Prestižajā Siguldas kalnu maratonā būs jauni čempioni

Sestdien, 30.septembrī, 14.reizi risināsies pašmāju nopietnākais taku skriešanas pārbaudījums – Siguldas kalnu maratons (SKM), kas šogad piedāvā kāpuma metriem bagātāko distanci Latvijas vēsturē. Sagaidāms, ka aptuveni 3000 augsummetru stāvajā un 80 kilometru garajā sacensību pamatdistancē tiks kronēti jauni uzvarētāji. Lietavu laikā izskalotās Gaujas senlejas takas tiek labotas, un sacensību norise nav apdraudēta, informē skrējiena rīkotāji.

Pirmo reizi sacensības risināsies septembra mēnesī. Pēdējos gadus taku skrējēji jau paspējuši pierast pie SKM norises oktobra sākumā, nevis mēneša beigās, kad taciņas ir dubļainākas un sacensības atstāj bēdīgākas sekas Gaujas senlejā. Taču šoreiz skriešanas kalendārā sacensības pirmo reizi atzīmēsies septembrī. Mēneša pēdējā dienā būs apritējusi pusotra nedēļa kopš lietavām, kuras atstāja sekas arī Gaujas nacionālajā parkā iekārtotajās takās.

Nepilnu 10 gadu laikā SKM pamatdistances garums izaudzis no 42,2 un 55 kilometriem līdz 70 un 80 kilometriem trijos apļos, kuros daudzkārt jāpārvar ne tikai 80 metru stāvi kāpumi un noskrējieni, bet arī fiziska un psiholoģiska cīņa ar sevi. No 12 uz 13 stundām palielināts arī kontrollaiks, kurā finišējot, tiek nopelnīta sacensību centrā kalēja Jāņa Bankas kalta medaļa un iegūti Starptautiskās taku skriešanas asociācijas (ITRA) četri kvalifikācijas punkti dalībai pasaulē pieprasītāko taku skrējieniem. Lai iekļautos SKM kontrollaikā, ITRA reitingā vajadzētu būt vismaz ar 400 punktiem.

Ātrākie skrējēji sacentīsies ne tikai par uzvaru, bet arī par augstāku vietu ITRA reitingā, pēc kura jau vairākus gadus tiek atlasīts Latvijas izlases sastāvs dalībai pasaules čempionātā (PČ) taku skriešanā, kas nākamgad 12.maijā risināsies Spānijā.

Aizvadīto gadu laikā dažādos laikapstākļos par trīskārtēju uzvarētāju kļuva Mārtiņš Puriņš, divreiz - Irita Puķīte, Baiba Ozola, soļotājs Igors Kazakevičs un Kaspars Kursinskis. Pērn Siguldā triumfēja 2016.gada taku reitinga uzvarētājs Andis Rumbenieks un valsts čempione maratonā Viviana Veronika Kirilova, kura startēs arī šogad. Kamēr olimpieša vecākais brālis šajā skriešanas sezonā turpina ieturēt pauzi un sacensībās nestartē,

galvenais pretendents uzvarai ir pašreizējais vicečempions Dainis Limanāns no Bikstiem. Pirmā Vilkaču maratona uzvarētājam

galvenie konkurenti būs “Lavaredo Ultra Trail” TOP 20 skrējējs Artūrs Vadzis no Drustiem un Pēteris Grīviņš no Raunas, kurš augustā bija tuvu uzvarai “Cēsis Eco Trail” (CET), kur Latvijas vieglatlētikas savienība (LVS) dalīja medaļas Latvijas čempionātā (LČ) taku skriešanā.

Siguldas prestižajā skrējienā, kur valsts simtgadē tiks dalītas LČ medaļas, sieviešu konkurencē galvenās favorītes būs šī gada PČ ātrākā latviete Anete Švilpe un Vilkaču maratona ātrākā dāma Linda Boldāne.

Nule aizvadītajā Līgatnes “Stirnu buks” Lūša distancē pērnā gada SKM 6.vietas ieguvējai Anetei Švilpei tikai pēdējos kilometros piekāpās Linda Boldāne, kura Siguldā pēdējo divu gadu laikā izcīnīja pirmo un trešo vietu otrajā 35 kilometru distancē.

Pašreizējā čempione Viviana Veronika Kirilova ir viena no pieredzējušākajām Latvijas izlases pārstāvēm un arī šogad Itālijā bija trešā ātrākā komandas dalībniece. Taču Siguldā viņa var palikt aiz labāko trijnieka, ja trešo reizi sezonā piekāpsies jaunajai Jolantai Krastiņai no Vecpiebalgas, kura pagājušajā mēnesī uzvarēja CET taku maratonā un pirms pāris nedēļām Valmieras maratonā Kirilovu atstāja trešajā vietā. Cīņā par pjedestālu vai pat ar augstākiem mērķiem Siguldā skries CET otrās vietas ieguvēja Ieva Upmace-Grīviņa, kura pērn Siguldā ierindojās 8.vietā.

Vīriešu konkurencē par vietu trijniekā cīnīsies Latvijas izlases taku skrējēji – pērnā gada trešās vietas ieguvējs Oskars Cimermanis un divreiz īsākās 35 kilometru distances uzvarētājs Uldis Klepers.

Interesanti, ka abi cīņubiedri nāk no Smiltenes puses un PČ Itālijā dalīja ceturto un piekto vietu Latvijas komandā. Dāmu izlasē tās pašas ceturtās un piektās vietas ieņēma Līga Līce un Inga Kāpiņa – abas pārstāv Siguldu un arī skries SKM 80 kilometru distanci trijos apļos.

Ārpus labāko sešinieka varētu palikt ultramaratonistes Antra Lukševica, Dace Veipa, Aija Linē un Sigita Vāce, kuras jūlijā sākumā startēja PČ diennakts skrējienā.

Trīs no četrām turpina cīnīties par Latvijas kausu ultra garajos skrējienos (LKU), kur pārliecinoša līdere ir jau pieminētā Ieva Upmace-Grīviņa.

Par sezonas kopvērtējuma kausu vīriešu konkurencē Siguldā cīnīsies ne tikai galvenais favorīts Dainis Limanāns, bet arī Konstantīns Biktimirovs un Ainārs Kumpiņš, kā arī baspēdu ultramaratonā uzvarējušais Miķelis Zumbergs, kura pēdas ir gatavas jauniem izaicinājumiem. Par vietu labāko desmitniekā cīnīsies arī 107 kilometru Rīga-Valmiera ātrākais valmierietis Ritvars Kalniņš, reiz SKM trijniekā ieskrējušais Kristaps Magone, pieredzējušais Andris Sprūds, šogad Alpos sevi parādījušais Jānis Šnepste, Igaunijas Vecgada 12 stundu skrējiena uzvarētājs Kaspars Adijāns un triatlonists Gatis Pūcītis.

Kalēja Jāņa Bankas sacensību centrā uz vietas kaltā medaļa vēl silta finišetājas rokās

Vairāk nekā 100 dalībnieku vidū netrūkst abu dzimumu skrējēju ar pieredzi Eiropas ievērojamākajās kalnu taku sacensībās. Divu apļu 40 kilometru skrējienā otrais 26,7 kilometru aplis paliks nemainīgs, taču pirmais tiks saīsināts līdz 13,9 kilometriem, ko skries arī kalnu krosa 14 kilometru dalībnieki.

Visu trīs distanču skrējēji piedalīsies ceturtajā sacīkstē “Ziediņkalna karalis un karaliene” 35 grādu stāvajā 240 metru skrējienā pēc starta šāviena. Šajās sprinta sacensībās, iespējams, būs arī jauni uzvarētāji, jo pērnā gada uzvarētāja, Latvijas labākā taku skrējēja Irita Puķīte, kura aizvadītajā nedēļas nogalē Mežaparkā triumfēja “Lāčuplēšu krosa” garākajā distancē, SKM nestartēs, jo gadu pirms PČ orientēšanās nedrīkst apmeklēt gāidāmo sacensību apvidu. Vīriešu konkurencē pirms gada uzvarēja ārvalstu skrējējs no Izraēlas, kurš, visticamāk, arī nepieteiksies atkārtotam startam. Uzvarētājam pēc nokļūšanas pirmajam Ziediņkalna virsotnē jāizpilda arī otrs nosacījums – jāfinišē savā izvēlētajā distancē, lai tiktu pie sacensību atbalstītāju sarūpētās balvas.

Jāpiebilst, ka 14 kilometru kalnu kross, kuru tradicionāli iecīnījuši orientieristi un veselības distanču veicēji citās sacensībās, šogad iekļauts Latvijas kausā taku skrējienos (LKT) un par LVS medaļām cīnās gan seriāla “Stirnu buks” Zaķa distances cienītāji, kā arī Baspēdu ultramaratona un “Zilonis Babītē” īsāko distanču veicēji. SKM skries LKT kopvērtējuma līderi Jānis Vītiņš, Kristaps Broks, Jānis Mežiels un Edgars Rencis, kā arī punktiem bagātākā dāma Laura Pētersone.

3000 kilometrus uz dienvidiem vienlaikus ar SKM Grieķijā risināsies Latvijas supermaratonistu iecienītais Spartatlons, kuram starts tiks dots piektdien, 29.septembrī, plkst.7.

247 kilometru distanci no Atēnām līdz Spartai 36 stundu laikā mēģinās noskriet četri Latvijas skrējēji. Laimonis Skadiņš skries pēc trešā olīvzaru vainaga, otro gadu pēc kārtas finišu grasās sasniegt Gunārs Ķeģis, Pēteris Cābulis pēc skrējiena apkārt Balatonam trešajā reizē mēģinās Spartā finišēt otro reizi, savukārt Nikolajs Lucāns būs šī skrējiena debitants. Latviešu gaitām trasē var sekot sociālajos tīklos.

Mārtiņš Puriņš ir vienīgais SKM trīskārtējs uzvarētājs visā sacensību vēsturē kopš 2004.gada
Sestdien, 30.septembrī, risināsies arī divi pusmaratoni – Nacionālajā Botāniskajā dārzā Salaspilī vairāk nekā 400 skrējēji piedalīsies sacensībās “Noķer vēju 2017”, lai sesto reizi skrietu pa celiņiem, kuri ikdienā nav pieejami šādai nodarbei. Savukārt Latvijas otrajā lielākajā pilsētā 52.reizi risināsies skrējiens “Daugavpils-Mežciems”, kur šogad būs iespēja skriet arī 21,0975 kilometru garo pusmaratona distanci. Kopējais dalībnieku skaits pārsniedz pustūstoti, parādot, ka pavasarī pilsētā ienākušais seriāls “Skrien Latvija” devis stimulu aktīvam dzīvesveidam un daugavpilieši ir gatavi skriet sacensībās arī rudenī. Interesanti, ka Salaspils un Daugavpils ir vienīgās pilsētas Latvijā, kur pusmaratonu iespējams skriet divreiz gadā. Tiesa, jāpiebilst, ka Rīgā pa pusmaratonam var noskriet aprīlī, maijā un septembrī.
Šajā nedēļas nogalē tiks aizvadīts arī diskusijas raisošais “Electric run Jūrmala”, kura līdzfinansējumam pilsētas vadība atvēlēja pašvaldības opozīcijai nepieņemami lielu līdzfinansējumu. Apskatot skrējiena dalībnieku sarakstu, redzams, ka piecu kilometru distancei dažas dienas pirms pasākuma pieteikušies 1280 interesentu, kaut organizatori septembra pēdējā dienā Dzintaros cer pulcēt vairāk nekā 3000 dalībniekus.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt