Krišjānis ir ieguvis izglītību Latvijas Universitātē politikas zinātnē un absolvējis "Iespējamās misijas" izglītības programmu pedagoģijā, līderībā, pārmaiņu un izglītības vadībā. Kopš 2019. gada Krišjānis ir varējis piepildīt aicinājumu būt par skolotāju vairākās Latvijas skolās, mācot angļu valodu, sociālās zinības, vēsturi un politiku. Ārpus darba skolā Krišjānis pasniedz angļu valodu bērniem un pieaugušajiem.
Sports un spēka treniņi Krišjānim kļuvuši par tik lielu aizraušanos, ka viņš ir sācis apsvērt domu, ka varētu izmācīties par sertificētu fitnesa treneri. Iedvesma tam radusies no personīgās pieredzes un vēlmes apmācīt, iedrošināt un mudināt jauniešus aktīvi nodarboties ar sportu, kas attīsta pašdisciplīnu un norūda raksturu. Turklāt Krišjānis ir pieņēmis jaunu izaicinājumu apgūt cīņas sportu.
Visvairāk iedvesmoja cilvēki, kuri nav kultūristi
Krišjānis pirms dažiem gadiem atkal pievērsās sportam, jo saprata, ka nepieciešams izmainīt savu dzīvesveidu: "Mana pašsajūta bija nomācoša, jo ar katru dienu es sāku justies arvien sliktāk. Turklāt es ļoti vēlējos uzlabot savu fizisko formu, izskatu un atgūt spēku un izturību. Visvairāk mani iedvesmoja pozitīvie pieredzes stāsti "YouTube" no cilvēkiem, kuri nav kultūristi, bet kuriem sportošana ir hobijs. Tā es pieņēmu izšķirošo lēmumu un maziem soļiem atsāku regulāri sportot!"
Sākums nebija viegls. Pats Krišjānis atzīst, ka bijis grūti rast motivāciju, bet ļoti esot palīdzējušas zināšanas par jaunu ieradumu veidošanu un apziņa, ka svarīgākais ir disciplīna, nevis motivācija.
Krišjānis sāka ar nelielām pastaigām, bet ar laiku atsāka arī skriet un pamazām iemācījās pareizi izpildīt dažādus spēka vingrinājumus, līdz apguva tos visus labā līmenī. Daudziem mēdz būt atruna, ka sportam nav laika, bet Krišjānis uzskata, ka ar nepārlaužamu gribasspēku var iemācīties plānot laiku un prast iekļaut fiziskās aktivitātes arī ļoti aizņemtā ikdienas skrējienā. Pakāpeniski Krišjānis sāka just nozīmīgas izmaiņas savā ķermenī un noskaņojumā – uzlabojās garastāvoklis, pieauga enerģija, turklāt manāmi labāka kļuva miega kvalitāte. Līdz ar sportošanu uzlabojās arī fiziskā forma, un tagad Krišjānis ir kļuvis arī pārliecinātāks par sevi.
Svarīgi sevi apbalvot un novērtēt paveikto
Krišjānis regulāri apmeklē sporta klubu, kur visvairāk laika velta spēka vingrojumiem, nodarbinot vairākas muskuļu grupas vienlaicīgi. Atbildot uz mūžīgo jautājumu, kā nepadoties, Krišjānis dalās ieteikumos: "Svarīgi izveidot vienkāršu treniņu grafiku un censties to ievērot, pat ja dažreiz nākas trenēties neparastos laikos, piemēram, agri no rīta vai vēlu vakarā. Iesaku sākt ar sasniedzamiem mērķiem, un ik pa laikam atgādināt sev tos. Nekautrēties dalīties ar sasniegumiem atbalstošas ģimenes vai draugu lokā.
Ja treniņi kļūst garlaicīgi, pamēģināt jaunus vingrinājumus, varbūt pat izaicināt sevi. Man ļoti palīdzēja internetā pieejamie bezmaksas treniņa plāni.
Es ieteiktu sevi ik pa laikam palutināt, piemēram, ar gardu un veselīgu maltīti ārpus mājas, iegādājoties jaunu sporta apģērbu vai ko citu, vai aizejot uz masāžu."
Lai uzraudzītu un sekotu līdzi savam progresam sporta zālē, Krišjānis pēc pieredzes iesaka izveidot treniņu dienasgrāmatu un pierakstīt procesu, ieskaitot paceltos svarus un atkārtojumu skaitu, lai varētu šos datus salīdzināt un saprast, vai ir palielinājies spēks un izturība. Viņš iesaka nekautrēties un regulāri uzņemt fotogrāfijas, jo tas palīdz labāk izvērtēt progresu. Un pat, ja rezultāts nav ar neapbruņotu aci saskatāms, viņš iesaka veikt mērījumus ar mērlenti, jo tieši tā var visprecīzāk izsekot ķermeņa apjoma izmaiņām.
Sākt ar profesionāļa palīdzību
Tiem, kas tikai vēlas sākt apmeklēt sporta klubu, Krišjānis iesaka sākt ar maziem soļiem un būt pacietīgiem, lai pie pirmajām grūtībām uzreiz neatmestu ar roku. Viņš uzsver, ka ir svarīgi izveidot treniņu plānu, kas atbilst mērķiem, un pakāpeniski, pat ļoti lēnām palielināt slodzi. Viņš iesaka atrast savu treneri vai sākt ar grupu treniņiem pieredzējušu profesionāļu vadībā, kas garantēs pareizu vingrinājumu izpildi, lai "neiedzīvotos" traumās: "Man ir bijusi tikai pozitīva pieredze grupu treniņos, un es tos ieteiktu iesācējiem un cilvēkiem, kuriem ir grūti regulāri trenēties noguruma vai gribasspēka trūkuma dēļ. Neskaitot to, ka grupu treniņā nav jādomā, kādus vingrojumus un kādā secībā izpildīt, treneri arī parādīs pareizu tehniku un norādīs uz nepilnībām, lai nodrošinātu labākos rezultātus un pasargātu no traumām."
Krišjāņa sportošanas pieredze 16 gadu vecumā bez trenera pavadības rezultējās ar nekorekti izpildītiem vingrojumiem un traumu, kuras sekas jūtamas vēl šodien, tādējādi laupot pārliecību par to, ka treniņus kādreiz varēs atsākt. Tāpat ar studenta rocību bijis grūti atvēlēt naudu, ko varētu maksāt trenerim. Krišjānis uzsver, ka viņa treneris Edgars Aleksejevs ir viens no cilvēkiem, kas palīdzēja atgriezties uz pareizajām sliedēm. Treneris vērtē, ka Krišjānim sākotnēji bija grūtības ar kardio un izturības trenēšanu, taču laika gaitā viņa aerobā slodze ir ievērojami uzlabojusies, un viņš ir kļuvis spēcīgāks un ļoti disciplinēts. Edgars izceļ, ka Krišjānis ar neatlaidīgu darbu un pašdisciplīnu ir sasniedzis izvirzītos pašmērķus gan fiziskās veselības, gan garīgās un emocionālās stabilitātes ziņā. Treneris atkārtoti izceļ disciplīnas nozīmi dzīvē, uzsverot, ka, lai sasniegtu jebkādus mērķus, ir nepieciešama ļoti stingra pašdisciplīna.
Citi sportošanas iedvesmas stāsti
Publikācija ir tapusi kampaņas #BEACTIVEDAY ietvaros, kuru organizē fiziskās iniciatīvas organizācija EuropeActive ciešā sadarbībā ar nacionālajiem asociācijas partneriem. Latvijā EuropeActive nacionālais partneris ir Latvijas Veselības un Fitnesa asociācija. Kampaņa izceļ fitnesa un fizisko aktivitāšu nozīmi ikdienā, organizējot bezmaksas aktīva dzīvesveida pasākumus, kas norisinās sporta un fitnesa klubos, sporta organizācijās, fitnesa studijās, parkos, pilsētu pasākumos, ielās, mācību iestādēs un citur, lai mudinātu cilvēkus pievērsties aktīvākam dzīvesveidam. Kampaņa notiek katru gadu 23. septembrī. Vairāk par #BEACTIVEDAY kampaņu lasīt šeit.
Līdzfinansē Eiropas Savienība. Tomēr paustie viedokļi un uzskati ir tikai un vienīgi autora(-u) viedokļi, un tie ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA par tiem neuzņemas atbildību.