Prokopčuka: Maratonam nepieciešams liels treniņu apjoms

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Gatavojoties maratonam, treniņos nepieciešams skriet aerobā pulsa režīmā, tādējādi ķermeni sagatavojot plānotai distancei, intervijā portālam lsm.lv stāsta Jeļena Prokopčuka. Sarunas noslēgumā viena no labākajām pasaules maratonistēm atklāj arī savu miera stāvokļa pulsu un pasaka, kā to izmanto ikdienas treniņos.

Jeļena Prokopčuka 10.maijā Liepājā kvalificējās Eiropas čempionātam vieglatlētikā 10 000 metru disciplīnā, 18.maijā uzvarēja "Nordea Rīgas maratona" pusmaratona distancē, aiz sevis atstājot sportistes no Polijas, Baltkrievijas, Itālijas, Krievijas, Lietuvas un citām valstīm.

Līdz 15.jūnijam, kad Ventspilī norisināsies Latvijas čempionāts pusmaratonam, atlikušas nepilnas trīs nedēļas. Izcilā sportiste stāsta, kā trenējas skriešanas sacenībām:

"Trīs, četras nedēļas pirms maratona sacensībām skrienu līdz 215 kilometriem nedēļā. Pēdējās divās nedēļās pirms sacensībām skriešanas apjoms samazinās līdz 160 vai pat 140 kilometriem."

"Ja ir vēlme skriet maratonu, tad obligāti nepieciešams liels treniņu apjoms. Taču kļūdās tie, kuri vēlas strauji sasniegt labus rezultātus un skrien pēc iespējas vairāk un ātrāk," turpina Prokopčuka. Viņa arī stāsta, ka treneris atļauj plānotos treniņus tikai samazināt, ne palielināt. Pretējā gadījumā pie lielām slodzēm nepieradinātais organisms ātri var satraumēties.

Latvijas labākā garo distanču skrējēja trenējas, ievērojot savu pulsu, nevis noteiktos tempa un ātruma līmeņos.

Treniņos temps nav svarīgs, jo būtiskāk treniņos ir sekot līdzi pulsam. Viņas gadījumā nav svarīgi, vai skriet tempā 3:20min/km vai 3:12min/km. Jāvēro pulsa izmaiņas, jo dienā, kad tas būs pārāk augsts, organismam būs lieka slodze anaerobā režīmā, kas trenē skriešanu īsās distancē un ekstremālos apstākļos. Ieteicams treniņus aizvadīt pulsa režīmā, kāds būs skrienot maratonu.

"Sirds ir objektīvs rādītājs," skaidro skrējēja, kuras sirds aerobais pulss ir aptuveni 165 sitieni minūtē, savukārt anaerobais - virs 180 sirdspukstiem minūtē.

Skriešanas temps var atšķirties pie izvēlētās pulsa treniņzonas.

Miera pulss skrējējai sēdus stāvoklī šogad izmērīts 33 sitieni minūtē, savukārt stāvus - 37 sitieni minūtē, kas parāta, ka Jeļena Prokopčuka šobrīd ir ļoti labā fiziskajā formā. Intervijas noslēgumā izcilā maratoniste pastāstīja, ka 20 sitienu starpība starp abiem stāvokļiem liecina par nepieciešamību atpūsties vai pat došanos pie sporta ārsta.

Portāla lsm.lv intervijas pirmajās daļās skrējēja stāstīja gan par Ņujorkas maratonu, gan treniņnometnēm augstkalnēs, gan dienas režīmu gatavojoties sacensībām. Jeļena Prokopčuka priecājas par skriešanas augošo popularitāti Latvijā un dalījās padomos, lai izvairītos no traumām.

Videointervijas 1.daļa "Stratēģija uzvarai Ņujorkas maratonā"

Videointervijas 2.daļa "Galvenās konkurentes neko nezin par ziemu"

Videointervijas 3.daļa "Dienas režīms pakļauts dēlam"

Videointervijas 4.daļa "Galvenais ir kustēties vairākas reizes nedēļā"

Videointervijas 5.daļa "Dažreiz sportisti negrib dzirdēt organisma signālu un pēc nedēļas vairs nevar skriet"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti