Nedēļa tautas sportā ar vēsturisku vienotības sajūtu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Zinību gada pirmā nedēļā ir daudz tautas sporta notikumu, uz kuriem atskatīties un pievērst uzmanību. Iepriekšējās nedēļas nogale bijusi pārbagāta kalnu un baspēdu skrējējiem, arī triatlonistiem turpinājies varens ražas laiks. Šonedēļ laiks atcerēties Kārli Ulmani un Brīvvalsts Vienības braucienu.

Augusta pēdējā dienā Jaunciema mežā vienkopus sanāca 70 komandas, lai noskaidrotu labākos orientēšanās mākslā. Katras komandas sastāvā bija septiņi dažādu vecumgrupu pārstāvji, kas nozīmē, ka kopējais dalībnieku skaits sasniedza pusi tūkstoša.

Varbūt nebija Jukolas orientēšanās stafešu mēroga, taču tautas sporta ideja tikai pārstāvēta godam no pašiem jaunākajiem līdz senioriem vienkopus.

Sacensību centrs bija gana pārskatāms un spriedzes netrūka, jo, kamēr vieni mežā skraidīja pēc kontrolpunktiem, tikmēr citi nervozēja un turēja īkšķus pie sacensību centra. Pašiem dalībniekiem bija septiņkārtīga atbildības sajūta, jo iegāzt komandu nevienam negribējās, taču dzīvē klājas visādi un 14 komandas (20%) bija spiestas palikt bez rezultātiem.

Vienīgā komanda, kura spēja visus etapus paveikt ātrāk par četrām stundām bija "Auseklis IK" pirmā komanda.

Otrā vieta komandai "Belije Nochi" no Krievijas, trešie - kluba "Meridiāns" pirmā komanda. Bija arī komandas, kurām finišs prasīja deviņas un pat 9,5 stundas. Atsevišķi izceļama Līga Valdmane un Mārcis Bogdanovs no komandas "ZVOC". Abi bija labākie atsevišķajā ātrumposmā.

 Foto: Vija Šiltere

Kurzemes pludmalē vasaras pēdējā mēneša pēdējā nedēļas nogalē norisinājās otrais Baltijas baso pēdu ultramaratons.

Jānis Saulīte pārliecinoši uzvarēja 53 kilometru distancē (04:03:19), aiz sevis atstājot mājinieku Miķeli Zumbergu (04:09:17) un pērnā gada uzvarētāju Edgaru Renci (04:10:32).

Sieviešu konkurecē pirmās divas vietas Aijām, vien uzvārdi atšķīrās - Linē un Rulle, kā arī baso pēdu klātesamība skrējienā, jo nosacījumu skriet bez apaviem izpildīja Aija Rulle (05:46:00). 34 kilometru skrējienā uzvaras Ansim Šteineram un Līvai Veinbergai. 11 kilometru distancē pirmie finišu sasniedza Gundars Rusovs un Ināra Lūse. Organizatori bija labi pastrādājuši un piesaistījuši spēcīgus dalībniekus arī no kaimiņvalstīm.

Lietuvā norisinājās valsts čempionāts garajā triatlona distancē. "Ironman Half" distancē uzvarētājs Andrejs Dmitrijevs (4:07:44) bija pārāks gan par lietuviešiem, gan baltkrieviem. Jāatzīst, ka Latvijas čempions vairākās distancēs nevar šo sasniegumu atzīmēt kā personisko rekordu, jo skriešanas segmenta garumam pietrūka puskilometra līdz pusmaratonam.

Zem piecām stundām distanci veica arī Aivars Uzols no Daugavpils, Ģirts Mamajs no Siguldas un Aigars Judzis no Rīgas. 

Polijā ar triatlona distances garumu viss bija kārtībā, taču Aināram Veģerim nedaudz pietrūka līdz piecām stundām (05:08:54), taču septītā vieta vecumgrupā nav peļama.

Lielākie apsveikumi par Polijā paveikto carnikaviešu Māra Liepas un Raimonda Garenčika virzienā. Viens papildināja Latvijas dzelzsvīru sarakstu, otrs izcīnīja uzvaru savā vecumgrupā. Nav daudz Latvijas pārstāvju, kas sacensībās nopeldējuši 3,8 kilometrus, nominuši ar velosipēdu 180 kilometrus un noskrējuši maratonu.

Māris Liepa savu pirmo "Ironman" distanci pieveica 11 sutndās un četrās minūtēs. Raimonds Garenčiks (10:48:38) pārliecinoši uzvarēja vecumgrupā virs 50 gadiem.

Nedaudz tālāk aiz Polijas kalnu skrējēji noskaidroja ātrākos, kas spējīgi apskriet Alpu augstāko virsotni. "Ultra Trail du Mont-Blanc" pulcēja 2611 skrējējus, no kuriem 168 kilometru distanci pieveica 1578 dalībnieki jeb 60 procenti startējušo. Latviešiem finišējušo procents bija lielāks - septiņi no 10. Diemžēl nevienam neizdevās sasniegt kāroto slieksni un iekļūt labāko simtniekā, kurš Latvijas skrējējiem nav padevies arī iepriekšējos gados. 

Lietuvietis Gedeminas Grinius apliecināja savu favorīta statusu un finišēja piektajā vietā pēc 21 stundas un 50 minūtēm.

Pēc finiša viņš sūdzējās, ka pēdējos 40 kilometros iedzīvojies traumās un nav varējis tehniskākajos posmos pacelt kājas no zemes.

Šajā karaliskajā distancē ilgu laiku piektajā vietā ilgu laiku turējās slavenība Antons Krupicka, taču vēdergraizes lika vienā kontrolpunktā uzkavēties 3,5 stundas un finišēt 47.vietā. Tik augsta līmeņa skrējēji parasti izvēlas izstāties, lai nebojātu statistiku, taču šoreiz nevarēja to atļauties, jo veselības problēmas jau pērn piespieda pamest distanci.

Ar jaunu trases rekordu uzvarēja francūzis Francois Dihaene (20:11:44) un ASV pārstāve Rorī Bosio (23:23:20). Francūzim šis bija mierinājuma skrējiens pēc 2012.gada, kad viņš uzvarēja saīsināto UTMB distanci. Viņa kontā arī 2014.gada uzvara skrējienā apkārt Fudži vulkānam (UTMF 169km) Japānā. Savukārt amerikānietei izdevās triumfēt otro gadu pēc kārtas, savu pērno rezultātu labot par 14 minūtēm un sasniegt jaunu trases rekordu.

Latviešiem atliek priecāties par septiņiem finišētājiem, kas papildinājušas 11 iepriekšējo rindas. Līga Plakane ir trešā sieviete līdzās divām Dacēm, kuras apskrējušas Baltajam kalnam skarbajā distancē.

Viens Latvijas pārstāvis tomēr tika pie govs zvana.

Dmitrijs Ničipors pieveica 307 kilometru kalnu pārgājienu ar 28 vertikālajiem kilometriem un, sasniedzot finišu, tika gan pie zaļās vestītes, gan Alpu govs kakla zvana. Nedēļas laikā viņš bija tik maz gulējis, ka bez ilgas domāšanas varēja stāstīt par redzētajām halucinācijām.

Miega badā esot ieskrējis kādā dzīvžogā un pamodies, kas nozīmē, ka varēja klāties arī sliktāk, jo pie stāvām kraujām reti atrodas krūmāji un dzīvžogi.

Cits bija gulējis kontrolpunktā uz galda un sapņojis par masu startu. Šādi visvieglāk sagaidīt kontrollaika beigas un noņemšanu no trases.

Par CCC distanci minams, ka no septiņiem latviešiem finišēja visi, abas daiļā dzimuma pārstāves ieskaitot.

Bauskā notika "Trek kauss" MTB seriāla pēdējais veloposms, kurš ievērību izpelnījās ar nelāgiem mietiem trasē. Lai arī sarkanbalti marķēti, tie tomēr daudziem bija traucējuši un pat kādu noveduši līdz mediķiem.

Ar komandas biedriem vairākkārtīgi nomaldoties trasē, sezonas kopvērtējuma līderis Oskars Muižnieks ne tikai zaudēja iespēju sasniegt finiša līniju ātrāk par pārējiem, bet arī atvadījās no gandrīz drošas uzvaras sezonas kopvērtējumā.

Tajā laikā cits bijušais biatlonists Raivis Zīmelis 45 kilometru distances finiša spurtā pārspēja Dmitriju Sorokinu un triumfēja gan sezonas noslēguma posmā, gan kopvērtējumā. Sieviešu konkurencē pārliecinoša uzvara Ievai Strēlei, kura prognozējami bija arī labākā visā sezonā. Tautas klases 30 kilometru distancē uzvarēja Reinis Nartišs un 14 gadus jaunā Adele Ilga-Spigovska. Savukārt sezonas kopvērtējumā visvairāk punktus izcīnīja Jānis Rubiks un Līga Actiņa. Komandu vērtējumā uzvarēja "Trek Team" un "Volvo Mūsa Motors komanda".

Pirmdien ar astoto kārtu noslēdzās skriešanas seriāls "Baložu bizons". Nākamnedēļ, 9.septembrī, pēdējā - 10.kārta šajā sezonā būs pienākusi arī "Juglas apļu" skrējienam. Tikmēr otrdienās un ceturtdienās turpinās lokālie skrējieni Ogrē. 

Svētdien, 7.septembrī, Jēkabpilī norisināsies sporta svētki ar skrējienu un velobraucienu "Apkārt Radžu ūdenskrātuvei". Īsteniem tautas sporta pārstāvjiem varētu būt grūtības izvēlēties.

Dānijas pilsētā Ālborgā svētdien notiks fjordmaratons un zināms, ka tajā piedalīsies arī vismaz viena Latvijas pārstāve. Varētu pat teikt, ka rudens maratonu sezona ir atklāta, jo nākamnedēļ maratoni abu Baltijas kaimiņvalstu galvaspilsētās un pēc divām nedēļām Latvijas čempionus noskaidros Valmierā. Jāpiebilst, ka zināma sagatavošanās jau ir veikta un vienlaikus ar baskāju ultru Mežaparkā notika 30 kilometru skrējiens, kurā uzvarēja Rolands Kaimiņš (01:48:40) un Inga Zālīte (02:11:41).

Arī šonedēļ divas ievērojamas skriešanas sacensības notiks gandrīz vienlaikus. Sestdien 10:00 starts tiks dots Jūrmalas pusmaratonam, savukārt 12:30 Rīgā - vienam no senākajiem skrējieniem Latvijā "Vecāķu pludmales skrējiens", kas norisināsies 27.reizi.

Daži ir izteikuši vēlmi finišēt vienā un paspēt uz startu otrā.

Pirms nedēļas slikto laikapstākļu dēļ tika atcelti "Vipsport veloapļi" sezonas pirmspēdējā kārta. Trešdien, 3.septembrī, Biķernieku trasē 15.kārtā uzvarēja Māris Kalējs no Tukuma un Katrīna Jaunslaviete.

Pierīgas orientieristi otrdien mežā devās Jaunciemā, trešdien Skultē un ceturtdien pie Buļļezera Garkalnē, kur vienlaikus notika arī veloorientēšanās noslēdzošā 12.kārta.

Sezonas kopvērtējumā visvairāk punktus savāca Uģis Voiceščuks un Ingrīda Šmite.

Vēl jāiztur nedēļa un tad jau dienu garumi būs tik ļoti sarukuši, ka darbadienu vakaros varēs izmantot iespēju piedalīties nakts orientēšanās sacensībās.

Tikmēr jau šonedēļ, piektdien rīdziniekiem jāizmanto iespēja piedalīties vasaras pēdējā nakts velobraucienā "Night Ride Riga V21".

40-50 kilometru neformālajam braucienam starts tradicionāli 22:00 pie Dailes teātra. Iespējamais braukšanas virziens ir lidosta. 

Interneta sociālie tīkli zina stāstīt par vismaz pusotru simtu braucēju šajā pasākumā.

Liepājnieku pasākums skan latviskāk "Liepāja ripo naktī #4" un sākas stundu agrāk. Vēju pilsētas riteņbraucēji piektdienas vakarā 21:00 tiksies Jūrmalas ielas galā pie stadiona "Daugava" rezerves laukuma.

Svētdien 24.reizi notiks "Latvijas riteņbraucēju vienības brauciens". 1936.gadā ar Latvijas prezidenta Kārļa Ulmaņa atbalstu pirmo reizi norisinājās šis tautas velobrauciens, kurš 1995.gadā tika atjaunots un katru gadu notiek Siguldā.

Sporta klases 95 kilometru distancei pieteikušies 241 dalībnieki, 48 kilometru kalnu divriteņu sacensībām pieteikušies 666 braucēji, savukārt tautas klases 36 kilometriem reģistrējušies 3665 dalībnieki, kas ir vērā ņemams riteņbraucēju skaits.

Tik lielā riteņbraucēju pūlī jebkurš sajutīs Vienības brauciena vēsturisko vēstījumu un aizdomāsies par dalībniekiem iepriekšējos gados.

Vienotība gandrīz tāda pati kā tiem, kuri piektdienas naktī brauks neformālajā braucienā pa Rīgas un Liepājas ielām.

Dienu pirms Vienības brauciena daudzi baudīs Baltās naktis. Sestdien Rīgā šo kultūras pasākumu kompleksu varēs apvienot ar piedzīvojumu sacensībām "Pilsētas medības", kuras piedāvā organizācija "Lūzumpunkts". Komandas četru cilvēku sastāvā ar divriteņiem Pārdaugavā meklēs fotopunktus un pildīs trīs papilduzdevumus. Sākums 14:00 pie Botāniskā dārza, finišs 18:00 Kalnciema kvartālā. Apbalvošanas gaidīšanas laikā bezbēdīga Balto nakšu programma.

Foto: Svjatoslavs Čagajevs "Night Ride Riga"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti