Atpūta un sports ar lidojošo šķīvīti rokās – Latvijā aug disku golfa popularitāte

Ja vasarā vēlaties pavadīt vairāk laika brīvā dabā, vienlaikus piedaloties arī interesantās aktivitātēs draugu kompānijā, tad teicama iespēja ir izmēģināt disku golfu. ASV tas ir tik populārs, ka labākie spēlētāji ar sponsoriem noslēdz simtiem tūkstošu dolāru vērtus līgumus, bet Latvijā šis sporta veids vēl tikai uzņem apgriezienus un, iespējams, ir ceļā uz augstiem sasniegumiem Eiropas līmenī.

Disku golfs ir viens no sporta veidiem, kas Latvijā ar katru gadu iegūst arvien lielāku popularitāti. Pagājušajā nedēļas nogalē Latvijas čempionātā Talsos startēja vairāk nekā 100 dalībnieku, kuri izcīnīja ceļazīmes arī dalībai Eiropas meistarsacīkstēs, bet sestdien Latvijas B līgas kausa posmā Priekuļos piedalīsies arī sporta veida iesācēji, bērni un amatieri. Interese par šo pasākumu bijusi tik liela, ka vietu skaits tika pilnīgi aizpildīts vēl pirms reģistrācijas beigām. 

Latvijā kļūst arvien vairāk disku golfa spēlētāju
00:00 / 05:16
Lejuplādēt

Kā sporta veids disku golfs ir ļoti populārs Ziemeļeiropas valstīs, kā arī ASV. Tā noteikumi ir pavisam vienkārši – līdzīgi kā tradicionālajā golfā jānonāk pie mērķa ar pēc iespējas mazāku gājienu skaitu. Tikai šajā sporta veidā bumbiņu aizstāj frisbija disks jeb lidojošais šķīvītis, bet bedrīti – īpaši izveidots grozs. Pasaulē disku golfs ir aizsācies iepriekšējā gadsimta sākumā, bet popularitāti ieguvis 60. un 70. gados. 2001. gadā tas tika iekļauts Pasaules spēļu programmā.

Latvijas Disku golfa federācijas valdes loceklis Juris Čeičs pastāstīja, ka sporta veida popularitāte Latvijā ir būtiski augusi.

“Precīzu gadskaitli uzreiz neatceros, bet Latvijā šis sporta veids aizsākās aptuveni pirms 10 gadiem. Sākumā šī sporta veida entuziasti Latvijā bija tikai daži, kuri paši brauca un skatījās, kā to dara ārzemēs, paši meklēja šķīvīšus un domāja, kā uztaisīt laukumu. Ar laiku iesaistīto cilvēku pulks auga," teica Čeičs. "Pirmā disku golfa trase tika izveidota Laumu dabas parkā Talsos. Vēlāk tapa arī laukums Rīgā, Mežaparkā. Varētu arī teikt, ka Latvijā disku golfs iegūst tautas sporta veida popularitāti. Ja paskatāmies uz kaimiņiem igauņiem vai somiem, tur disku golfs patiešām ir tautas sporta veids. Mūsu mērķis ir šo sporta veidu popularizēt tādā līmenī, ka tas ir ne tikai sports, bet arī atpūta.

Paņemt rokās vienu lidojošo šķīvīti, mest uz priekšu pa trasi un skaitīt punktus tiešām nav nekas sarežģīts.

Un patiesībā tā ir arī atpūta, jo ir nedaudz fiziski jāizkustas un, metot šķīvīti, arī stratēģiski jāpadomā. Līdz ar to cilvēks ir izstaigājies un ieguvis arī sportisko azartu.” 

Viens no Latvijas labākajiem disku golfa spēlētājiem ir Rūdolfs Jānis Zosārs, kurš pērn kļuva par Latvijas čempionu, bet 2021.gadā tikai pēdējā aplī piekāpās talantīgajam Raineram Balodim. Zosārs atzina, ka bija rēķinājies ar nopietnu konkurenci.

“Rainera sniegums nebija pārsteidzošs. Es biju gaidījis sīvu cīņu un augstu sniegumu no viņa," paskaidroja Zosārs. "Biju domājis, ka viņam klāsies mazliet sliktāk augsta spiediena momentos – tas tomēr ir Latvijas čempionāts, pēdējie grozi. Bet viņš patiešām iegāja azartā, ļoti labi nokoncentrējās un izdarīja visu, ko vajag, lai uzvarētu. Disku golfs man sākās tepat Ērgļos, kur ir tikko uzcelts disku golfa laukums. Pirmajā reizē tas nelikās nekas īpašs. Tad ar visu ģimeni nokļuvām Laumu disku golfa parkā un tētim tas ļoti iepatikās. Viņš mani vilka visu laiku līdzi spēlēt, un pēc tam man tas iepatikās arī pašam.” 

Labākie disku golferi pasaulē ir pilnībā profesionāli spēlētāji.

Finansējumu no sponsoriem saņem arī šī sporta veida Latvijas meistari, bet ceļš līdz profesionālam līmenim vēl gan ir tāls,

norādīja Čeičs.

“Protams, ieguldot darbu un trenējoties, iespējas ir. Mums Latvijā arī ir sponsorēti spēlētāji, bet par profesionāliem viņus vēl saukt nevar," atzina Čeičs. "Pasaulē gan profesionālo spēlētāju ir diezgan daudz. Amerikānis Pols Makbets ir faktiski pirmais diskgolferis pasaulē, kurš noslēdzis miljonu vērtu līgumu ar savu sponsoru. Tas nozīmē, ka sporta veida popularitāte pieaug un Makbets ir etalons šajā jomā. Latvijas spēlētājiem izredzes ir, bet, lai latvieši tiktu pamanīti un tādējādi arī sponsorēti, droši vien, ka tas ceļš ir jāveic caur ASV. Pati federācija, protams, var ietekmēt šī sporta veida attīstību, un mēs to arī darām, bet, ja būs vairāk laukumu, kuros spēlēt, tad būs arī cilvēki, kas to gribēs darīt. Iepriekšējā gada laikā laukumi ir parādījušies visās Latvijas malās. Jaunās trases ir Priekuļos, Valmierā un Inčukalnā.” 

Savukārt Zosārs piebilda, ka

disku golfa popularitāti veicina cilvēku savstarpēja saziņa un ieteikumi, taču ne īsti ar sociālo mediju starpniecību.

"Ir vajadzīgs vairāk laukumu. Tad rodas mazas komūnas, cilvēki iet garām un iepazīst šo sporta veidu," sacīja Zosārs.

Eiropas čempionāts ar Latvijas izlases dalību notiks augustā Čehijā. Ja kādam šis sporta veids ir šķitis pietiekami interesants, lai izmēģinātu, šovasar vēl ir plānoti vairāki Latvijas kausa posmi un nākamajā nedēļas nogalē notiks “Valmiera Open”, ļaujot disku golfam Latvijā attīstīties vēl straujākiem soļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt