Pirmo reizi Latvijas komanda startēs «Backyard Ultra» skriešanas sacīkstē

Sestdien, 19. oktobrī, 63 valstu komandas dažādās vietās pasaulē vienlaikus uzsāks komandu čempionātu "Backyard Ultra" (BYU) skriešanas sacensībās, lai noskaidrotu izturīgāko valstsvienību. 945 dalībnieku raibajā sastāvā Latvijas komanda pirmstarta reitingā ieņem 33. pozīciju. Latvijas komanda 15 skrējēju sastāvā 6,7 kilometrus ik stundu līdz spēku izsīkumam skries ap Radžu ūdenskrātuvi, savukārt sacensību centrs būs izvietots Jēkabpils Mežaparkā. 

Kas ir "Backyard Ultra"?

"Backyard Ultra" sacensībās skrējējiem katrā stundā jāveic tieši 6,7 kilometri, kas ir līdzvērtīgs 100 jūdžu dalījumam ar 24. Visi dalībnieki nostājas uz starta līnijas un veic apli. Jebkurš var noskriet 6,7 kilometrus stundas laikā – ātrākie ap pusstundu, lēnākie 50-55 minūtes soļo. Seko īsāka vai garāka atpūta un aicinājums uz nākamo startu apaļā stundā. Pasaules spēcīgākie turpina 4,5 dienas, kamēr pagājušas 108 stundas un uz starta līnijas atnāk tikai viens izturīgākais, jo viņš ir veicis vairāk par 700 kilometriem. Lai uzvarētu, jāveic par vienu apli vairāk nekā pārējie. Tālāka dalība sacensībās uzvarētājam ir liegta.

Latvijā šāds sacensību formāts realizēts četrreiz, no kurām pirmās divas - 2020. un 2021. gadā virtuālās sacensībās Covid-19 pandēmijas laikā, kad katrs dalībnieks skrēja paša izvēlētā vietā un pēc katriem 6,7 kilometriem ziņoja organizatoriem par savām sekmēm dažādās sociālo tīklu platformās. LSM.lv tolaik vēstīja, ka pirmais uzvarētājs balvā saņēma tualetes papīru, kas bija viens no pandēmijas simboliem.

Pirmās klātienes sacensības aizvadītas Jēkabpilī 2023. un 2024. gada pavasarī ar pusotru simtu dalībniekiem. Komandu čempionātā katrā valstī startē 15 skrējēji un turpina cīņu līdz paliek izturīgākais neatkarīgi no tā, vai kādā citā valstī sacensības turpinās.

 

Komandu čempionāts risināsies trešo reizi, taču Baltijas valstis ar Latviju un Igauniju būs pārstāvētas pirmoreiz. Sacensību formāts paredz, ka katrā valstī startē 15 skrējēji, bet uzvarētājs saņem ceļazīmi uz klātienes individuālo čempionātu "Big Dog's Backyard Ultra Individual World Championships", kas katru otro gadu oktobrī pulcē izturībniekus ASV. 

Paralēli katrā valstī tiek skaitītas kopā pieveiktās stundas un tādējādi noskaidro uzvarētājkomandu. Trešā cīņa notiek starp visu valstu vienādiem numuriem, piemēram, atsevišķa neklātienes sacensība tieši septīto vai devīto numuru starpā. Paredzams, ka sacensības ieilgs virs 100 stundām un varētu noslēgties piektajā dienā jeb nākamās nedēļas trešdienā.

Nacionālo komandu cīņa pirmo reizi tika aizvadīta 2020. gadā Covid-19 pandēmijas ierobežojumu laikā, kad skrējēji nevarēja ierasties ASV uz individuālo čempionātu. 21 valstu konkurencē pirms četriem gadiem par pirmajiem čempioniem kļuva beļģi, apstājoties pie 574 apļiem. Otrajā un trešajā vietā palika ASV (517 apļi) un Kanāda (492 apļi). Beļģu zobārsts Karels Sabbe apstājās pēc 75 apļiem, kad bija palicis viens. Titulētā ASV taku skrējēja Kortnija Dauvaltere bija neapturama, taču nācās apstāties pēc 68 apļiem, jo

stundu agrāk izstājās skolotājs Hārvijs Levis, kurš trīs gadus vēlāk uzstādīja jaunu pasaules rekordu – 108 apļus jeb 450 jūdzes (724,4 km) četrarpus dienās.

2020. gadā startēja 21 valsts un katrā trešajā valstī uzvarēja sieviete, divus gadus vēlāk visās valstīs uzvarētāji bija vīrieši, taču starp 37 valstīm ne visās tika noskaidroti labākie, jo, piemēram, Somijā un pieminētajā Beļģijā 2022. gadā neviens no finālistiem neveica izšķirošo apli. Uzvaras laurus otrajā čempionātā plūca ASV komanda ar 860 apļiem, otrajā un trešajā vietā atstājot Beļģiju (788 apļi) un Austrāliju (744 apļi). Piebilstams, ka gadu pirms pasaules rekorda amerikānis Levis ar 75 apļiem otro reizi palika tūlīt aiz uzvarētāja Čadoviča. Vairāk noskrēja Beļģijas un Japānas līderi (101 un 86 apļi). 

Notikusi strauja rezultātu izaugsme gadu no gada. Skatoties individuāli uzrādītos rezultātus, aizpērn oktobrī TOP 10 lejasgalā redzamas tikpat daudz stundas, cik pirmajā gadā uzrādīja beļģi – 75 stundas. Turklāt spēcīgākie nevar demonstrēt visu savu potenciālu, jo startē kopā ar saviem tautiešiem un ir jābeidz sacensības, kad palikuši vieni katrs savā valstī. 

Latvijas komanda startam PČ:

1) Ritvars Kalniņš (64 stundas Vācijā 2023)

2) Artis Zvejnieks (31 stunda Jēkabpils 2024)

3) Kristaps Kanna (30 stundas Jēkabpils 2023)

4) Aivars Bondars (26 stundas Igaunija 2024)

5) Valdis Ņilovs (25 stundas Jēkabpils 2023)

6) Artūrs Krūmiņš (24 stundas Jēkabpils 2023)

7) Rihards Āboliņš (22 stundas Jēkabpils 2024)

8) Alise Šaburova (22 stundas Jēkabpils 2023)

9) Gita Muceniece (21 stunda Jēkabpils 2024)

10) Sigita Vāce-Vecvagare (20 stundas Jēkabpils 2024)

11) Rūdolfs Auzbiķis (18 stundas Jēkabpils 2024)

12) Jānis Ābols (16 stundas Jēkabpils 2023)

13) Gints Bērziņš (16 stundas Jēkabpils 2024)

14) Jānis Actiņš (16 stundas Jēkabpils 2024)

15) Elīza Actiņa (16 stundas Jēkabpils 2024)

Latvijas rekordists Ritvars Kalniņš, visticamāk, nevarēs labot savu personisko rekordu 64 apļus jeb 429 kilometrus nepilnās trijās diennaktīs, jo šo panākumu varēja sasniegt pērn sacensībās Vācijā, stiprā konkurencē paliekot ceturtajam un finišējot 10 stundas pirms uzvarētāja. Tieši pirms gada oktobrī Ritvars Kalniņš bija devies uz nosacīto pasaules čempionātu ASV, kur neparocīgajā trasē noskrēja trīsreiz mazāk nekā iepriekš pieminētais jaunais rekordists Levis un pārtrauca sacensības pēc pusotras diennakts. Nākamruden latvietis neplāno doties uz ASV, bet iecerējis startēt pasaules čempionātā (PČ) diennakts skrējienā Francijas dienvidos Albi, pirms tam kvalificējoties Latvijas izlasei Rojas 24 stundu sacensībās maija beigās.

"Backyard Ultra" formātā uzvarētāja rezultātu nosaka otrs stiprākais dalībnieks,

un Latvijas komandā tas varētu būt Artis Zvejnieks (31 aplis šogad) vai Kristaps Kanna (30 apļi pērn), vai vēl kāds no pārējās komandas. Vismaz diennakti skrējuši vietējais jēkabpilietis Aivars Bondars (26 apļi), Valdis Ņilovs (25 apļi) un Artūrs Krūmiņš (24 apļi).

No sievietēm vairāk par 24 stundām līdz šim spējušas pieveikt Diāna Džaviza (31 aplis jeb 207,8 km) Austrijā un Ināra Jēriņa (25 apļi) Lielbritānijā. Abas skrējējas Jēkabpilī nestartēs, taču rezultāti ir jaunāki par gadu, tāpēc Latvijas izlases dāmu četrotnei ir pārspējami. Covid-19 pandēmijā, skrienot neklātienes sacensībās, 2021. gada pavasarī Sigita Vāce finišēja Grobiņas pusē pēc 26 stundām, kad stundu iepriekš Sabiles pievārtē sacensības bija pārtraukusi Linda Boldāne. Toreizējai uzvarētājai būs iespēja legalizēt šo rezultātu klātienes sacensībās, šajā nedēļas nogalē riņķojot ap Radžu ūdenskrātuvi Jēkabpilī, jo pandēmijas laika virtuālie sasniegumi netiek oficiāli reģistrēti. 

Tuvu 24 stundām "Backyard Ultra" formātā pirms gada un šogad Jēkabpilī skrējušas arī Alise Šaburova (22 apļi) un Gita Muceniece (21 aplis). Abas ir sacensību "Lūša pēdās" uzvarētājas pēdējos divos gados un abas startēs arī šoreiz, mēģinot pārkāpt diennakts ilgumam. Iespējams, ka uzdevumu atvieglos starta laiks sestdien plkst.15, jo tad diennakts būs pagājusi svētdienas pēcpusdienā. Komandas pārējie dalībnieki pēdējo divu gadu laikā tikuši galā ar vismaz 107 kilometriem.

Starts 63 valstīs tiks dots vienlaikus, pieskaņojot to ASV komandai, kura 6,7 kilometru apli riņķos Tenesī štatā stundas braucienā uz dienvidiem no galvaspilsētas Nešvilas un sacensības sāks 19. oktobrī septiņos no rīta pēc vietējā laika. Rīkotāji sola tiešraides nodrošināšanu no visām iespējamām valstīm, tostarp pieslēgšanos Jēkabpilij, lai aprunātos ar sacensību direktoru Rūdolfu Bondaru. 

Pirmo reizi piedalīsies arī Igaunijas komanda, bet, piemēram, Ukrainas komanda 15 dalībnieku sastāvā startējusi arī abas iepriekšējās reizes, un to darīs arī šoreiz.

Tiešsaistē varēs sekot līdzi arī labdarības skrējiena Rīga-Valmiera 2022. gada uzvarētājai Viktorijai Nikolaienko-Briantsevai no Ukrainas, kura pirms diviem gadiem uz brīdi atstāja kara plosīto dzimteni un par brīvību skrēja Latvijā.

Jēkabpilī notiekošajās sacensībās, tāpat kā visur citur pasaulē, startēs 15 skrējēju komanda. Lielāku daudzumu dalībnieku šajā pašā 6,7 kilometru trasē skrējiens "Lūša pēdās" gaidīs trešo reizi nākamā gada aprīlī. Tad pirmais starts tiks dots priekšpusdienā un katrs varēs izvēlēties, cik daudz apļus veikt un cik reizes atkal un atkal nostāties uz starta līnijas nākamajā apaļajā stundā.

"Backyard Ultra" sacensību formātu, kad diennakts laikā veic tieši 100 jūdzes ar 24 startiem katrā apaļā stundā un spēcīgākie turpina riņķot 6,7 kilometru aplī līdz vertikāli kājās palicis viens dalībnieks ("Last man standing"), 2011. gadā (uzvarētājs veica 18 apļus) ieviesa Garijs Kantrels, ko visā pasaulē pazīst ar pseidonīmu "Lazarus Lake".

Viņš ir autors arī vienām no pasaulē grūtākajām sacensībām, Bārklija maratonam – 100 jūdžu taku skrējienam piecos apļos, kuru kopš 1986. gada pieveikuši 21 startējušais un netrūkst gadu, kad skarbās sacensības iztikušas bez neviena finišētāja. Tiesa, šogad pavasarī bija rekordliels finišētāju skaits – pieci, tostarp pirmā sieviete visā Bārklija maratona vēsturē. Bet, piemēram, no 2018. līdz 2022. gadam neviens nefinišēja šajā izaicinājumā. Pagaidām no Latvijas nav bijuši mēģinājumi startēt šajā pārbaudījumā, taču, iedvesmojoties no teiksmām un leģendām, kluba "VSK noskrien" autors Signis Vāvere radīja pašmāju skarbo "Vilkaču" maratonu Pietukuma mežā.

Šoruden sacensību kalendārs vēsta par sezonas izskaņu. Aizvadītajā nedēļā ar Anetes Švilpes un Kristapa Bērziņa triumfu Madonas Smeceres silā noslēdzās kārtējā "Stirnubuka" sezona. Vēl pirms nedēļas taku skrējēji pārbaudīja savas spējas dubultmaratonā "Taisnais", kur 84 kilometru distancē uzvarēja ventspilnieks Oļegs Gurejevs un Zane Kaspere no Bauskas novada. 

Rudens ir arī krosa skriešanas sezona. Pagājušajās brīvdienās sestdienā risinājās Nēģu kross Salacgrīvā, kur uzvarēja Agnis Stulpinskis un Mārīte Krieviņa, bet svētdien Āraišos tika aizvadīts Latvijas čempionāts krosā. Iepriekšējā dienā izlaižot startu "Stirnubukā", vīriešu konkurencē pie zelta godalgas pēc četru gadu pauzes tika Kuldīgas novada pārstāvis Uģis Jocis, aiz sevis atstājot un līdzšinējo vicečempionu Robertu Glāzeru un pērno čempionu Ņikitu Bogdanovu no Daugavpils. Ja vīriem bija jāskrien astoņi kilometri, tad dāmām par diviem mazāk, un Cēsu pusē zeltu un sudrabu sadalīja daugavpilietes Elīna Gumarova un Anželika Parfjonova, bet bronza tika Diānai Liepiņai, kura iepriekšējā dienā kāpa uz pjedestāla arī "Stirnubukā".

Šonedēļ 62 dalībnieki Vietalvas pusē pārbaudīs savas spējas piedzīvojumu sacensībās "Bada spēlēs", stundu pēc stundas izvairoties no ķērājiem gluži kā grāmatā vai kinolentē. Tikmēr vairāki duči skrējēju nedēļas nogalē dosies uz Kuršu kāpu Lietuvā, kur startēs ikgadējā "Trail Kursiu Nerija" ar astoņām distancēm no diviem līdz 104 kilometriem. Skrējiens vedīs dalībniekus pa takām dabas rezervātā, smilšu pludmalēm Baltijas jūras krastā un piedāvās tikšanos ar kaimiņzemes taku skrējējiem. Pagājušajā nedēļā brīvdienās turp bija devušies krosa skrējēji, tādējādi izlaižot startu minētajā pašmāju čempionātā. Vislabāk no Latvijas pārstāvjiem veicās Dmitrijam Serjoginam, kurš sešu jūras jūdžu (11,1 km) skrējienā apskrēja visus vietējos un piekāpās tikai Ukrainas skrējējam. Trijniekā starp junioriem bija Kristers Kudlis.

Nākamnedēļ, 27. oktobrī, Siguldā jau pašā sezonas noslēgumā pulcēsies dalībnieki skrējienam un pārgājienam Sigulda-Nurmiži-Sigulda, kur garākā distance būs pusmaratons, taču pieejamas arī piecu kilometru skrējiens un bērnu distances.

Nākammēnes astoto sezonu sāks piecu posmu taku skriešanas seriāls "Noskrien ziemu". Arī šoreiz tiks atbalstīta taku skriešanas izlase dalībai pasaules čempionātam 2025. gada septembrī Spānijas Pirenejos. Tradicionāli četri posmi risināsies svētdienās, bet trešais posms janvārī paredzēts sestdienas vakarā vienā no Kurzemes lielākajām pilsētām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti