Panorāma

Igaunijā ģimenes ārsti Covid-19 pacientus ārstē arī klātienē

Panorāma

Aicina nevakcinēties jau slimojot

Latvieši iepazīstina britus ar novusu

Latvieši vēlas panākt novusa iekļaušanu Lielbritānijas oficiālajos sporta veidos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nav zināms, vai latvieši jūrnieki vieni paši pagājušā gadsimta sākumā izgudroja novusu, jo arī igauņiem ir ļoti līdzīga spēle, kas saucas „Korona”. Taču tādu novusu, kādu pazīstam mūsdienās – gan galdu, gan spēles noteikumus –, tiešām radījuši latvieši. Lielbritānijā latviešu dibināto novusa klubu skaits jau tuvojas 10, un plānots apvienot spēkus, lai uz novusa simtgadi to iekļautu Lielbritānijas oficiālajos sporta veidu sarakstos. Bet pagaidām turnīros pulcējas gan pieredzējuši spēlētāji, gan iesācēji.

Birmingemā katru otro sestdienu uz nelielas kafejnīcas otro stāvu tiek atvesti 10 novusa galdi, lai spēles entuziasti varētu pavadīt rītu, spēlējot novusu un satiekot savējos. Novuss ir latviešu spēle, briti to nepazīst, tādēļ mūsējie ir apņēmības pilni iepazīstināt ar spēli arī cittautiešus.

"Mēs, Lielbritānijā dzīvojošie latvieši, un tie, kas kas ir saistīti ar novusu, mēs gribam, lai tie būtu tādi skaisti svētki, lai tajā brīdī tas izskanētu kā latviešu sporta veids.

Mēs esam nolikuši mērķi līdz 2026. gadam iekļūt arī Lielbritānijas sporta apritē kā nopietns sporta veids, tur ir nopietna procedūra, kas jāiziet, bet mēs esam nolēmuši viņu iziet!"

stāstīja Birmingemas novusa kluba viceprezidents Ingmārs Čaklais.

Novusu var spēlēt jebkurā vecumā.

"Piecgadīgs varētu būt, kas reāli spēlē, bet mums jau arī jaunāki, kas apmeklē, bet kā spēlētāji vēl nepiedalās. Vecākais? Nu, gadus neprasu, bet ap 70 varētu būt," pastāstīja Birmingemas novusa kluba prezidents Mārtiņš Vīksna.

Sanākušie priecājas, ka var satikties un uzzināt kaut ko jaunu.

"Neaprakstāmi forši, ka beidzot var satikties ar visiem cilvēkiem un pasmieties kopā, pajokot, kopā pīrāgus paēst," sacīja turnīra dalībniece Ance Kazāka.

"Uzzināt kaut ko jaunu, apmainīties ar informāciju. Tāpat arī piedalīties spēlē. Daudz patīkamāk, nekā mājās sēdēt!" uzsvēra dalībnieks Viktors Šeloginovs.

"Ieraudzīju "Facebook" sludinājumu, nolēmām atbraukt, iepatikās. Braucam regulāri, paši nopirkām arī galdu mājās, spēlējam, ja atliek brīvāks laiks. Arī draugi brauc pie mums uzspēlēt!" pastāstīja spēlētājs Raitis Goldmanis.

Čaklais norādīja, ka arī telpu īpašnieki briti nākuši skatīties, kas tas tāds ir, ko latvieši spēlē. "Un aizrāvās reāli," viņš sacīja.

Tā kā tuvojas  Mārtiņdiena, tad kluba prezidents Mārtiņš tika sveikts ar īpaši viņam ceptu torti, kas beigās tika kopīgi notiesāta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti