Nedēļa tautas sportā: Kad maratonam gruzis acī

Kultūras galvaspilsētā ienāk maratons, tāpat kā reiz zaļais mežs tika pilsētā. Tie, kuri nevēlas svētdien pieredzēt satiksmes ierobežojumus un jandāliņu Rīgas ielās, tie svētdien gulēs visu dienu pēc Muzeju naktī pieredzētā vai arī būs devušies uz Talsu ralliju. Pārējiem nav izvēles. Viņi skries.

Nedēļa sākta ar bizošanu Baložu mežā, jo tur pirmdien pirmā kārta tautas krosam "Baložu Bizons". Skriešanas seriāls ir tik kupli apmeklēts, ka organizatori piedāvā ne tikai vairākas distances, bet pat sešus dažādus starta laikus! Tiem, kuri jūtas ko vērtīgu palaiduši garām, visas iespējas pirmdien 19.maijā doties uz Baložiem un izskrieties pa mežu. Smeldzīgās pienskābes, kas kāju muskuļos būs sakrājušās pēc nedēļas nogales sportiskajām aktivitātēm, tiks pienācīgi izkustinātas. Pirmais starts 18:00, pēdējais - 19:15. Skriešanas seriāls notiek četras pirmdienas pēc kārtas līdz jūnija sākumam un tad atgriezīsies augustā uz sezonas noslēdzošajiem bizenēšanas posmiem.

Foto: Kārlis Pakārklis

Bet tie, kuri sekoja līdzi triatlonam, pamanīja mūsējo sniegumu Maljorkas "70.3" sacensībās, kur diviem puišiem izdevās finišēt ātrāk par piecām stundām, savukārt sieviešu konkurencē debitēja Latvijas pārstāve. Parasti sezonas gaitā var uz vienas rokas pirkstiem saskaitīt daiļā dzimuma pārstāves, kuras uzdrošinās mest izaicinājumu pusei no dzelzsvīru distances.

Savukārt Ķīpsalā aizvadīts Latvijas čempionāts akvatlonā, kur uzvarētāju laurus plūca Andrejs Dmitrijevs un Alena Ribakova.

Arī nedēļas vidus bija gana saspringts kā skrējējiem, tā riteņbraucējiem. Pēdējiem sacensības šosejas braukšanā bija nopietnākas gan Biķernieku trasē, gan Garkalnē. Trešdien apkārt mazajam Linezeram septiņreiz riņķoja "Vipsport veloapļi" dalībnieki, no kuriem ātrākais bija vīriem Ēvalds Pavlovs un Ieva Strēle dāmu konkurencē.

Interesanti, ka ātrākie 60 dalībnieki finiša līniju sasniedza palielā grupā, jo iekļāvās 35 sekundēs.

Bija tādi, kuri ceturtdienas vakarā neskatījās hokeju mazajās zilajās kastītēs, bet augstā intensitātē mina pedāļus pa Mālpils šoseju, jo savu vārdu 15.maijā bilda individuālo riteņbraukšanas sacensību "Filter velokauss" cienītāji. Pēc pirmā posma Salaspilī kārta bija pāru braucienam Garkalnē pa Mālpils šoseju. Dalībniekiem startējot ik pēc 30 sekundēm, 20 kilometru distancē uzvarēja komandas "Rietumu Delfin" pāris Armands Bēcis un Sandis Āķis, kuru vidējais ātrums 46,2km/h tomēr nesasniedza pērn uzrādīto trases rekordu ar 47,0km/h, kura īpašnieks Rihards Bartuševics (komanda "Trek Team") startēja bez 2013.gada pārinieka un tādējādi uzrādīja vien ceturto labāko laiku. Otrā vieta citam komandas "Rietumu Delfin" pārim. Individuālajā pāru braucienā starp ātrākajām meitenēm bija Igaunijas pārstāves.

Kopvērtējumā pēc diviem posmiem cīņā starp pieminētajiem Sandi Āķi un Rihardu Bartušēvicu vairāk punktu savākti Āķim, taču priekšā nākamie posmi, kuros var sevi parādīt arī iepriekšējās sezonas uzvarētājs Launerts.

Tikmēr skrējēji nedēļas vidū piedalījās sacensībās gan otrdien Zilajos kalnos Ogrē, gan Kuldīgā un Valmierā trešdien. Ogrē veselības skrējiens notika arī ceturtdien, savukārt sestdien Cēsu pils parkā tiks gaidīti gan skrējēji, gan nūjotāji.

Kalnu riteņbraucējiem šonedēļ jāprot izvēlēties savai gaumei piemērotākās sacensības, kas varētu būt ne tik viegli izdarāms, jo "ēdienkartē" nav neviens no lielajiem sacensību seriāliem, kas nozīmē atbrīvojumu no cīņas par sezonas kopvērtējuma punktiem.

Stropu mežs Daugavpilī, "Vidzemes MTB kauss" Mazsalacā, "Ādažu MTB velomaratons" un kalnu divriteņu sacensības Ķegumā aicina sestdien pie sevis riteņbraukšanas sacensību cienītājus.

Jādomā par izvēli gandrīz tāpat, kā picērijā pirms pasūtījuma izdarīšanas.

Strenčos sestdien svētki airētājiem, jo notiks sacensības "Plosta ceļš" 37,5 kilometru posmā pa Gauju. Tās nebūs vienkārši sacensības, jo bez gadatirgus un ievada plosta būvniecībā būs Latvijas Nacionālā teātra izrāde, Muzeju nakts aktivitātes un pat zaļumballe ar grupu "Autobuss debesīs".

Līdz šim ne vārda par piektdienu, kas daudziem ir mīļākā nedēļas diena. Durvis 16.maijā ir vēris "Nordea Rīgas maratons Expo", kur divas dienas ieradīsies tūkstošiem skrējēju, lai izņemtu dalībnieka numurus un gūtu pēdējo svarīgo informāciju pirms svētdienas lielā notikuma.

Ne viens vien jau nedēļas vidū Rīgas ielās un pat sabiedriskajā transportā bija manījis elites viesskrējējus no siltajām dienvidu zemēm.

Olimpiskajā centrā, kur notiek numuru izņemšana, sestdien no plkst.12 līdz 14 būs iespēja satikties ar maratona un pusmaratona distanču tempa turētājiem no skrējēju kluba "VSK Noskrien". Interesenti varēs noskaidrot, kādā tempā jāveic izvēlētā distance, lai sasniegtu finišu sev vēlamajā laikā. Uz skriešanas trenažieriem varēs izmēģināt nepieciešamo tempu un iepazīt pašus tempa turētājus, lai skrējienā viņus vieglāk atrastu zem krāsainajiem baloniem. Izmantojamas arī speciālas apdrukātas aproces, kuras varēs saņemt kopā ar dalībnieka numuru.

Divas dienas iepriekš, pirms  24. reizi notiks Rīgas maratons, tiek aizvadīta preses konference, kurā mediji tiek iepazīstināti ar skrienošajām zvaigznēm. Dalību pusmaratona distancē apstiprinājusi pasaules elites maratonskrējēja Jeļena Prokopčuka, kura allaž cer Rīgā sagaidīt organizatoru sarūpētu konkurenci.

Valērijs Žolnerovičs pērn divreiz labojis Latvijas rekordu maratonā, šogad viņš 42,195km distanci skries Rīgas ielās.

Vīzu atteikuma dēļ neieradīsies grupa ar elites skrējējiem, tostarp arī kenijietis Pauls Tergats, kuram no 2003. līdz 2007.gadam piederēja pasaules rekords (2:04:55) maratonā. Līdz ar to Valērijam Žolnerovičam ir lielākas iespējas pacīnīties par uzvaru, taču žurnālistiem vīzu atteikums samazinās interesi, vai kritīs "Nordea Rīgas maratona" rekords.

Priecē organizatoru ziņa, ka ir palielināts balvu fonds ātrākajiem skrējējiem no Latvijas, jo iepriekšējos gados pašmāju dalībnieki varēja cerēt tikai uz Rīgas domes kausu.

Foto: Publicitātes attēls

Pagājušajā gadā četrām distancēm bija pieteikušies 22 020 dalībnieku no 65 valstīm. Skatoties šī gada statistiku, izskatās, ka viens no skaitļiem varētu netikt pārspēts, taču tāds arī, visticamāk, nav organizatoru mērķis. Ne reizi vien dzirdēts, ka rīkotāji strādā pie tā, lai piecu kilometru skrējēji nepazustu arī nākamajos gados un spertu soli tālāk savā izaugsmē un skrējēju karjerā. Kā pierādījums ir 10 kilometru distance, kura radās dažus gadu atpakaļ un ir piesaistījusi daudzus no tiem, kas sāka ar divreiz īsāku varoņdarbu. Bet būs arī tādi censoņi, kuri vienā dienā noskries divas vai pat trīs distances, tādējādi uzlabojot Rīgas lielākā sporta notikuma statistiku.

Pieveicot trīs distances vienā dienā, iespējams tikt galā ar 57 kilometriem un apkārties trim piemiņas medaļām.

Ievērības cienīgas ir trīnes no Igaunijas, kuras svētdien skries Rīgā. Māsas Līna, Leina un Lilī Luikas neskrien, lai sasniegtu finišu. Personīgie rekordi pusmaratonos (1:13:58-1:19:02) un maratonos (2:37:11-2:50:17) liecina par mērķiem kvalificēties olimpiskajām spēlēm. Daudzi sestdien 10:00 cerēs Mežaparkā viņas sastapt, lai nofotografētos ar māsām.

Arī Mārtiņš Oliņš ratiņkrēslā būs starp pusmaratona (21,0975km) dalībniekiem (Foto: "Sportlat")

Gadā, kad Rīgai kultūras galvaspilsētas statuss, organizatori sarūpējuši "Kultūras kilometru" Brīvības ielas posmā no Stabu ielas līdz Brīvības piemineklim. Redzot kulturālo goda sardzi, sajūsmā pasmaidīs katrs skrējējs. Elizabetes ielas stūrī būs izvietota skatuve, uz kuras kāps neskaitāmi mākslinieki piecu stundu garumā no deviņiem rītā līdz diviem pēcpusdienā. Savukārt 13:00 dejotāji mēģinās pārspēt Ginesa rekordu ar garāko deju, un kur gan citur, ja ne maratona laikā! Latvijas Radio nodrošinās tiešraidi (11:06-11:59 un 13:06-13:59) pirmajā programmā no simboliskā "Kultūras kilometra".

Daudzi raduši skriet ar mūziku ausīs, svētdien būs viņu iespēja neko no kultūras nepalaist garām ar LR1.

Daudz laika ielikts laba rezultāta sasniegšanai, taču būtiskāk par izcīnītajām sekundēm ir saglabāt vēsu prātu un svētdien prast apstāties, ja karstumā organisms nav gatavs izvirzītajiem mērķiem. Organizatori ir pat devuši padomus, kā rīkoties karstā laikā. Un, ja no paša svētdienas rīta šķitīs, ka ir vairāk vēss nekā silts, tad jāatceras par dienu, kura iesils vairāk nekā vairumam gribētos, atrodoties trasē uz asfalta. Veselība pirmajā vietā!

Tomēr ne visi nedēļas nogalē sabrauks Eiropas kultūras galvaspilsētā, lai skrietu pa ielām, kuras tikai dažas stundas iepriekš būs atbrīvotas no Muzeju nakts apmeklētāju pūļiem.

Priekuļos notiks velokross "Gruzis acī" un tā organizatori nemaz nebēdā par sacensību pārklāšanos ar valstī masveidīgāko sporta pasākumu. Arī alpīnists Kristaps Liepiņš rīko savas mācību grupas nodarbību tieši 18.maijā, neskatoties uz iespējamajiem iebildumiem no grupas biedru puses un to, ka pats reiz skrējis maratonu ar rezultātu tuvu trim stundām. No izturības sporta veidiem attālāki ļaudis varbūt vispār nepamanīs satiksmes ierobežojumus Rīgas ielās, jo savlaicīgi būs jau devušies Talsu virzienā, kur norisināsies Latvijas rallija čempionāta ceturtais posms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tautas sports
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti