Latgaliskās lauku sētas filozofiskā dzīvesdziņa - mūzikas diskā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Senās latgaliešu tradīcijas kopā  ar reliģiju savijušās dziesmās, kuras ļaudis jau vairākus gadsimtus dzied ikdienā un svētkos. Tās šobrīd kā zelta fonds apkopotas tikai nule ieskandētā etnogrāfiskā ansambļa "Vabaļis" Dienvidlatgales garīgo dziedājumu albuma „Lobais reits” diskā. Līdz šim šāda veida ieraksti Latvijā nav izdoti. Un tā  būs paliekoša liecība kaut vai par to, kā Latgalē sāka rītu , kā sagaidīja vakaru, kādus svētkus svinēja un  ticēja, ar kādas dziesmas palīdzību var atvairīt nelaimi,  pērkonu vai remdēt zobu sāpes.

„Lobais reits”, ko piesaka Daugavpils novada Vaboles pagasta etnogrāfiskā ansambļa „Vabaļis” vadītājs un iedvesmotājs Artūrs Uškāns, ir gan jaunā albuma  nosaukums, gan dziesma,  ko senatnē, iesākot dienu,  dziedājuši ļaudis Latgales lauku sētās. To labi atceras viena no vecākajām ansambļa dalībniecēm Veneranda Putroma:

„Tad bija savādāki laiki, tad katrā normālā mājā dziedāja garīgās dziesmas. Mūsu mājās bija tā – kā iekūra uguni (tur vārās ruksītim, vārās pašiem brokastīte), tad tūlīt garīgo dziesmu dziedāšana – Lobais reits” bija pirmā dziesma, pēc tam „Dievs mūsu glābējs un stiprums", tā bija obligāti katru rītu. Un tad atkarībā no gadalaikiem – Ziemassvētku dziesmas, gavēņa, Lieldienu, veļu laika dziesmas.”

Vaboles muzikants Jānis Gipters, atklāj, ka šīs dziesmas kolektīvam nāk no bērnības - kā savu sajūtu atklāsme. Tā ir tā latgaliskā filozofiskā dzīvesdziņa, kas izpaužas šajās dziesmās - par vērtībām un dzīves jēgu.  Arī reliģija cieši savijusies ar tautas dziesmām un tam ir savs skaidrojums piebilst  Artūrs Uškāns:

„Kādreiz cilvēki nedalīja to laicīgo no garīgā, dzīvoja garīgu dzīvi arī ikdienā un dziesmas palīdzēja uzturēt. Nebija jau ne radio, ne televizora. Bet Latgale ir zeme, kas labprāt pieņēma kristīgo ticību, pieņēma Jaunavu Mariju – ā, tā tak mūsu Māra! Tāpēc šī tradīcija ir sajaukusies.”

Arī muzikologs, profesors  Mārtiņš  Boiko atzīst, ka šie dziedājumi ir tradīcijas, kas labi iesakņojušās, vietām Latgalē dzīvo joprojām, bet izdotais  albums ir vertība, kas tiek iemūžināta:

„Šī ir liela tradicionālās kultūras daļa. Nepārspīlējot – arī tā ir tautas dziesma pēc visām savām pazīmēm un tāda viņa ir pelnījusi beidzot tikt iepazīta ārpus tiešās pārmantošanas prakses.”

Albuma izdošana ir šī senās lauku tradīcijas jeb zelta fonda celšana saulītē, saka Vaboles kultūras nama vadītāja Vija Pabērza: „Tas ir ļoti liels gandarījums, jo ir ielikts daudz enerģijas, spēka. Tā ir mūsu bagātība.”

Albumā „Lobais reits” iekļautas 15 dziesmas, to vidū arī tādas, kur parādās sava veida meditācija, pielūdzot savus svētos, piemēram svēto Antonu, un ticot dziesmas vārdiem, teiksim, aizdzenot zobu sāpes, atklāj Artūrs Uškāns.

Vai iedarbosies dziesmas vārdi, varēs pārliecināties, klausoties šo albumu, lai arī paši   albuma veidotāji pārliecināti, ka šīs dziesmas darbojas, tikai tās dziedot un tikai, kamēr šīs tradīcijas vēl pastāv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti