Kora «Latvija» dziedātāja Inga: Skriešana ir vējš matos un laiks būt pašai ar sevi un dabu

Bohēma ir neatņemama radošo profesiju pārstāvju dzīves sastāvdaļa. Vieni saka, ka bohēma ir veids, kā uzturēt ilūzijas, citi to uztver kā apzinātu izlaidību. Radošām personībām, tostarp skatuves māksliniekiem, nepieciešama brīvības deva, kas atbrīvo un iedvesmo. Daudziem kultūras jomas pārstāvjiem tieši sports un veselīgs dzīvesveids ir viņu bohēma. Inga Lisovska ir kora māksliniece soprānu grupā  Valsts akadēmiskajā korī "Latvija", un viņa savu bohēmu atradusi skriešanā. Viņai patīk aizmirsties skriešanā un gūt mieru, kas nepieciešams, uzstājoties koncertos.

Foto: Ingas Lisovskas personiskais arhīvs

Latvijā ir četri profesionāli kori, kurā dziedātāji saņem atalgojumu par savu darbu - Latvijas Nacionālās operas koris, Latvijas Radio koris, kamerkoris "Ave Sol" un viens no Latvijas spožākajiem un starptautiski pazīstamākajiem kolektīviem – Valsts akadēmiskais koris “Latvija". Koris, kurā strādā Inga, ir septiņkārtējs Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāts, 2003.gada Ministru kabineta balvas laureāts un 2007.gada Latvijas Kultūras ministrijas gada balvas laureāts.

Arī šogad koris "Latvija" nominēts Latvijas Lielajai mūzikas balvai un 3.martā uzstāsies balvas pasniegšanas koncertā, kurā Inga izpildīs nelielu solo partiju latviešu komponista Jura Ābola kompozīcijā "Salut au monde".

Ingas ikdiena ir soprāna balss vingrināšana un vairāku stundu ilgi mēģinājumi ar kora kolektīvu. Koris "Latvija" regulāri sniedz koncertus tādās prestižās koncertzālēs kā Amsterdamas "Concertgebow", Hamburgas "Laeiszhalle", Lucernas Kultūras un kongresu centrā, Montrē Igora Stravinska koncertzālē, Minhenes Filharmonijas zālē "Gasteig", Maskavas Pētera Čaikovska koncertzālē, Sanktpēterburgas koncertzālē, Singapūras Viktorijas koncertzālē un citviet. Koris piedalījies Linkolna centra rīkotajā "White Light Festival", Montrē festivālā, "Klara festival" Briselē, Reingavas festivālā Vācijā, festivālā Izraēlā un citos pasaulē nozīmīgos mūzikas notikumos.

Pirms pieciem gadiem koris viesojās Ņujorkā, un nu atkal korim ir uzaicinājums viesoties Ņujorkā šī gada aprīlī. Koris priecēs klausītājus ar izvērstu Eiropas un Baltijas mūzikas "a capella" programmu Barišņikova centrā un Linkolna centrā. Vēl līdz tam korim "Latvija" plānotas nozīmīgas uzstāšanās Maskavā, vēlāk Parīzē, Šveicē, kā arī tepat Latvijā.

Biežie komandējumi kopā ar kori ir Ingas ikdiena. "Tā ir fantastiska iespēja uzstāties kopā ar izciliem pasaules klases orķestriem – Bavārijas simfonisko orķestri, Londonas filharmonisko orķestri, Berlīnes filharmonisko orķestri, Karalisko "Concertgebouw" orķestri, Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Gustava Mālera kamerorķestri, kā arī ar Izraēlas, Vācijas,Igaunijas, Maskavas, Sanktpēterburgas simfoniskajiem orķestriem. Koris "Latvija" muzicējis kopā ar izciliem diriģentiem – Marisu Jansonu, Andri Nelsonu, Nēmi Jervi, Pāvo Jervi, Vladimiru Aškenazi, Deividu Zinmanu, Valēriju Gergijevu, Zubinu Mehtu, Vladimiru Fedosejevu, Simonu Jangu, Tenu Kaljusti un citiem."

Koris ir piedalījies filmas "Parfīms" (Das Parfum) skaņu celiņa ierakstā, kā arī sadarbojies ar islandiešu grupas "Sigur Ros" mūziķiem. 

Ingas vaļasprieks - skriešana - pavada viņu it visur, un nu jau šī nodarbe kļuvusi par neatņemamu dzīves sastāvdaļu. Šī veselīgā nodarbe it kā paņem cilvēku savā varā, portālam "lsm.lv" stāsta kora māksliniece.

"Skrienot gūstu pārliecību par sevi, un varu to izmantot arī citos pārbaudījumos, kurus man uzliek dzīve," atklāj Inga. Šī spēka izjūta piepilda arī visas pārējās dzīves jomas.

Viss aizsākās 2013.gada nogalē, kad koris koncertēja Jeruzalemē. "Dzīvojām ārpus pilsētas, masīvas daudzstāvu viesnīcas 14.stāvā. Viesnīca atradās kalna galā ar brīnišķīgu skatu uz pilsētu.

Pārmaiņas pēc nolēmu izmantot kāpnes nevis liftu. Un tā, nedēļas garumā tipinot augšā un lejā, sajutu, cik ļoti man pietrūkst tādas regulāras fiziskas izkustēšanās. Jāatzīst, kustība ir mans izpausmes veids - ar to vienmēr esmu bijusi ciešā saskarē.

10 gadus dejoju sporta dejas un ar prieku vienmēr iesaistos dažāda veida fiziskās aktivitātēs. Atgriežoties Latvijā, nu jau 2014.gada pašā sākumā, sarakstījāmies ar pāris kolēģiem, un sarunas plūdumā it kā nedaudz iesmējām par to, ko katrs apņemas šajā gadā īstenot un cik tomēr iluzori ir domāt: nu tik būs! No šodienas sākšu jaunu dzīvi! Es šo ideju “paķēru” mazliet nopietnāk un sāku formulēt konkrēti savus mērķus, vēlmes un ambīcijas. Uzrakstīju trīs vēlmes, ko vēlos īstenot, to vidū pašai par pārsteigumu - arī noskriet Rīgas maratonā 21,0975 kilometru distanci jeb pusmaratonu.

Gatavošanās posmā sākotnēji, protams, dominēja konkrētais mērķis un cīniņš ar sevi, taču ar katru skrējienu arvien vairāk sapratu, cik ļoti man patīk skriet. Šīs sajūtas, ko gūstu - vējš matos un laiks būt pašai ar sevi un dabu. Laiks, ko veltu tikai sev! Turklāt tas lieliski sakārto domas.

Dažkārt skrienot rodu risinājumu kādai situācijai, it kā mazliet no malas paskatos uz to, un viss sakārtojas." intervijā portālam lsm.lv emocionāli stāsta Inga.

Uzstājoties koncertos, ir jāiztur liela emocionāla spriedze un atbildība. No malas varētu šķist, ka statiskai dziedāšanai nav nepieciešama īpaša piepūle, taču to jebkurš nevar izdarīt. Galva ir jāizvēdina un jātiek vaļā no uzkrātajām emocijām, lai rastu vietu jaunām. Arī darbošanās kā vokālajai pedagoģei amatieru kolektīvos paņem daļu enerģijas un spēku. To Inga atrod skriešanā:

"Nav svarīgi, cik tālu vai cik ātri esmu skrējusi vakar vai šodien, tik un tā zinu, ka esmu paveikusi ko tādu, kas nav bijis viegli. Ne rezultāts, bet apņēmība! Tas, ko es saucu par spīti."

Skriešana netraucē dziedāšanai, un lieliskā soprāna īpašniece itin nemaz nepiekrīt viedoklim, ka skriešana dienu pirms koncerta varētu negatīvi ietekmēt viņas uzstāšanos nākamajā dienā. Tieši otrādi, Inga ar skriešanu sajūt papildus rūdījumu. Balss kļuvusi spēcīgāka un skanīgāka. Dziedātāja atzīst, ka, uzsākot skriešanu, dzīves kvalitāte pilnīgi noteikti ir uzlabojusies. Skriešana ir lielisks veids, kā uzturēt sevi formā - gan ķermeni, gan garu. Dziedāšana nav savienojama ar paviršu attieksmi pret savu veselību.

Foto: Ingas Lisovskas personiskais arhīvs

Skriešana palīdz būt pārliecinātākai par sevi, skrējiens atraisa iztēli, radošās spējas un sagādā baudījumu. Tieši pēc grūtiem koncertiem tā vietā, lai iekristu gultā, Inga dodas vakara skrējienā, lai “izvēdinātu galvu” un atjaunotu enerģiju. Tas vairo arī prāta možumu un nostiprina gribasspēku. Vienā reizē tiek skrieti pieci, astoņi vai 10 kilometri, dažreiz nedaudz vairāk.

Arī ģimene un draugi pamanījuši Ingas aizraušanos ar skriešanu. Komandējumos viņa gandrīz vienmēr atrod laiku, lai dotos paskriet, tādējādi iepazīstot pilsētu no cita skatupunkta. Februārī Inga svinēja dzimšanas dienu, un draugi viņai uzdāvināja seriāla "Skrien Latvija" abonementu, pēc kura saņemšanas soprāna balss īpašniece atzina, ka  "līdzcilvēku un draugu atbalsts skriešanas sacensībās ir ļoti būtisks. Tas motivē nepadoties un iet līdz galam. Tas pamudina trenēties un izdarīt gan vairāk, gan labāk. Šī dzimšanas dienas dāvana tik tiešām ir perfekts motivators realizēt 2015.gada skriešanas plānus." 

Tuvojošās sacensību sezonas mērķis ir noskriet pusmaratonu ātrāk par stundu un 45 minūtēm. Pērn noskrieti pusmaratoni Rīgā (2:08:48), Jelgavā (2:02:03) un Valmierā (1:51:33), kā arī viena no Siguldas kalnu maratona distancēm. Protams, pašmērķis nav realizēt sezonas uzdevumu, jo iemesli skriešanai ir citi: 

"Skrienot jūtos stipra un harmonijā ar sevi. Es nezinu, kā skriešana izvērtīsies manā nākotnē. Nezinu, cik pusmaratonos piedalīšos un kādas distances pievarēšu, bet zinu to, ka skriešana vienmēr būs laiks, ko veltu pati sev. Gluži vienkārši tāpēc, lai justos labi un rastu jaunus spēkus sevī.”

Foto: Ingas Lisovskas personiskais arhīvs


Video: Valsts Akadēmiskais koris "Latvija" dzied "O Salutaris Hostia" ("O Saving Host") Latvijas Universitātes aulā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt