Latvijas taku skrējēja izcīna otro vietu Bohēmijas 100 jūdžu distancē

Rīdziniece Svetlana Kuļčihina nepilnās 33 stundās izcīnīja otro vietu sieviešu konkurencē 100 jūdžu taku skrējienā Bohēmijas kalnos Čehijas galvaspilsētas Prāgas apkārtnē. 170 kilometru garā distance ar 5050 augstummetriem 10.decembrī bija pārāk liels izaicinājums lielākajai daļai no 214 dalībniekiem, jo gaisa temperatūra brīžam noslīdēja zem nulles. Līdzīgā temperatūrā kaimiņvalstī Slovākijā risinājās 14.Eiropas čempionāts (EČ) krosā, kur Latvijas krāsas pārstāvēja pieci garo distanču skrējēji. Citi šī sporta veida piekritēji aizvadītajā nedēļas nogalē startēja ne tikai Eiropā, bet pat Havaju salās.

Svetlana Kuļčihina kalnu ultramaratonu “Prazska Stovka” pieveica piekto reizi. Kopš 2012.gada rīdziniece šīs sacensības nepilnu nedēļu pirms savas dzimšanas dienas izlaidusi vienīgi 2013.gadā. Šogad 100 jūdžu jeb aptuveni 170 kilometru trasē skrējēja pavadīja 32 stundas 48 minūtes un 43 sekundes, trasē pārvietojoties ar vidējo ātrumu 5,16 kilometri stundā. Divas naktis sacensību režīmā izturēja 99 taku skrējēji no 214 startējušajiem.

46 procentu finišētāju vidū Latvijas pārstāve bija otra ātrākā dāma.

Tādējādi vietām sniegotajā trasē tika uzlabots pagājušā gada sniegums, kad Svetlana Kuļčihina 155 kilometru skrējienā izcīnīja trešo vietu dāmu konkurencē. Nelielam ieskatam pieejamas vairākas fotogalerijas (1, 2), kā arī sacensību diskusiju lapa sociālajos tīklos.

Tikmēr citā Centrāleiropas valstī Slovākijā ātrākie krosa skrējēji sadalīja kontinenta medaļas. Visai vēsos laikapstākļos Šamorinas pilsētā bija ieradušies arī pieci Latvijas pārstāvji. Vislabāk EČ krosā veicās pērnā gada valsts labākajam maratonistam Jānim Girgensonam, kurš izcīnīja 42.vietu 79 dalībnieku konkurencē. Juniors Artūrs Niklāvs Medveds ieņēma 75.vietu starp 109 vienaudžiem, savukārt pārējie Latvijas pārstāvji ierindojās skrējienu noslēdzošo dalībnieku pulkā.

Aptuveni 10 kilometrus garo distanci tērvetnieks Jānis Grigensons noskrēja 31 minūtē un 24 sekundēs, ieņemot maratonistam simbolisko 42.vietu starp 79 skrējējiem, kas uzskatāma par sasniegumu, salīdzinot ar pirms gada Itālijā izcīnīto 54.vietu. Šoreiz no uzvarētāja turka Kāna Kigena Ozbilena (29:45) Latvijas pārstāvis atpalika mazāk par divām minūtēm.

No pieciem izlases pārstāvjiem Jānis Grigensons vienīgais šoruden nestartēja Latvijas čempionātā (LČ), kur tika dalītas ceļazīmes dalībai Eiropas čempionātā.

Vēstīts, ka oktobrī Carnikavā Latvijas Vieglatlētikas savienības (LVS) medaļas sadalīja rekordists Dmitrijs Jurkevičs, slēpotājs Indulis Bikše un garo distanču debitants Jevgēņijs Bogdanovs. No šīs trijotnes uz EČ devās LČ bronzas medaļnieks Bogdanovs, kurš Slovākijā skrēja astoņus kilometrus (27:10) jauniešu U23 ieskaitē. Tukumniekam 85 dalībnieku konkurencē izdevās aiz sevis atstāt trīs skrējējus, no uzvarētāja francūža Džimija Grisjē (24:35) atpaliekot divarpus minūtes.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Divas konkurentes aiz sevis izdevās atstāt Guntai Holštromai, kura 63 dalībnieču cīņā ierindojās 61.vietā, U23 sešu kilometru distanci (25:40) skrienot vairāk nekā piecas minūtes ilgāk nekā uzvarētāja Alina Reha (20:22) no Vācijas. Jāpiebilst, ka Latvijas čempionātā Holštroma izcīnīja sesto vietu, taču savā U23 jauniešu ieskaitē Carnikavā izcīnīja zelta medaļu, tāpēc pārstāvēja valsti Slovākijā.

Junioru U20 ieskaitē startēja Anna Marija Petrakova un Artūrs Niklāvs Medveds. Latvijas vicečempione četros kilometros šāda paša garuma distancē EČ izcīnīja 100. vietu 104 dalībnieču konkurencē, no uzvarētājas britu skrējējas Harietas Noulsas-Džonsas (13:48) atpaliekot par nepilnām trim minūtēm (16:34).

Labākas sekmes sešu kilometru distancē bija valsts čempionam Medvedam no Aizputes, kurš starp pieciem Latvijas pārstāvjiem savā distancē aiz muguras atstāja visvairāk konkurentus – 34, jo 109 puišu skrējienā izcīnīja 75.vietu, uzvarētājam norvēģim Jakobam Ingebrigtsenam (18:39) piekāpjoties par pusotru minūti (20:14).

Siltāki laikapstākļi bija Spānijas pilsētā Malagā, kur aizvadītajā nedēļas nogalē Reinis Tops noskrēja maratona 42,195 kilometru distanci teju trīs stundās (3:02:33), ieņemot 140.vietu starp 2471 finišētājiem. Savukārt Evija Reine no Nīcas novada Bernātiem skrēja Havaju salās, Honolulu maratonu pieveicot nepilnās četrās stundās (3:53:53), ierindojoties 196.vietā starp 9538 sievietēm, kuras sasniedza finišu. Kopumā maratonā piedalījās vairāk nekā 33 tūkstoši dalībnieku, no kuriem aptuveni puse bija skrējēji no Japānas.

Taču arī Latvijā palikušie nepalika bez iespējas startēt sacensībās un teju 100 skrējēju piedalījās  Ozolnieku ziemas skrējienā. 15 kilometru skrējienā gulbenietis Kristaps Vējs-Āboliņš (0:50:34) aiz sevis atstāja Māri Ābeli (0:53:12) un Jāni Mežielu (0:53:40). Savukārt Anastasija Geraseva (1:09:39) cīņā par uzvaru pārspēja Ilzi Urbāni (1;13:54) un Daigu Dābolu (1:16:03). Piecu kilometru skrējienā ātrākā bija Ilze Sermolīte (0:21:52), kura kopā ar Terēzi Urbāni (0:22:52) bija ātrāka par visiem vīriešiem šajā skrējienā. Savukārt 2,1 kilometru skrējienā triumfēja desmitgadnieki Emīls Matiass Reinfelds (0:08:18) un Helēna Reinfelde (0:10:15).

Šīs nedēļas izskaņā starts tiks dots četru sacensību seriālam “Noskrien ziemu”. Pieteikto komandu un dalībnieku starta saraksts liecina, ka ziemā taku skriešanai nodosies arī šī gada Latvijas otrs ātrākais maratonists Jānis Višķers.