dosies Latvijas rekordists 24 stundu skrējienos Jānis Actiņš (8:56:02, 2016), kurš pirms četriem gadiem bija labāko trijniekā un šopavasar treniņos ar 71 pusmaratonu 71 dienās ielicis pamatīgu bāzi.

Neprognozējams būs pirmais atjaunotā skrējiena uzvarētājs Valdis Ņilovs (2014). Tumšais zirdziņš būs Kristaps Magone, kas aizpērn ar mēneša starpību trimfēja Siguldas kalnu maratonā un pēdējā Valkas “Neiespējamajā skrējienā”, 101 kilometru pieveicot ātrāk par astoņām stundām (7:59:26).

Reabilitāciju par neveiksmi pagājušajā gadā sola daudzsološie Alvis Danovskis un Jānis Arseņikovs. Pasaules čempionātā 100 kilometros startējis Arnis Paškevičs (9:34:59, 2018), savu iepriekšējo gadu rezultātu uzlabos Mihails Golubevs. Pagalma utramaratona uzvarētājs Anotns Kranga pirms gada iemūžināja fotomirkļus pie 100 kilometru atzīmes, taču šoreiz pats būs starp skrējiena dalībniekiem.

Sacensībās vairāk nekā 200 kilometrus skrējušie izturībnieki Aivars Bondars, Ritvars Kalniņš, Didzis Brauns un Mārtiņš Sirmais izmantos katru izdevību, lai apsteigtu sagurušos sākotnējos līderus, pakāptos augstāk rezultātu tabulā un sajauktu kārtis līdzjutēju totalizatorā.

Vēsturiskais skrējiens risinājās piecas reizes 1989.-1993.gados un šonakt trasē būs vīenīgais to laiku skrējējs Viktors Suborins - trases rekorda līdzautors un divkārtējais uzvarētājs (08:03:45, 1991 un 08:44:03, 1993). Viņa ātrumā līdz šim nav skrējis neviens mūslaiku ultramaratonists.

Iepriekšējos gados ieskriešanai labāko trijniekā pietika ar deviņām stundām. Šogad sinoptiķu solītie laikapstākļi ir labvēlīgi un pat ar pusstundu ātrāku rezultātu var palikt ārpus laureātiem.

Jauna trases rekorda dēļ sacensību rīkotāji palielinājuši dzirdināšanas punktu skaitu no sešiem uz deviņiem. Savukārt Valsts policijas ekipāžas pavadīs līderu grupu pa Brīvības ielu un “Latvijas Dzelceļš” šī pasākuma laikā uz pāris stundām slēgs preču vilcienu satiksmi Garkalnē.

Līderi līdz finišam trasē pavadīs auto ar pulksteni uz jumta, lai zinātu trasē pavadīto laiku. Pirmo reizi skrējēju motivācijai tiek piedāvāta balva par absolūto trases rekordu – kāju muskuļu atjaunošanas masāžas zābaki. Sacensību rezultāti būs pieejami tiešaistē (rezultati.ultrataka.lv), kā arī video translācijas sociālajos tīklos no kontrolpunktiem un Valmieras šosejas.

Visi dalībnieki startēs drošības vestēs ar atstarojošajiem elementiem un uz galvas būs pieres lukturi. Tomēr autovadītāji lūgti būt piesardzīgiem, sestdien dodoties Valmieras virzienā.

Trase pērn tika sertificēta un rudenī ieguva (IAU) bronzas kvalitātes zīmi “Bronze Label”. Ik pēc pieciem kilometriem, sākot no Sēnītes, uz šosejas ir dzeltenas atzīmes. Latvijas čempioni 100 kilometros tiks noskaidroti netālu no Kocēniem pie pagrieziena uz Limbažiem. Savukārt “Inov8” apavu pāris tiks abu dzimumu ātrākajiem noslēdzošajā septiņu kilometru “sprinta posmā” līdz Sīmaņa baznīcas durvju kliņķim.

Finiša zonā, kur dalībnieki piemiņas medaļas vietā saņems kefīra pudeli un ābolu strūdeli, klātesošos iepriecinās humorroka grupa “Pirmais kurss”, kas pie Sv.Sīmaņa baznīcas uzstāsies pl.17.00. Mūziķi pirms nedēļas ar videoklipu publicēja jauno singlu “Sekotājs”.

Koncertam sekos apbalvošanas ceremonija, kurā piedalīsies LVS prezidents Arnis Lagzdiņš un pie balvām tiks ne tikai ātrākie, bet arī tie, kas finišēs 19 stundu kontrollaika noslēgumā. Pēc loterijas un pateicības vārdiem brīvprātīgajiem palīgiem no Sv.Sīmaņa baznīcas pieturas “Kliņķis” izbrauks īpašais autobuss Valmiera-Rīga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti