Pēc medaļām pasaules čempionātā rogainingā jāskrien caur nātrēm un pār bebru dambjiem

Jau otro dienu Latgalē, Rāznas Nacionālā parka teritorijā norisinās pasaules čempionāts rogainingā. Čempionāts pulcē ap tūkstoti labāko šī ekstremālās orientēšanās sporta veida piekritēju no visas pasaules. Veselu diennakti 250 kvadrātkilometru lielajā iezīmētajā Rāznas Nacionālā parka teritorijā sacensību dalībnieki sacenšas kontrolpunktu meklēšanā uz laiku. Pasaules mēroga sacensības rogainingā Latvijā norisinās pirmo reizi.

Pēc medaļām pasaules čempionātā rogainingā jāskrien caur nātrēm un pār bebru dambjiemIveta Čigāne

Klajā laukā Rāznas dabas parka teritorijā Dagdas novada Mamonovkas sādžas tuvumā dažu dienu laikā ir izaugusi liela telšu pilsētiņa. Te, gleznainā vietā nepilnus 10 kilometrus no Rāznas ezera vēl vairākas dienas pirms sacensību sākuma

pulcējās rogaininga jeb apvidus orientēšanās komandu sporta veida īpaši garā distancē piekritēji no visas pasaules. Kopumā gandrīz 1 000 sportisti.

“Sākām ar četru stundu sacensībām Rīgas rogainingā, tad sapratām, ka pilsētā ir feini, bet foršāk ir mežā, dabā. Tad meklējām citus rogainingus, kas ir Latvijā. Izlasījām informāciju, ka Latvijā notiek pasaules čempionāts, domājām, kāpēc gan nepamēģināt?” stāsta rīdziniece Kristīne, kura dažāda mēroga sacensībās piedalījusies vairākkārt, bet pasaules čempionātā – pirmoreiz.

Savukārt Gabriels Bujakivičs (Gabriel Bujakiewicz) pārstāv Polijas komandu un jau ir pieredzējis orientēšanās sportā:

“Man šī ir pirmā reize, kad vispār esmu Latvijā, un man šeit ļoti patīk. Apkārtējā vide gan mani īpaši nepārsteidz, daba šeit ir līdzīga Skandināvijas valstīm, kur man ir nereti sanācis startēt. Ko es un mana komanda sagaida no šīm sacensībām? Sarežģīts jautājums, protams, viss atkarīgs no veiksmes un tā, kāds izdosies mūsu starts. Mēs nelolojam lielas ilūzijas kļūt par uzvarētājiem, taču centīsimies.”

Komandas “Katjuša” no Krievijas pārstāvis Iļja uzsver, ka viņš jau piedalījies pasaules čempionātā rogainingā Pleskavā. Iļja uzskata, ka šoreiz viņiem ir cerības:

“Domāju, ka trase būs līdzīgai tai, kas bija Pleskavā, jo reljefs daudzmaz līdzīgs. Diezgan netīrs un smags mežs, daudz nātru, būs daudz vētras lauztu koku. Maz būs skriešanas, tāpēc rezultātus prognozēt ir grūti.”

Virs telšu pilsētiņas Rāznas dabas parka teritorijā kopumā plīvo 27 valstu karogi, stāsta viens no pasaules čempionāta rogainingā organizatoriem Mārtiņš Vimba:

“Vistālākie tehniski droši vien sanāk jaunzēlandieši. Diezgan daudz ir austrāliešu, jo rogaininga dzimtene ir Austrālija. Mums starp 27 pārstāvētajām valstīm ir arī Dienvidāfrika. No tādām eksotiskajām valstīm vēl ir viens Tadžikistānas pārstāvis un tad jau pārējās valstis tepat, mums tuvāk Eiropā: Spānija, Čehija, ļoti daudzi no Igaunijas, Krievijas , Baltkrievijas, Ukrainas un pārējās Eiropas valstīm, vēl ASV un Kanāda, protams.''

Vakar, lai arī rīta pusē stipri lija, ap pusdienlaiku tika dots starts pasaules čempionātam Rogainingā un starta līniju šķērsoja 902 sportisti un mežā devās 428 komandas.

Jāpiezīmē, ka katra komanda, kas piedalās rogaininga sacensībās, sastāv no 2 vai 3 dalībniekiem, kuriem 24 stundu laikā jāatrod kartē norādītajā teritorijā izvietotie kontrolpunkti. Komandas uzdevums ir, orientējoties ar kartes un kompasa palīdzību, iegūt pēc iespējas vairāk ieskaites punktus, kuri tiek piešķirti par kontrolpunktu apmeklēšanu sacensībās noteiktajā kontrollaikā. To, ka tas nav viegli, atzīst arī trases ierīkotājs un marķētājs Ēvalds Žogla:

“Jā, viegli jau nebūs, visvairāk kaitinās garās nātres, kas var iedzelt arī kaklā, būs pa kādam nežēlīgam dunduram, bet iespējams, ka “priecēs” bebru dambji purvos, kurus vajadzēs pārvarēt. Arī dažas skaistas cilvēku maz apmeklētas gravas ir noslēptas Rāznas parkā.”

Pirms trim gadiem vairāku valstu konkurencē Starptautiskā rogaininga federācija piešķīra tiesības organizēt pasaules čempionātu Latvijas Orientēšanās federācijai sadarbībā ar orientēšanās klubu “Ziemeļkurzeme”, stāsta kluba vadītājs Aivars Žogla:

“Toreiz, kad mēs gribējām pieteikt Latviju kā organizēšanas vietu, mēs sanācām kopā un spriedām, kur būtu Latvijā tā vieta, kur varētu piedāvāt tādus pēc iespējas izaicinošākus apstākļus plānošanai un arī orientēšanās mīļotājiem. Un izvēle krita uz Rāznas Nacionālā parka teritoriju, kurā, kā zināms, ir daži iespaidīgi pauguri, lielāki, mazāki ezeri.”

Šo pēcpusdien asaules čempionāts rogainingā, kas pirmo reizi notiek Latvijā, Rāznas Nacionālā dabas parka teritorijā, noslēgsies ar uzvarētāju apbalvošanu. Medaļas uzvarētājiem no koka un māla tapušas vietējā podnieka Ēvalda Vasiļevska ceplī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt