Maratonu skrējēja Anita Siliņa: Ķermenis ir kā mašīna, bet uzturs – kā degviela

Tuvojoties Rīgas maratonam, skrējējiem svarīgi ir ne tikai treniņi, bet arī uzturs – ko un kad ēdam. Sākot skriet garās distances, ir ļoti svarīgi pievērst uzmanību uztura kvalitātei. Maratonu skrējēja Anita Siliņa salīdzina skrējēja ķermeni ar mašīnu, bet ēdienu – ar degvielu. Jo labāku degvielu "liesim" savā ķermenī, jo kvalitatīvāk un labāk funkcionēs ķermenis.

Sākot skriet, ir ļoti būtiski sakārtot savus ēšanas paradumus, rūpēties, lai katrā ēdienreizē būtu sabalansēts uzturs – lai būtu olbaltumvielas, tauki un ogļhidrāti, un jāseko līdzi, lai ķermenis uzņemtu pietiekami daudz šķidruma, pauž Siliņa.

Svarīgi ir arī pievērst uzmanību tam, kad skrējējs ēd. Ja kādam ķermenis jūtas gatavs treniņam jau pusotru stundu pēc maltītes, tad citam arī pēc trim stundām vēl ir smaguma sajūta. Bet tas ir atkarīgs arī no tā, kāda ir bijusi maltīte.

"Ja maltīte ir sabalansēta un veselīga, tad, iespējams, nebūs smaguma sajūtas arī pēc pusotras stundas.

Bet, ja saēdīsies čipsus un burgerus vai treknu ēdienu, tad smaguma sajūta var būt arī pēc trim stundām," uzsvēra Siliņa, norādot, ka vidēji tās ir divas stundas pēc maltītes, kad var aizvadīt treniņu. Pirms sacensībām tās pat ir trīs stundas, jo klāt nāk adrenalīns un satraukums. Maza uzkoda var būt arī pirms slodzes vai sacensībām, piemēram, banāns.

Svarīga ir maltīte arī pēc treniņa, lai ķermenis varētu atjaunoties, – ir jāpabaro muskuļi, kas noslogoti pie fiziskās aktivitātes. Siliņa iesaka uzreiz pēc treniņa apēst kādu augli – vai tas būtu banāns, vai bumbieris, vai arī sauja ogu.

Lai pabarotu muskuļus, nepieciešamas olbaltumvielas – te noderēs grieķu jogurts vai piens ar paaugstinātu olbaltumvielu saturu.

Bet stundas laikā pēc treniņa būtu vēlams ieturēt pilnvērtīgu maltīti, kurā ir gan gaļa vai zivis, gan dārzeņi, gan graudaugi.

"Ķermenis ir kā mašīna, un ēdiens ir kā degviela. Jo mēs kvalitatīvāku degvielu uzņemsim, jo labāk brauksim. Abas lietas iet roku rokā," uzsver skrējēja.

Bet ko darīt ar saldumiem? Siliņa uzskata, ka tie nav jāizslēdz no ēdienkartes, taču jābūt vērīgam, lai saldumi neaizstātu ēdienreizi. "Ja tā ir maza uzkoda kā launags – droši! Lai emocionāli pabarotu savas garšu kārpiņas," uzsvēra garo distanču skrējēja.

Ja tās ir divas konfektes vai divi gabaliņi šokolādes, tad ķermenim lielu skādi tas nenodarīs, bet, ja tās ir divas tāfelītes šokolādes – tas jau ir pavisam cits stāsts.

"Ja apēdīs veselu šokolādi pirms treniņa, kuņģim būs lielāks darbs un radīsies diskomforts, kā arī šokolāde nav tas kvalitatīvākais enerģijas producētājs un uzturētājs," viņa sacīja.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti