“Gauja XXL” ir sestās garākās airēšanas sacensības pasaulē un garākais airēšanas supermaratons Eiropā, tāpēc nav brīnums, ka līdzšinējo septiņu gadu laikā Latviju maija sākumā apmeklējuši neskaitāmi dēkaiņi gan no tuvējām valstīm, gan tādām kā Dienvidāfrika un Norvēģija. 2010.gadā aizsāktajās sacensībās piedalījušies ap 360 dalībnieki no Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Somijas, Lielbritānijas, Vācijas un pat ASV.
Tāpat kā skrējējiem zināms Bērklija kalnu taku ultramaratons, kurā biežāk izstājas visi dalībnieki un tikai reizēm gadās kāds, kurš sasniedz finišu, arī airētāji rēķinās, ka finišs Carnikavā pēc 420 kilometriem tiks retajam. 2016.gadā no astoņām laivām tas izdevās vien trim. Šogad Taurenē uz starta līnijas nostājās par vienu laivu vairāk, taču divām trešdaļām nācās samierināties ar izstāšanās faktu un cerēt nākamā gadā pieveikt Latvijas garāko upi Gauju.
Viena lieta ir finišēt, otra – labot trases rekordu – 52 stundas un 21 minūte, ko pērn sasniedza Pjotrs Rosada no Polijas.
Ilze Balode un Jānis Saulītis aizvadītajā nedēļas nogalē sparīgi noairēja pirmos simts kilometrus, pēc kuriem viņu laivas ātrums mazinājās un cerības uz iekļaušanos 48 stundās saruka. Pusceļā pie Spicrāmja (netālu no Valkas) abi airētāji no trases rekordista atpalika stundu un 14 minūtes,
taču Gaujas lejtecē spēja teju noturēt savu ātrumu un Carnikavu sasniegt 47 stundās un 51 minūtē, labojot līdzšinējo sacensību rekordu.
Pirms gada Ilze Balode solobraucienā kļuva par pirmo sievieti, kurai izdevies noairēt "XXL Ultimate", to paveicot 56 stundās un 55 minūtēs.
Poļu airētājs Rosada finišu sasniedza divarpus stundas vēlāk un distancē pavadīja 50 stundas un 34 minūtes, savukārt trešais finišētājs Arnis Vītols, laivā sēžot, redzēja, kā diena satumst trešo reizi, jo 420 kilometru finiša laipu ieraudzīja 7.maija vakarā plkst.22.13, kad trasē bija pavadītas 62 stundas un 13 minūtes. Tiesa, izturīgajam airētājam Carnikavā bija neviltots prieks, ka izdevies pārspēt Andra Stavro 2015.gada “Ultimate XXL” pirmrezultātu par vairākām stundām. Jāpiebilst, ka šoreiz leģendārais ūdensmaratonists Andris Stavro bija spiests izstāties.
Klasiskajā 310 kilometru “Gauja XXL” distancē laivotāji sevi pārbaudīja jau astoto gadu pēc kārtas. Lejasciemā netālu no Gulbenes 5.maija vakarā plkst.19.00 startēja deviņas laivas un siltā nedēļas nogale ļāva piecām laivām sasniegt finišu Carnikavā. Vislabāk veicās Edgaram Purviņam, kurš distanci veica 35 stundās un 55 minūtēs, finišējot svētdienas rītā teju reizē ar 420 kilometru braucējiem Ilzi Balodi un Jāni Saulīti.
Bez Edgara Purviņa 310 kilometrus pieveica trīs poļu vienvietīgās laivas un igauņu kanoe divnieks, kā arī apņēmīgais cīnītājs Ilmārs Ostrovskis (42h 57min), kurš tāpat kā visi pārējie distancē pieredzēja divas naktis laivā.
Šogad ievērību izpelnījās igauņu SUP dēļa airētājs Tonis Metstaks, kurš ar piepūšamo dēli noairēja 200 kilometrus līdz Cēsīm 32 stundās un 50 minūtēs, uzstādot rekordu ar vistālāk noairēto distanci uz SUP dēļa “Gauja XXL” līdzšinējā vēsturē.
Interesanti, ka, pārtraucot sacensības, stāvairētājs nesūdzējās par veselības likstām, nogurumu vai fizisko sagatavotību, vien noteica, ka pilnu 310 kilometru distanci nebija plānojis airēt jau sākotnēji, jo jādodas uz mājām Igaunijā, lai sieva varētu doties komandējumā un tikmēr varētu parūpēties par savu atvasi.
Igauņu stāvairētājs uz SUP dēļa Gaujas 200 km
Trīs komandas startēja 420 kilometru stafetē, kurā uzvaras laurus plūca igauņi, finišu sasniedzot 36 stundās un 29 minūtēs. Iespējams, ka pie vēl augstāka upes ūdenslīmeņa būtu kritis 2013.gada komandas “Rumakss” stafetes rekords (35h 34min), līdz kuram šoreiz pietrūka nedaudz vairāk par stundu. Otra igauņu komanda šogad uzvarētājiem zaudēja piecas stundas, taču vietājā “Astoņi kustoņi” finišu sasniedza pēc 46 stundām un 7 minūtēm.
Augstais ūdenslīmenis un siltie laikapstākļi parūpējās par procentuāli lielu finišētāju daudzumu, pēc sacensībām sprieda "Gauja XXL" idejas autors un galvenais rīkotājs Didzis Sedlnieks no "Vecpiebalgas airētāju biedrības".
Ātrākā stafetes komanda no Igaunijas
Satelītdistances “Do You Own” dalībnieki airēja 50, 100, 150 vai 200 kilometrus, kas citās sacensībās būtu daudzkārt vairāk nekā garākā pamatdistance. Nākamais gargabals - "Rīgas airēšanas maratons" - risināsies 3.jūnijā galvaspilsētas akvatorija ūdeņos ar startu pie Lucavsalas airēšanas bāzes 51 un 34 kilometru distancēs.
Turpat Lucavsalā 25.maija vakarā sāksies septiņu posmu airēšanas seriāls, kurā jebkurš varēs uzlabot savas prasmes daudz īsākās 8-10 kilometru distancēs.