Iznāk filma «Apskrien Latviju» par arhitekta Dina Vecāna skrējienu apkārt dzimtenei

Tapusi dokumentālā filma “Apskrien Latviju” par arhitekta Dina Vecāna pirms trim gadiem iespēto, 1740 kilometros pieveicot ceļu 22 dienās apkārt dzimtenei. Pērnā gada sākumā solītā filma pie skatītājiem nonāk nedēļā, kad sākotnēji bija plānots Rīgas maratons. Studijas "fon Films" veikums no 15. maija redzams video platformā "Vimeo", kā arī "LMT viedtelevīzijas" abonentiem un "Go3.lv" nomā. Tikmēr šogad vasaras saulgriežos "Stirnubuks" rīko Latvijas apskriešanas stafeti sadarbībā ar Dinu Vecānu.

Filma “Apskrien Latviju” nav tikai par skriešanu vai cilvēka spēju robežām. Dokumentālā kino vērtība ir Latvijas krāšņā daba un cilvēki, kas vēlas būt klāt un līdzskrienot paši saprot, ka var vairāk, nekā iepriekš domājuši. Dažādie pierobežā sastaptie cilvēki ir tie, kas spēj 100 minūtes noturēt skatītāja uzmanību.

Pirmie kadri demonstrē vienmuļo skriešanu un šķietami nebeidzamos grants ceļus, kas stiepjas cauri mežiem un gar malā sakrautām kokmateriālu grēdām. Pirmās dienas parāda, kā skrējējs pievarē divus maratonus dienā un pēc ilgstošās slodzes guļ pa piecām stundām.

Dins Vecāns to paveica - 21 dienā, 14 stundās un 33 minūtēs apskrēja apkārt Latvijas robežai. #LV100 #AroundLatvia #sportastudija

Posted by Sporta Studija on Trešdiena, 2017. gada 14. jūnijs

Alūksnietis Dins Vecāns nav rūdīts ultramaratonists, taču viņš apskrēja Latviju, izmantojot gribasspēku un apkārtējo atbalstu. Viņa stratēģija bija ikvakara ledusaukstas vannas kāju muskuļu atjaunošanai, kā arī regulāra fizioterapija un masāžas. Trīs nedēļu laikā skrējēja komanda nakšņoja kemperī vai arī pie viesmīlīgajiem tautiešiem tālākajos Latvijas nostūros. Bet līdzskrējēji bija ne tikai vietējie iedzīvotāji, bet arī skriešanas draugi no Rīgas un citām pilsētām. Parādīti mirkļi, kā puisi apciemo vecāki. Kāds līdzjutējs atved un uzdāvina hematogenu. Citā vietā skrējēju sagaida pašcepta saimnieces kūka. Sporta skolotāji novada sporta stundas uz ceļa, atvedot mazos sportotājus un kontrolējot, cik taisni vai klibi pārvietojas iedvesmotie bērni. Citur iedzīvotāji uzmundrina ar dziesmu vai, sadevušies rokās, veido aleju, kam skriet cauri.

Diena 12 | 900km 900km paskrēja ?? #ApskrienLatviju

Posted by Around Latvia on Pirmdiena, 2017. gada 29. May

Sēlijā, Daugavas augštecē Dinu apciemo Džungļu maratona uzvarētāja Alma Vītola, kuras dzīves aicinājums un profesija ir fizioterapija, tādējādi skrējējs tiek pie kāju "apkopes". Zemgalē ar Dinu vējainā un lietainā dienā līdz tumsai vienā solī kopā skrien Latvijas taku izlases pārstāve Linda Boldāne. Lielākais līdzskrējēju pulks ir noslēdzošajos sešos kilometros līdz Brīvības piemineklim cauri Pārdaugavai, un tajā ir arī novadnieks Edgars Bertuks, kura tēvam reiz bija jāizpilda solījums par došanos kājām no Alūksnes līdz Rīgai, ja dēls triumfēs pasaules čempionātā orientēšanās sportā.

Diena 18 | 1321 km Rīta skrējiens ir sācies pie Nidas virzienā uz Liepāju.

Posted by Around Latvia on Svētdiena, 2017. gada 4. jūnijs

Skrējiens sākās ceturtdienā, 18. maijā, četras dienas pēc Rīgas maratona un, lai arī sākotnējā ideja bija par 100 kilometriem 18 dienas pēc kārtas ar noslēgumu svētdienā, projekts noslēdzās četras dienas vēlāk – ceturtdienā, 8. jūnijā pēc ceļā pavadītas 21 dienas 14 stundām un 33 minūtēm. Šķiet, ka pirms trim gadiem skrējiena noslēgums Aļonas Ostapenko 20. dzimšanas dienā nebija nejaušība, jo divas dienas vēlāk turpat pie Brīvības pieminekļa daudzi uz lielajiem ekrāniem vēroja tenisistes lielāko uzvaru karjerā.

Stāsts nav par dienām, bet par nepadošanos, filmas “Apskrien Latviju” epilogā saka puisis, kam garākie skrējieni pirms tam bija divreiz pa 70 kilometriem Siguldas kalnu maratonā.

Sniegi puteņo, ceļi ledū, bet skrējiens nebeidzas! Drīzumā kino ekrānos!

Posted by Around Latvia on Ceturtdiena, 2019. gada 7. februāris

Viena no filmas sižeta līnijām ir ceļā sastaptās grūtības un traumas, kas bija Dina sabiedrotie projekta visā garumā. Pie pārslodzes nepieradušas Ahileja saites bija uztūkušas, bet dažādās vietās pieliktie ledusgabali liecināja par mikrotraumām muskuļos. Nākamajās dienās uztūka potīte un skrējiena turpināšana bija apdraudēta jau pirmajā nedēļā, par ko filmā runā arī ārsti. Teipi mainījās ik dienas, taču kādā brīdī kājas saprata, ka skrējējs nepiekāpsies un panāks savu, neskatoties uz sākotnējo mērķi par 18 dienām.

28 maratonus 28 valstīs izturējušās kedas izjuka skrējienā apkārt Latvijai, bet Dins pie Brīvības pieminekļa pēc trim nedēļām brīnumainā kārtā ieradās bez traumām.

Latvijas mainīgajos laikapstākļos piedzīvota saule un karstums, kā arī vējš un lietus. Tikmēr komanda un filmēšanas grupa kemperī gatavo pusdienas, padod ūdeni vai nomizo banānu. Visi nevar trīs nedēļas atrasties Latvijas apskriešanas projektā, tāpēc svaigumu filmā ienes atbalsta komandas sastāva rotācija un komunikācija ar vietējiem iedzīvotājiem.

Bez cilvēkiem, kas pierobežā atstāj auto vienā vietā, ieplāno savu distanci, taču krīt skriešanas atkarībā un noskrien daudzkārt vairāk, bija arī draugi, kas zvanīja, un sociālo tīklu sekotāji, kas iedvesmojās saviem mērķiem attālināti. Šonedēļ filma “Apskrien Latviju” var noderēt kā motivācija virtuālam sasniegumam Rīgas maratonam paredzētajā nedēļas nogalē.

only 28 days to begin journey #run282828 01 | 13.05 | LATVIA - RIGA 02 | 14.05 | LITHUANIA - VILNIUS 03 | 15.05 |...

Posted by Around Latvia on Piektdiena, 2016. gada 15. aprīlis

Dinam Vecānam šis nebija pirmais vērienīgais projekts. Gadu pirms Latvijas apskriešanas puisis noskrēja 28 maratonus 28 dienās 28 Eiropas Savienības galvaspilsētās. Cīņā pret vēzi sadarbībā ar kustību “Dr.Klauns” maratonists izvēlējās pilsētu centrālos laukumus un tur ieradās ar mehānisko skrejceļu, lai uz tā skrietu vairākas stundas. Arī 2016. gadā bija komanda, kas palīdzēja operatīvi pārvietoties no vienas valsts uz nākamo. Zīmīgi, ka tāpat kā gadu vēlākais skrējiens apkārt Latvijai, 28 dienu izaicinājums sākās maijā un noslēdzās jūnijā. Pirmais maratons uz skriešanas trenažiera alūksnietim risinājās 13. maijā Rīgā pie Brīvības pieminekļa, divas dienas pirms skrējēju tūkstoši pulcējās Krastmalā. Projekts tika realizēts 28 dienās ar nelielām atkāpēm, piemēram, Kipras galvaspilsētā trenažiera vietā nācās līkumot pa Nikosijas ielām.

Palikušas 30 dienas līdz #ApskrienLatviju sākumam! Ikdienas treniņi, fizioterapija un dažādas analīzes neizpaliek....

Posted by Around Latvia on Pirmdiena, 2017. gada 17. aprīlis

Vēl senāks projekts izskanēja 2013. gada nogalē, kad Dinam radās ideja par 7 maratoniem 7 kontinentos, tādējādi jaunietis vēlējās kļūt par pirmo skrējēju Baltijā, kas uzņemts 7 kontinentu maratonu klubā. 2014. gada sākumā janvāra Marakešas un februāra Telavivas maratonos tika skriets Āfrikā un Āzijā. Pēc tam savās mājās maijā Dins noskrēja Rīgas maratonu, atzīmējoties Eiropā. Augustā sekoja Riodežaneiro maratons Dienvidamerikā, oktobrī Melburnas maratons Austrālijā un novembrī Ņujorkas maratons Ziemeļamerikā. Izpalika vienīgi skrējiens Antarktīdā, kam pietrūka finanšu līdzekļu un neizdevās ieinteresēt sponsorus.

“Kāpēc jāskrien, kāpēc nevar braukt ar riteni vai iet ar kājām?” izskan kādas izpalīdzīgas kundzes jautājums filmā “Apskrien Latviju”.

Un viņa tika sadzirdēta – 2018. gada 21. jūnijā, gada īsākajā naktī, Imanta Ziedoņa muzejs rīkoja akciju “1836”, kad tūkstošiem brīvprātīgie nostājās uz robežas un vienlaicīgi devās vienu kilometru, tā dažās minūtēs kopīgi apejot Latviju un pēc tam pulcējoties pie 130 ugunskuriem. Latvijas apceļotāju fonds “1836” tūrisma taku sāka veidot jau 2016. gadā, kad vidēji 43 kilometru garos 43 pārgājienos cauri 43 novadiem trijos gados tika apceļota Latvija.

Simtgadē risinājās arī aptuveni 1500 kilometru velosacīkstes apkārt Latvijai, kuras bija jāveic 100 stundās. No visiem dalībniekiem mērķi izpildīja vien trīs riteņbraucēji, dienā nobraucot divreiz vairāk nekā “Tour de France” dalībnieki un cīnoties ar nogurumu un miegu.

Visapkārt gaisma ausa, Bukiem jāiet palīgā! Apskriesim Latviju, dosimies Gaismas ceļā! Izsludinam pieteikšanos 1836...

Posted by Stirnubuks.lv on Ceturtdiena, 2020. gada 14. May

Šogad vasaras saulgriežos "Strinubuka" komanda sadarbībā ar biedrību "1836" un Dinu Vecānu veido "Gaismas ceļu Latvijai", kas būs 87 etapa stafetes lāpu skrējiens 5 dienās un 6 stundās no Krāslavas līdz Kolkas ragam divos virzienos vienlaicīgi. Pasākumam iespējams pieteikties gan kā brīvprātīgajam skrējējam, gan kā stafetes posma kapteinim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt