10 valstu skrējēji startē 107 kilometru labdarības ultramaratonā Rīga–Valmiera

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

1.aprīlī, tieši pusnaktī no piektdienas uz sestdienu 145 ultragaro distanču skrējēji uzsāks ceļu no Brīvības pieminekļa Rīgā līdz Svētā Sīmaņa baznīcai Valmierā. Latvijas garākajā šosejas skrējienā Rīga–Valmiera starp dalībniekiem no 10 valstīm būs gan 74 gadus vecais trases rekordists Georgs Jermolajevs, gan skrējējs ar dzirdes un runas traucējumiem Jānis Kopmanis. Latvijā vienīgā labdarības skrējiena dalībnieki un brīvprātīgie šogad vāc līdzekļus Burtnieku novada pusaudzes Lāsmas Zukures ārstēšanai Ziedot.lv rehabilitācijas centrā "Poga".

Atjaunotais skrējiensoļojums notiek ceturto gadu pēc kārtas un 2017.gadā sasniedz nebijušu starptautisku līmeni, jo tajā dalību ņem 10 valstu ultramaratonisti.

Trases rekords palicis nemainīgs kopš 1992.gada, kad to divatā kaldināja leģendārie Georgs Jermolajevs un Viktors Suborins. Abi sirmie vīri Latvijas garākajā ultramaratonā startēs arī šoreiz. Kopā ar viņiem distancē būs seši vēsturiskie pirmo piecu skrējienu dalībnieki, kuri šo tautā dēvēto “Gladiatoru pastaigu” pieveica kādā no 1989.-1993.gadu skrējiensoļojumiem. Tikmēr sacensību jaunākajam dalībniekam rollerslēpotājam Kristeram Kuģeniekam ir 18 gadu, kas nebūt nav tipisks ultramaratonista vecums. Zināms, ka 25 gadus seno trases rekordu - 8 stundas 1 minūte un 38 sekundes Georgs Jermolajevs sasniedza nepilnu 50 gadu vecumā.

Šoreiz par rekorda pārspēšanu, visticamāk, cīnīsies Valmierā dzimušais Kristaps Broks un pērnā gada Latvijas labākais “Ironman” triatlona distances veicējs Edgars Cimermanis no Smiltenes.

Matemātiski treses rekords nosacīti pielīdzināms maratona distancei 2 stundās un 30 minūtēs vai 50 kilometriem teju Latvijas rekorda līmenī, taču konkrētajā distancē jārēķinās gan ar šosejas reljefu, gan cilvēka fiziskajām spējām un dažādām ultramaratona īpatnībām.

Marta Zumberga no Dundagas iepriekšējo sieviešu trases rekordu laboja pirms diviem gadiem un 107 kilometrus garajā distancē centīsies savu iepriekšējo rezultātu – 10 stundas 49 minūtes un 53 sekundes uzlabot. Viņas lielākās konkurentes būs Tatjana Sviridova no Sankpēterburgas un Viktorija Tomaševičiene no Lietuvas.

Līdz ar citiem skrējējiem distancē dosies četri 246 kilometru garā Grieķijas Spartatlona finišētāji. Viņu vidū būs arī atjaunotā skrējiensoļojuma Rīga-Valmiera pirmais uzvarētājs Valdis Ņilovs, kā arī Jānis Actiņš - Latvijas rekordists 24 stundu asfalta skriešanā. Kopumā trasē dosies 11 Jāņi, viņu vidū būs arī kurlmēmais skrējējs Jānis Kopmanis, kurš būs kopā ar citiem emocionālajā startā zem Brīvības pieminekļa Mildas zvaigznēm, kad skrējēju kopkoris dziedās Latvijas valsts himnu.

34 dalībnieces jeb ceturtā daļa no visiem skrējējiem pārstāvēs daiļo dzimumu. Populārākais sieviešu vārds šogad ir Ieva, jo trasē dosies trīs šī vārda īpašnieces. Valmieriete Elīna Krūkle 1.aprīlī var kļūt par pirmo sievieti, kura visā šo sacensību vēsturē finišu sasniegusi četras reizes. Savukārt Georgs Jermolajevs varētu finišēt astoto reizi deviņu skrējienu vēsturē.

Pirmais skrējiensoļojums Trešās atmodas laikā aizsākās 1989.gadā kā divu valmieriešu derības, savukārt piektais skrējiens, pēc kura iestājās 21 gadu ilga pauze, bija kā ievads 1993.gadā Valmierā notikušajās Trīszvaigžņu spēlēs, kurās startēja latvieši no visas pasaules.

2014.gadā teiksmām apvītās sacensības tika atjaunotas maksimāli autentiski vēsturiskajam formātam ar startu pusnaktī no Brīvības pieminekļa, dalībnieku reģistrāciju Latvijas Universitātē un simbolisko uzrakstu “Brīvību Latvijai” uz sacensību numuriem.

Sacensību atklāšana risināsies piektdienas, 31.marta, vakarā Latvijas Universitātes centrālajā ēkā, kur plkst.23.15 skrējējiem ceļa vārdus teiks Trīszvaigžņu spēļu iniciators un viens no vēsturiskā Rīga-Valmiera rīkotājiem Kārlis Greiškalns. Latvijas ultramaratonu sezonas atklāšanas vārdus teiks jaunievēlētā Latvijas Vieglatlētikas savienības prezidente Ineta Radeviča, savukārt sacenību startu pie Brīvības pieminekļa pusnaktī dos Valmieras mērs Jānis Baiks.

2015.gadā Rīga-Valmiera ieguva labdarības pasākuma statusu un astoņgadīgās cēsinieces Undīnes Ozoliņas ārstēšanai savāca 2600 eiro. 2016.gadā skrējēju sabiedrība saziedoja 3000 eiro deviņgadīgā valmierieša Jēkaba Bluķa rehabilitācijai Minskas delfinārijā.

LTV Sporta studija sižets

2017.gadā jau pirms sacensību starta saziedoti vairāk nekā 1515 eiro Burtnieku novada 8.klases meitenei Lāsmai Zukurei, kura nespēj pārvietoties bez palīgierīcēm. Skrējēji ar ziedojumiem vēlas palīdzēt savākt nepieciešamos līdzekļus ārstniecības kursam uz gaitas robota. Šogad 13 skrējēji veikuši vismaz 107 eiro lielus ziedojumus ziedojumus.

Saziedoto naudas līdzekļu kopsumma tiks paziņota pēcsacensību preses konferencē, kas notiks ceturtdien, 6.aprīlī, plkst.18.00 “Ziedot.lv” rehabilitācijas centrā “Poga” Rīgā, Indrānu ielā 13. Preses konferencē savās emocijās un pārdzīvojumos dalīsies sacensību uzvarētāji un Lāsma Zukure - šī gada labdarības ultramaratona sargeņģelis.

Meitene ar kustību traucējumiem finišā pie Valmieras Sīmaņa baznīcas kliņķa sagaidīs ātrākos skrējējus. Pirms sacensību starta visi dalībnieki tiks salozēti trijās – Undīnes, Jēkaba un Lāsmas komandās, lai cīnītos par vairāk noskrietajiem kilometriem un neļautu aizmirst iepriekšējo gadu sacensību iedvesmotājus.

Latvijā nav sacensību, kur uz katriem diviem dalībniekiem ir pa diviem brīvprātīgajiem palīgiem. Sešos kontrolpunktos skrējēji tiks aprūpēti ar dzērieniem, uzkodām, siltu tēju, segām, uzmundrinošiem vārdiem un pat masāžām. Finišā brīvprātīgie katram dalībniekam pasniegs pa simboliskai ābolu strūdelei un personalizētam diplomam, kas tradicionāli aizstās piemiņas medaļu, kuras pagatavošanā neizlietotie līdzekļi tiks novirzīti labdarības mērķu realizēšanā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Skrējiensoļojumu Rīga-Valmiera atbalsta Valmieras pilsētas dome, visus dalībniekus un brīvprātīgos pret nelaimes gadījumiem apdrošina "Gjensidige", ātrākos skrējējus ar balvām nodrošina "Sportland", abiem uzvarētājiem par mājupceļu komfortablā auto parūpēsies "Lexus", savukārt "Liepkalni" cienās ar kliņģeriem labdarības kausa dalībkomandas. 107 kilogrammu auzu putras pārsteigums no "Dobeles dzirnavnieks" tiks kādam skrējējam apbalvošanas ceremonijas loterijā, taču katrs finišētājs pie Sīmaņa baznīcas durvju kliņķa saņems simbolisko kefīra pudeli no "Smiltenes piens". Finiša bukstiņputra būs komplektā ar sulām no "Cido", savukārt pēcsacensību kāju masāžas laikā visi dalībnieki tiks pie iesala dzēriena "Zelta zirgs" no "Valmiermuižas". Trasē ar dzērieniem par skrējējiem rūpēsies "Mangaļi" un "Coca-Cola", tikmēr rezultātus fiksēs "Mapon", bet par finiša ekrānus piedāvā "Samsung". Aktīvo atpūtu dabā nogurušajiem skrējējiem sniegs "Eži" un "Sajūtu parks", bet ātrākajiem valmieriešiem baudīt kādu no savām izrādēm piedāvās Valmieras teātris. Savukārt sportiskās veselības stāvokli pēc sacensībām varēs pārbaudīt pie Sporta laboratorijas speciālistiem.

Valmieras vokālie ansambļi “Trīnes”, “Ņotiņas” un “Smaidiņi” parūpēsies par skrējēju svētku sajūtu finišā, savukārt laika prognozes liecina, ka 1.aprīlī gaiss iesils līdz +13..+14 grādiem un sanākušajiem līdzjutējiem nebūs auksti. Mājās palikušie notikumiem trasē varēs sekot sacensību rezultātu tiešraidei vietnē ultrataka.lv un sociālajos tīklos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti