Pirmo reizi noskaidros Latvijas čempionus taku skrējienos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 4 mēnešiem.

Šogad jau 10.reizi pasaules labākie taku skrējēji noskaidroja planētas čempionus. 2017.gadā pirmo reizi uzzināsim Latvijas čempionus taku skriešanā, jo Latvijas Vieglatlētikas savienība (LVS) piešķīrusi valsts čempionāta statusu ceturto reizi notiekošajam “Cēsis ECO Trail”. 5.augustā vairāki Latvijas skrējēji startēs arī tehniskajās “skyrunning” sacensībās Norvēģijā.

Līdzšinējos trijos gados Gaujas senlejā notiekošajā “Cēsis ECO Trail” (CET) pamatdistance bija 80 kilometru gara, taču šogad sacensību rīkotāji izlēma piedāvāt 114 kilometru taku skrējienu, lai tā finišētāji varētu nopelnīt vairāk pasaulē populārā Monblāna skrējienu punktus. Tiesa, tas nedaudz mazinājis dalībnieku skaitu, un šajā distancē pieteikušies 74 dalībnieki, no kuriem 11 ir daiļā dzimuma pārstāves.

Dalībnieku pārstāvju vidū ir arī skrējēji no kaimiņvalsts Lietuvas, kā arī pa vienam no Igaunijas un ASV. Starptautiskās taku skriešanas asociācijas (ITRA) datu bāze vēsta, ka skrējēji ar augstāko reitingu ir “Lavaredo Ultra Trail” otrs ātrākais latvietis Artūrs Vadzis (713 ITRA punkti) no tuvējiem Drustiem. Segmentā virs 100 kilometriem viņam seko “Laulasmā Ultra” uzvarētājs Dmitrijs Ničipors (611) un pērnā gada medaļnieks Latvijas čempionātā (LČ) 100 kilometros Ainārs Kumpiņš (594), kurš šīgada sākumā Zviedrijā izcīnīja ceturto vietu 152,5 kilometru taku skrējienā ar 2675 augstummetriem.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Cēsu apkārtnē skrējējiem būs jāpieveic aptuveni 2000 augstummetri. No nosauktajiem favorītiem pēdējam ir vislielākā pieredze aizvadītajos CET, jo Cēsu apkārtnē uzaugušais Artūrs Vadzis pirms diviem gadiem bija spiests izstāties pusdistancē veselības likstu dēļ. Tā kā 114 kilometri klasificējami kā ultramaratons, tad favorītiem pieskaitāms arī Latvijas rekordists 24 stundās Jānis Actiņš, kurš ir divkārtējs CET finišētājs. Cīņā par LVS medaļām iesaistīsies arī 107 kilometru skrējiensoļojuma Rīga-Valmiera otrās vietas ieguvējs Pēteris Grīviņš un sešu stundu skrējiena uzvarētājs Konstantīns Biktimirovs. Kā septīto favorītu var minēt 12 stundu Vecgada skrējiena uzvarētāju Kasparu Adijānu.

Visi nosauktie skrējēji turpina cīņu arī par medaļām Latvijas kausā ultragarajās distancēs, kur līderi pēc pirmajiem diviem posmiem ir jau pieminētie Dmitrijs Ničipors, Pēteris Grīviņš un Konstantīns Biktimirovs.

Jura Dzeņa / takuskrejejs.lv fotogalerija "CET 2016"

Laura Čakle būs galvenā pretendente pirmajam Latvijas čempiones titulam taku skriešanā. ITRA reitinga līderei 70-99 kilometru segmentā (591 punkti) šī būs debija ultra līmenī virs 100 kilometriem, taču vienlaikus arī atgriešanās Cēsīs, kur pērn izcīnīta otrā vieta, kad pamatdistance bija 80 kilometri. Seriāla “Stirnu buks” čempionei un sezonas līderei konkurenci veidos vēl viena Latvijas taku skriešanas izlases pārstāve Alma Vītola (514), kura vairāk zināma kā 260 kilometru garā un nedēļu ilgā Džungļu maratona uzvarētāja Brazīlijas tropiskajā vidē.

Sezonas līdere Latvijas kausā ultragarajos skrējienos Ieva Upmace-Grīviņa (459) pērn CET izcīnīto astoto vietu noteikti uzlabos, jo šogad kāpts uz pjedestāla nakts taku skrējienā “Zilonis Babītē” un tam būts tuvu arī Rīga-Valmiera.

CET jaunā versija kļuvusi par garāko skrējienu Latvijā. Varbūt tāpēc pusnaktī uz 5.augustu 114 distancē dosies arī četras ultramaratonistes, kuras tikai pirms mēneša Ziemeļīrijā startēja Pasaules čempionātā (PČ) 24 stundu skrējienā. Cēsu pilsētas Rožu laukumā uz starta līnijas stāsies divkārtēja PČ dalībniece Aija Linē, šī gada Rīga-Valmiera ātrākā Latvijas skrējēja un Latvijas kausa vicelīdere Antra Freiberga, Dace Veipa ar trīs PČ pieredzi un Sigita Vāce, kura jūlija sākumā 24 stundās noskrēja 203,379 kilometrus. Visām nosauktajām skrējējām ir pieredze Cēsu 80 kilometros, taču šo taku lietpratējas statusu var piedēvēt pašreizējai valsts čempionei 100 kilometros Dacei Veipai, kura CET pamatdistanci finišējusi visas trīs iepriekšējās reizes.

Paralēli LČ taku skrējienos 114 kilometru distancē startēs arī trīs skrējēju veidotas 10 stafešu komandas, kuru pārstāvji skries 15, 30 un 69 kilometru garus posmus. Sestdienas rītā trasē dosies arī 42, 23, 12 un 6 kilometru distanču skrējēji, tādējādi kopējais dalībnieku skaits CET sasniegs pustūkstoti.

Vienlaikus ar “Cēsis ECO Trail” šajā nedēļas nogalē notiek neskaitāmi citi taku skrējieni, no kuriem izceļams “Skyrunning” seriāla sacensības “Tromsø Skyrace” Norvēģijā, kurā startēs četri Latvijas taku skrējēji. Pasaulē zināmākā kalnu taku skrējēja katalāņa Kiliana Džorneta un viņa partneres zviedrietes Emīlijas Forsbergas rīkotajās tehniskajās sacensībās vairāk nekā 200 dalības vietas tiek rezervētas pāris minūšu laikā, lsm.lv pirms sava starta stāsta Juris Dzenis. Latvijas taku skrējēju fotogrāfs sestdien, 5.augustā dosies izbaudīt “Skyrunning” sporta veidu, kur, piesakoties sacensībām, organizatoriem jāapliecina pieredze konkrētas grūtības kalnu maršrutu iziešanā.

Pērn siguldietis veiksmīgi startēja Skotijas “Salomon Glen Coe Skyline”, bet šogad izvēlējies 57 kilometru garu skrējienu “Hamperokken” ar 4800 augstummetriem, norādot, ka skrienamas takas distancē būs tikai divas trešdaļas. Juris Dzenis pēc ierašānās Norvēģijā lsm.lv raksturo sarežģīto maršrutu: “Klinšu kāpumi procentuāli ir ļoti stāvi ar tehniskām vietām, kur nepieciešams izmantot klinšu kāpšanas iemaņas. Pie kam organizatori nenodrošina papildu drošināšanu.”

Kopā ar Juri Dzeni trasē ar piekto tehnisko līmeni dosies arī Jānis Šmidlers, savukārt 28 kilometru distancē ar 2000 augstummetriem un otro tehnisko līmeni dosies Anete Alksne un Vladimirs Vezjuks.

Ja “skyrunning” jeb tehnisku maršurutu skriešana bez papildu drošināšanas pasaulē ir populāra jau vairākus gadus, tad Latvijā taku skriešana kļūst aizvien populārāka. 2017.gads ieies vēsturē ne tikai ar pirmajiem valsts čempioniem, bet arī LVS atbalstītu Latvijas kausu taku skriešanā. Sešās 9-14 kilometru garās sacensībās apvienojušies seriāls "Stirnu buks" un citi pašmāju skrējienu rīkotāji. Pēc pirmajiem trim posmiem līderpozīcijās atrodas Jānis Mežiels un Laura Pētersone, kuriem seko Kristaps Broks un Jānis Vītiņš, kā arī Sintija Bite un Patrīcija Eiduka.

Nākamās sacensības, kurās taku skrējēji sacentīsies par sezonas kopvērtējuma punktiem, būs Baltijas Baso pēdu ultramaratona un Siguldas kalnu maratona (SKM) satelītdistances. Savukārt ultramaratonistu kausā nākamās sacensības pēc CET 114 kilometriem būs 26.augusta Ziemeļkurzemes baspēdu 53 kilometri Mazirbe-Kolka-Roja. 3.septembrī Daugavpilī gaidāms LČ 100 un 50 kilometros, kur varēs cīnīties ne tikai par LVS medaļām, bet arī mēroties spēkā ar vairākiem kaimiņvalstu ātrākajiem ultramaratonistiem. Kļuvis zināms, ka 30.septembrī SKM pamatdistance tiks pagarināta par 10 kilometriem līdz 80 kilometriem un nākamgad Siguldā notiekošās Latvijā tradīcijām bagātākās taku skriešanas sacensības varētu iegūt LČ statusu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti