5.Baltijas Baso pēdu ultramaratonā (BBPU) Mazirbe-Kolka-Roja 53 kilometru garajā distancē Līva Medne triumfēja trešo reizi pēc kārtas, tikmēr Miķelis Zumbergs izcīnīja uzvaru, skrējienā startējot trešo reizi. Abi baspēdotāji sestdien, 26.augustā laboja līdzšinējos trases rekordus par 15 minūtēm.

Pussimts baskāji un kedaiņi Lībiešu kultūras galvaspilsētā Mazirbē uzsāka 53 kilometru ultramaratonu gar jūras krastu. Pēc pirmajiem 10 kilometriem Vaides kāpās izvietoto dzirdināšanas punktu pirmais sasniedza baspēdu skriešanas debitants Dmitrijs Ničipors, kurš no tuvākajiem sekotājiem Miķeļa Zumberga un Pētera Kaļiņina pavējā bija atrāvies divas trīs minūtes. Sieviešu konkurencē vadībā izvirzījās divkārtējā BBPU čempione Līva Medne, pēc 19 kilometriem pie Kolkas raga savu tuvāko sekotāju Daci Veipu apsteidzot par vairāk nekā 10 minūtēm. Trešajā pozīcijā skrienošā Daina Drozdova Kolkā atpalika vēl par 13 minūtēm.

Pēc 30 kilometriem baspēdotāji sasniedza Melnsilu, kur Ničipors savu iekrāto četru minūšu pārsvaru bija zaudējis un Zumbergs atpalika vien divas minūtes. Piecu minūšu pārsvaru zaudēja arī trešajā vietā skrienošais Kaļiņins, kuru Melnsilā panāca baspēdu skriešanas cienītājs Ainārs Kumpiņš.

Tas nozīmēja, ka vīriešu konkurencē viss izšķirsies noslēdzošajos 20 kilometros. Treniņos pa stadionu noskrietie 400 kilometri basām kājām bija Miķeļa Zumberga lielākie trumpji pret iesācēja Dmitrija Ničipora smiltīs noberztajām kājām. Drīz pēc Melnsila vicelīderis Zumbergs smiltīs manīja asins pēdas, kas motivēja dzīties pakaļ kocēnietim. Simblisko maratona atzīmi Ģipkā pēc 42,2 kilometriem Miķelis Zumbergs sasniedza jau kā līderis, kad trasē bija pavadītas mazāk par trim stundām. Tas skrējējam bija kā savdabīgs personiskais rekords, kura tapšanā palīdzēja arī pateicīgie laikapstākļi, tostarp pavējš.

Finišu pēc 53 kilometriem Miķelis Zumbergs sasniedza pēc 3 stundām, 44 minūtēm un 44 sekundēm, iepriekšējo Mārtiņa Puriņa trases rekordu (3:59:47) labojot par 15 minūtēm. Sākotnējais līderis Dmitrijs Ničipors Rojā ieradās 11 minūtes vēlāk (3:55:50). Uz goda pjedestāla trešā pakāpiena apbalvošanas ceremonijā kāpa pērnā gada baskāju čempions Ainārs Kumpiņš (4:05:02).

Jaunais trases rekordists Zumbergs finišā atzina, ka pēc 30 kilometriem sācis just pēdas un apsvēra domu, nākamreiz skriešanu pa stadionu aizvietot ar pastaigām pa grants segumu. Savukārt Ničipors sūkstījās, ka pirms skrējiena nav pat basām kājām pamēģinājis staigāt pa dzīvokli.

Tikmēr Līva Medne (4:14:17) laboja sev piederošo sieviešu trases rekordu par 15 minūtēm, piekāpjoties tikai pirmajiem trim vīriem. Trīskārtējā BBPU čempione lsm.lv nevarēja izskaidrot fenomenu, ka basām kājām spēj skriet ātrāk nekā apavos un pusmaratona atzīmi sasniegusi tuvu pusotrai stundai.

Otrajā un trešajā vietā ierindojās Dace Veipa (4:50:30) un Daina Drozdova (5:35:33), kuras arī uzlaboja savus iepriekšējo gadu sniegumus.

Pēc medusmēneša Korsikā 34 kilometru skrējienā Kolka-Roja uzvarēja Jānis Grāmatnieks (2:24:38) un Guna Grāmatniece (2:56:24). Pēc distance pirmās trešdaļas Melnsilā kopā ar Jāni ieradās Āris Kundziņš, taču tālākājā skrējienā skrējēju pāris šķīrās un Kundziņš finišu sasniedza 10 minūtes vēlāk (2:34:46), savukārt Viesturs Zimackis (2:42:35) izcīnīja trešo vietu 26 dalībnieku konkurencē. Sieviešu konkurencē otro un trešo vietu izcīnīja baspēdotājas Sigita Vāce (3:18:14) un Ineta Saulīte (3:26:46).

10 kilometru satelitdistancē Ģipka-Roja uzvaras izcīnīja Kaspars Adijāns (0:38:20) un Liene Allere (0:44:24). Sacensību izveidotājs un viens biedrības “Pa baso” līderis Edgars Rencis (0:38:29) samierinājās ar otro vietu, uzvarētājam piekāpjoties par deviņām sekundēm. Finišu trešais sasniedza Oļegs Gurejevs (0:40:13). Sieviešu konkurencē otro un trešo vietu sadalīja Guna Sprūde (0:48:58) un Zane Vanaga (0:49:28).

Tā kā BBPU ir ceturtais posms gan Latvijas kausā (LK) taku skrējienos, gan LK ultra garajos skrējienos, tad notika cīņa arī par sezonas kopvērtējuma punktiem un sacensībās spēkiem mērojās skriešanas apavos ietērpti dalībnieki. Taku skrējējiem svarīga bija 10 kilometru distance Ģipka-Roja, kur kopvērtējumā pirmo vietu izcīnīja Jānis Vītiņš (0:37:51), bet sievietēm otrā bija sezonas līdere Laura Pētersone (0:47:41).

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Savukārt 53 kilometru ultramaratona kopvērtējumā pirmo vietu izcīnīja siguldietis Uldis Kļaviņš (3:28:12), tādējādi nopelnīja 1000 punktus un saglabāja izredzes atkārtot pērnā gada veikumu, kad izcīnīja valsts čempiona titulu ultra garajās distancēs. Vēl viens pretendents Pēteris Grīviņš, skrienot apavos, izstājās pēc 30 kilometriem un cīņu par uzvaru 2017.gada sezonā turpinās Siguldas kalnu maratonā (SKM) un Valkas 100 kilometru Neiespējamajā skrējienā.

Nākamais ultramaratons risināsies jau pēc nedēļas – 3.septembrī Daugavpilī, kur tiks sadalītas Latvijas čempionāta (LČ) medaļas 100 un 50 kilometru šosejas skrējienos. Dalībnieku sarakstā redzami skrējēji ne tikai no Latvijas, bet arī no Lietuvas, Baltkrievijas, Krievijas un Polijas. Tiesa, sacensību norisi ietekmē to pārcelšana no 6.jūnija trīs mēnešus vēlāk. Kļuvis zināms, ka vairāki kaimiņvalstu ātrākie skrējēji neieradīsies Daugavpilī datumu maiņas dēļ.

Vienlaikus ar BBPU Piltenē notika LČ 10 kilometros, kur bez grūtībām uzvarēja valsts rekordists Valērijs Žolnerovičs (0:30:41) un olimpiete Ilona Marhele (0:35:40). Sudraba un bronzas medaļas izcīnīja Dmitrijs Serjogins (0:31:07) un Artūrs Niklāvs Medveds (0:31:50). Dāmu konkurencē otro un trešo vietu sadalīja Anita Kažemāka (0:37:32) un Karīna Helmane-Soročenkova (0:38:14).

Sestais BBPU plānots 2018.gada 25.augustā – dienā, kad atkal visā Baltijas jūras piekrastē iedegsies ugunsskulptūras vienotībā ar kaimiņiem jūras krastā. Arī šogad Rojas pludmalē netrūka skatītāju senatnīgā stilā veidotai uguns izrādei ar muzikālu pavadījumu.