Pārdaugavā atklāj Latvijas Kausa sezonu rogainingā, daži cīnās starptautiskā līmenī

Rīgas pavasara rogainings 21.martā uzsāks sešu sacensību veidoto Latvijas kausa (LK) sezonu, kurā labākos noskaidros otro gadu. Aizvien lielāku popularitāti gūstošās sacensības Pārdaugavā pulcēs vairāk nekā 1000 dalībnieku, liecina sacensību rīkotāju informācija.

Tāpat kā otro gadu notiek LK izcīņa, otro gadu notiek sacensības "Rīgas rogainings". Pirmās sacensības galvaspilsētā norisinājās 2014.gada novembrī, kad tās ar 700 dalībniekiem pārspēja visus līdzšinējos Latvijā rīkotās rogaininga sacensības. Sestdien, 21.martān Rīgas pavasara rogainingā piedalīsies jau vairāk nekā 1000 dalībnieku no Rīgas un citiem Latvijas novadiem, kā arī Lietuvas, Igaunijas un Norvēģijas.

Sacensības risināsies gan pilsētvidē, gan mežā, iekļaujot gan Buļļupes un Lielupes krastos esošos priežu silos, gan Spilves pļavas un Imantas mežu, gan Imantas, Ķīpsalas, Iļģuciema, Bolderājas dzīvojamo rajonu betona džungļus, kā arī Daugavas krasta mazdārziņu labirintus. Pārvietošanās distancē notiks ar kājām – ejot vai skrienot.

Rīgas rogainingā dalībniekiem būs pieejams sešu un četru stundu kontrollaiks, bet ģimenēm ar bērniem (pieteikušās vairāk nekā 70 komandas) būs divu stundu kontrollaiks. Sacensību organizatori ir parūpējušies par bērniem un izveidojuši bezmaksas rogaininga pastaigu kā punktu meklēšanas spēli divu stundu garumā kopā ar instruktoru.

Finišā dalībniekus sagaidīs siltas pusdienas, dzērieni un balvu izloze.

Lai gan klasiskā rogaininga ilgums ir 24 stundas, tomēr visbiežāk rogaininga cienītāji pilnajā distancē startē vienu vai divas reizes gadā, izvēloties kādu no Latvijas, Eiropas vai pasaules čempionātiem. Pārējā sezonas laikā sacensības notiek ar īsākiem kontrollaikiem, lai izvairītos no liekas pārslodzes organismam.

Viena no labākajām sieviešu rogaininga komandām ir "Unda", kuru veido Aiva Jakovela un Alda Bražūne. Pērn abu meiteņu komanda Somijas čempionātā pārsteidzoši ieņēma trešo vietu kopvērtējumā, uzvarot ne tikai sieviešu konkurencē, bet pārspējot arī neskaitāmas spēcīgas vīriešu un jauktās komandas. Eiropas čempionātā 2014.gadā ieņemta trešā vieta sieviešu konkurencē, piekāpjoties tikai divām Krievijas komandām.  

Aiva Jakovela: Pirms 10 gadiem man tā bija pastaiga, tagad eju uz rezultātu, jo varu cīnīties par pjedestālu
00:00 / 11:05
Lejuplādēt

"Tā ir lieliska atpūta dabā un neiepazītos apvidos," portālam lsm.lv pastāstīja Aiva Jakovela, taču arī vienlaikus atklāja, ka viņas dzīvē rogainings nav tikai atpūta, bet arī cīnīšanās par labu rezultātu katrā minūtē. Tāpēc abas meitenes nopietni trenējas un dažreiz pat izlaiž kādas sacensības, jo šis sporta veids ir tā aizrāvis, ka viņas neprot piedalīties treniņrežīmā.

"Man rogainings ir viena vienīga mērķtiecīga stratēģiska plāna īstenošana, lai tiktu uz  pjedestāla," sacīja Aiva. 

Rogainingā ir svarīgi atrast īsto komandas biedru, kuram interesē šādas nodarbes un patīk tikpat ļoti; komandas biedriem ir jābūt ar līdzīgiem mērķiem gataviem vismaz nedaudz strādāt šo mērķu labā, stāsta Aiva. Viņa uzsver gan efektīvu un mērķtiecīgu treniņu darbu, gan galveno sacensību izvēli, kurās startēt ar pilnu atdevi un kurās to darīt ar nelielu rezervi. Meiteņu komanda "Unda", kuras nosaukums neko nenozīmējot, gadā izvēlas tikai divas 24 stundu sacensības sezonā. Īsās, aptuveni sešu stundu sacensības var izvēlēties arī biežāk, bet tad jāskrien ātrāk, kā arī jārēķinās ar stresaināku domāšanu.

Arī pēdējā minūte 24 stundās ir no svara, skaidro Aiva Jakovela.

"Papildus fiziskās izturības trenēšanai, regulāri jāstrādā pie kartes lasīšanas naktī un dienā, lai pie punktiem varētu nokļūt pēc iespējas precīzāk, īsākā distancē un laikā," pieredzē dalās viena no labākajām šī sporta veida pārstāvēm Latvijā. Visu ziemu tiek strādāts pie fiziskās formas uzlabošanas. Lielu daļu aizņem vingrošana un katru gadu palielinās distance, ko komanda spēj veikt 24 stundu laikā, jo abas meitenes spēj skriet ātrāk un ilgāk. 

Bieži vien sacensību organizatoru rezultātu analīze liecina, ka komandai "Unda" ir viens no labākajiem sacensību maršruta plānojumiem. Abas meitenes nepārtraukti 24 stundas skrien un domā par izdevīgāko ceļa variantu, par punkta atrašanu, par to, vai "mūsu ātrums atbilst plānam - nepātraukti skatāmies pulkstenī un, ja neatbilst, laicīgi pieplānojam klāt, vai arī saīsinām distanci".

"Tas noteikti ir sports, jo to par sportu padara tas, ka skrienam uz rezultātu un starpsezonā mērķtiecīgi trenējamies," stāsta Aiva.

LK kauss nav Aivas prioritāte, jo viņa nevar konkurēt ar jauktajām komandām, kurās dāma skrien līdzi vīrietim, kurš uzņemas orientēšanās pienākumus un ir komandas navigators. Meiteņu komandā pašām ir jāorientējas, un Aiva ir pārliecinājusies par savu ātrumu, startējot abās kategorijās. Otrkārt, Aiva un Alda par prioritāti izvēlas startus starptautiskā līmenī, kas apgrūtina iespējas pacīnīties par labiem rezultātiem Latvijas sacensībās. 

Šajā sezonā komandas prioritāte būs pasaules čempionāts 22.-23.augustā Somijā. Kā otras 24 stundu sacensības tiks izvēlētas starp Eiropas čempionātu 27.-28.jūnijā Čehija un Latvijas čempionātu.

Bez pavasara Rīgas rogaininga LK iekļauts arī Rēzeknes rogainings (2.maijs), Latvijas čempionāts Rankā (18.jūlijs), "Magnēta" Tautas rogainings Zaķumuižā (27.septembris), Pārgaujas rogaings Straupē (7.novembris) un Rīgas rudens rogainings (21.novembrī). Lai arī rogainings ir komandu sporta veids divu līdz piecu cilvēku sastāvā, LK reitinga kopvērtējuma punkti tiek aprēķināti individuāli pa vairākām vecumgrupām. 

Rogainings ir sacensības, kurā komandas noteiktā laika periodā brīvi izvēlētā secībā apmeklē apvidū izvietotus kontrolpunktus, kuriem piešķirtas noteiktas vērtības, cenšoties savākt pēc iespējas vairāk punktu. 2017.gadā Rēzeknes pusē notiks pasaules čempionāts šajā sporta veidā. Noslēdzoties 2014.gada sezonai, sabiedrisko mediju portālā lsm.lv veiktajā aptaujā tika noskaidrots, ka rogainings popularitātes ziņā sāk apsteigt piedzīvojumu sacensības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti