FOTO: Pēc 18 gadiem latvietis pieveic «Ironman Triple» un izcīna 9.vietu pasaules čempionātā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Jānis Miezers ultratriatlona pasaules čempionātā (PČ) izcīnīja 9.vietu, aizvadītajā nedēļas nogalē 43 stundās 16 minūtēs un 47 sekundēs Vācijā pieveicot “Triple” distanci, kurā nopeldēja 11,4 kilometrus, ar divriteni nobrauca 540 kilometrus un noskrēja trīs maratonus jeb 126,6 kilometrus. Kopš 2000.gada Anatolija Ļevšas trešās uzvaras trīskāršajā triatlonā neviens Latvijas pārstāvis nebija veicis šādu distanci. Vienīgā pašmāju ultratriatlonista nākamais starts paredzēts pēc četrām nedēļām Lietuvas dubultajā triatlonā.

50 metru āra baseinā 54 sacensību dalībniekiem vienā celiņā kopā ar vēl 7-8 triatlonistiem bija jānopeld 228 reizes. Sacensību rīkotāju izdalītās krāsainās peldcepures bijušas par lielu, un daudzi reizi pa reizei tās pieturējuši, lai neslīdētu no galvas. Ātrāk par trim stundām 11,4 kilometrus 27.jūlijā nopeldēja tikai polis Roberts Karas (2:41:19), vidēji 100 metrus veicot ātrāk par pusotru minūti (1:25/100m). Nākamajā dienā viņš labos pasaules rekordu kopējā distancē pēc velosegmenta un skriešanas. Tiesa, ne vienmēr pirmā disciplīna izšķir rezultātu. Tā, piemēram, Maltas pārstāvis bija otrs ātrākais peldētājs, bet finišu nākamajā dienā sasniedza vien 14.pozīcijā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Jānis Miezers peldējumu veica nepilnās četrās stundās (3:47:14), vidējo peldēšanas tempu noturot zem divām minūtēm uz 100 metriem. Lai arī dalībnieki baseina celiņos bija sadalīt atbilstoši katra rezultātam “Ironman” distancē, trešajā celiņā, kur starp deviņiem dalībniekiem atradās arī Latvijas pārstāvis, nācās nepārtraukti apdzīt divus trīs lēnākos. 15.ātrākais peldēšanas rezultāts norāda, ka Jānim Miezeram atbilstošāks būtu otrais celiņš. Arī ātrāko celiņā peldēšanas tempi nebija līdzvērtīgi, lsm.lv atzīst nule aizvadītā PČ dalībnieks no Latvijas.

Atrodoties pusi darbadienas baseinā, bez starpgadījumiem neiztikt – līdz pilnīgai apstājai novedusi viena saķeršanās ar pleciem, kad garām neuzmanīgi peldējis viens no dalībniekiem. Pēc citas saskriešanās traumēts labais plecs un divi pirksti, kuri vēl pēc finiša ir nedaudz nejūtīgi, jo uz velo stundu pēc stundas bijuši mazapasiņotā stāvoklī.

Lai hidrotērps neberztu kaklu, Jānis Miezers bija uzlīmējis plāksteri, kas atlīmējās jau pirmajā stundā. Pēc tam ik pēc diviem trim kilometriem nācies piestāt un smērēt vazelīnu. Apstāties nācies arī, lai atjaunotu spēkus un apēstu kaut ko no atbalsta komandas pienestās sporta pārtikas. Vērtējot visai augsto peldēšanas tempu, triatlonists piemin dalībnieku radīto straumi jeb “aizvēju”, kas palīdzēja noturēt ātrumu baseinā. Lēnākie peldēja ilgāk par piecām un pat sešām stundām.

540 kilometru velosegmentu Jānis Miezers sāka pirms plkst.11 no rīta un noslēdza nākamajā rītā 24 stundas pēc sacensību sākuma, 67 astoņu kilometru apļos pavadot teju 20 stundas. Neskatoties uz vairākkārtīgām apstāšanās pauzēm pie savas atbalsta komandas telts, tika saglabāts vidējais riteņbraukšanas ātrums 26,9 km/h, par spīti tam, ka velotērps pēc peldēšanas sākotnēji tika uzvilkts otrādi - ar rāvējslēdzēju aizmugurē tāpat kā hidrotērps.

Velotrase pa šoseju veda četrus kilometrus prom no sacensību centra un pa to pašu ceļu atpakaļ, izbaudot vēju un kopā savācot ap 1000 augstummetriem, jo bija jābrauc pāri diviem pārvadiem, no kuriem viens pāri dzelzceļam. Katrā astoņu kilometru aplī bija četri pacēlumi, kas atgādināja Rīgas Zemitāna tiltu.

Līderis nepilnās 13 stundās spēja noturēt 35 km/h vidējo ātrumu un regulāri apdzina ne tikai lēnākos braucējus, bet arī ik pa trim četriem apļiem TOP20 braucējus, starp kuriem bija arī Jānis Miezers. Tā kā trase nebija apgaismota un pašiem bija jālieto velolampa, vienā virzienā braucot varēja izbaudīt Mēness aptumsumu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tā kā latvietis nebrauca ne ar speciālu triatlona velosipēdu, ne pat šosejas divriteni, bet tūrisma velosipēdu, kas aprīkots ar guļstūri, tad kāpumos bija nepārtraukti jāmaina pozīcija un jāpārslēdz pārnesumi, kā rezultātā 20 stundu garumā iegūta tulzna.

Lai arī velosegmentā bija jābrauc individuāli tāpat kā parastajā “Ironman”, sacensību nolikums lēnākos braucējus otrajā dienā atļāva pavadīt trasē, braucot blakus un neradot aizvēju. Arī 126,6 kilometru skrējienā atbalsta komanda drīkstēja pavadīt savu triatlonistu, ko beigu daļā izmantoja arī latvietis.

Pēc itin veiksmīgā veloposma šķita, ka plāns par finišu 41 stundā ir reāls un trīs maratoni jānoskrien 17 stundās. Veiksmes gadījumā varēja cerēt pat uz rezultātu zem 40 stundām, taču līdz pusnaktij neizdevās finišēt debijas trīskāršajā ultratriatlonā. Bezalkoholiskais alus un arbūzs bija vienīgais, ko Jānis Miezers varēja dabūt kuņģī skriešanas posmā, tāpēc nebija spēka paskriet un “kājas bija tukšas”, pēc finiša stāsta ultratriatlonists. Kādā brīdī 1,32 kilometru aplī saodis grilētas gaļas smaržu, saprata, ka to varētu apēst, un atceras, ka pēc  kārotā apēšanas pašsajūta krietni uzlabojās. Visas dienas garumā vienreiz spējis ieēst auzu putru, bet ar to bijis par maz cerētajam rezultātam. Aprunājoties ar citiem dalībniekiem un viņu atbalsta komandām, uzzināts, ka citi jau vairākus mēnešus iepriekš sākuši sevi radināt pie specifiskas pārtikas, piemēram, ogu maisījumiem, vai arī ikdienā lieto tikai sporta uzturu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Kad latvietis bija noskrējis 50 kilometrus, finišā ar jaunu pasaules rekordu pēc 96 apļiem devās uzvarētājs polis Roberts Karas (30:48:57), kurš pērn laboja rekordu arī divkāršajā triatlonā. Zem finiša arkas jauno rekordistu sagaidīja visai liela atbalsta komanda, kura nepārtraukti bija strādājusi dažādos trases punktos, lai ultratriatlonists varētu sasniegt savu nosprausto mērķi. Kolēģu atbalstīts, uzvarētājs tika uz nestuvēm un pie mediķu palīdzības, lai tālāk nebūtu pašam jāsper ne solis.

Divarpus stundas vēlāk PČ sudraba medaļu izcīnīja igaunis Raits Ratasepps (33:20:14), bet vēl nepilnu stundu vēlāk finišēja bronzas medaļnieks Hennings Olsruds (34:12:12) no Norvēģijas, kurš bija ātrākais skriešanas etapā, kilometru vidēji veicot 6 minūtēs un sacensību gaitā pakāpjoties no 10.vietas uz trešo.

Pēc noskrietiem 80-90 kilometriem virs galvas plosījās negaiss, kas neatvēsināja tiešos saules staros sakarsušo organismu, bet saslapināja drēbes, kas rīvēja ķermeni un traucēja skriešanai. Pēc 107 kilometriem beidzās viedpulksteņa baterijas, taču sacensību centrā esošais tablo vēstīja, kā pamazām tika zaudēta 6.pozīcija, tad 7., 8. un pat 9. Pēdējos apļos latvietis saņēmās, atguva devīto vietu un finišēja (43:16:47) nepilnu pusstundu pirms TOP 10 noslēdzošā vācieša. Noslēdzošajā aplī, kas bija jāskrien ar karogu pretējā virzienā, Jānis Miezers skrēja tik ātri, ka atbalsta komanda divos naktī knapi tika līdzi.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Ātrāki par Jāni Miezeru PČ bija ne tikai astoņi vīri, bet arī divas sievietes - Marija Veslestaula no Norvēģijas (39:29:43) un vāciete Mareile Hertele (39:37:47), kuras finišā šķīra mazāk par vienu apli. Neskaitāmas stundas vāciete bija starp līderiem un turējās uzreiz aiz vadošā vīru trio, taču norvēģiete spēja pakāpties no ceturtā desmita uz piekto pozīciju absolūtajā vērtējumā, vidēji maratonu noskrienot piecās stundās, kamēr vācietei katrs maratons prasīja par stundu ilgāk. Jānim Miezeram, vidēji ņemot, katrs maratons prasīja vēl gandrīz par pusstundu vairāk.

No 54 dalībniekiem finišu nesasniedza aptuveni trešdaļa, noslēdzošo 41. dalībnieci sagaidīja pēc apbalvošanas ceremonijas tuvu 58 stundu kontrollaikam. Lēnākie triatlonisti trīs maratonus veica ilgāk par 30 stundām.

Sacensību zonā sportisti un viņu atbalstītāji varēja izmantot ledusskapjus, elektriskās plītis un pat veļas mašīnas. Dalībnieku atzinību izpelnījās arī vietējā skola, kuras klasēs tika izmitinātas komandas un mājturības kabineta virtuvē varēja pat pagatavot maltītes.

Pēc aizvadītām sacensībām Jānis Miezers ar ģimeni apskatīja Berlīni, caur Poliju devās mājās un Iecavā atgriezīsies jau otrdienas vakarā. Triatlonā velosipēdam nekādu ķibeļu nebija, taču auto nācies mainīt riepu. Tikmēr pirmais skrējiens plānots Polijā, bet uz velo varēs uzkāpt tikai trešdien, kad divritenis būs izpakots mājās.

Četras nedēļas pēc trīskāršā triatlona Jānis Miezers gatavojas trešo gadu pēc kārtas startēt Lietuvas pilsētas Paņēvēžas dubultajā triatlonā, kur pērn izdevās nobraukt 360 kilometrus, nenokāpjot no divriteņa. Debijas reizē pirms diviem gadiem latvietis Lietuvā finišēja 4.vietā, bet pērn izcīnīja augsto 3.vietu.

Lai arī organizatori smejoties saka, ka šoreiz būs 2.vieta, Latvijas ultratriatlonists ir piesardzīgs, jo līdz augusta beigām būs nepieciešams atjaunošanās periods, taču divas nedēļas pēc starta septembra sākumā plānota atgriešanās Lietuvā kā Viļņas maratona tempa turētājam kopā ar kluba “VSK Noskrien” biedriem. Paņevēžā plānota atkalredzēšanās ar jauniegūtajiem draugiem ultratriatlonistiem un viņu komūnu. Jānis Miezers sarunā ar lsm.lv spriež, ka Lietuvā taps skaidrs, kāpēc kāds no vāciešiem izstājās savās mājās, ja pirms mēneša šādu trīskāršo distanci spēja pieveikt Austrijā.

"Ironman Triple" Latvijas pārstāvju rezultāti

2018.g. Jānis Miezers - 43:16:47 (9.vieta, Vācija)

***

2000.g. Anatolijs Ļevša - 37:03:03 (1.vieta, Francija)

1999.g. Anatolijs Ļevša - 35:32 (1.vieta, Austrija)

1998.g. Anatolijs Ļevša - 35:45:03 (1.vieta, Austrija)

1997.g. Anatolijs Ļevša - izstājās

Pēc 18 gadu pārtraukuma Jāņa Miezera iespētais trīskāršajā triatlonā ir ceturtā reize, kad kāds no Latvijas triatlonistiem veic šo distanci. Laika posmā no 1997. līdz 2000.gadam “Ironman Triple” spoži startēja leģendārais daugavpilietis Anatolijs Ļevša, kurš pirmajā reizē no sacensībām izstājās kā līderis, bet nākošajos trīs startos allaž uzvarēja.

Aizvadītajā nedēļas nogalē triatlona sacensības risinājās arī pašu mājās, Ikšķilē aizvadītajā Latvijas čempionātā krostriatlonā ar MTB divriteņiem Zilajos kalnos un Dubkalnu karjerā. Galvenajiem favorītiem Savēlijam Suharževskim un Danielai Leitānei izstājoties, uzvaras izcīnīja Jēkabs Jaunslavietis un Lāsma Ozola, kurai šoreiz izdevās aiz sevis atstāt Vaidavas triatlona uzvarētāju un vietējo olimpieti Agnesi Pastari.

Viens no retajiem peldējumiem atklātajos ūdeņos tika aizvadīts Brocēnu novadā Cieceres ezerā apkārt Ozolu salai, kur 2,3 kilometru pamatdistancē “Ciecernieks” ar jaunu trases rekordu 24 grādus siltajā ūdenī triumfēja Artūrs Liepa (0:29:01) un pagājušā gada trešās vietas ieguvēja Baiba Medne (0:33:38), kura pirms divām nedēļām triumfēja arī Kuršu lagūnas 10 kilometru peldējumā no Kuršu kāpas līdz Lietuvas krastam.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Savukārt pirmajā 350 kilometru “Velorealitātē 2018” no Ludzas līdz Rīgai uzvarēja divi vārda brāļi – Kaspars Skinčs un Kaspars Garda, finišu sasniedzot 13 stundās un 25 minūtēs. Latgales un Vidzemes augstienēs pārbaudījumu uzsāka 99 MTB riteņbraucēji, no kuriem finišēja 91, tostarp 6 sievietes no 10 startējušajām.

Nākamās triatlona sacensības šonedēļ risināsies Smiltenē, kur sprinta disciplīnā notiks cīņa par Latvijas kausa punktiem. Tikmēr Igaunijas galvaspilsētā nedēļas beigās tiks aizvadīts pirmais “Ironman Tallinn”, kurā startēs 28 Latvijas triatlonisti. Nākamnedēļ pašmāju galvaspilsētā notiks “Rīgas triatlons”, kas, ieguvis jaunu trasi, priecēs rīdziniekus un galvaspilsētas viesus Pārdaugavā.

Noslēdzoties "Tour de France", Beļģijā starts tika dots 4000 kilometru "Transcontinental Race", kuru pērn izdevās nobraukt Krišjānim Jansonam-Ratinikam un Jānim Viškeram. Eiropā grūtākās ultra velosacensības ar otro reizi mēģinās pieveikt Andis Āboltiņš, kurš pērn pēc nakts sadursmes ar zirgiem Rumānijā bija spiests izstāties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti