Kas jāņem vērā, izvēloties skriešanas apavus, zeķes un apģērbu. Eksperta ieteikumi

Brīdis, kad daudzi izies startā Rīgas maratonā, strauji tuvojas. Skrējējiem ir svarīgi ne tikai labi rezultāti un labi izskatīties, bet piedomāt, kādus apavus, kādas zeķes viņi velk, un, protams, zināt, kādu apģērbu izvēlēties skriešanai.

Svarīgākais skrējējam apavi

"Apavi ir primārais," LSM.lv teica "Nike Run Club" treneris Arnis Ozoliņš. Cilvēki, kuri ikdienā ne tik daudz nodarbojas ar skriešanu, mēdz uzskatīt, ka sporta apavi ir derīgi jebkuram sporta veidam, bet tā nav – skriešanai ir savi apavi, fitnesam citi, basketbolam pavisam citādāki utt.

"Arī skriešanas apavi atšķiras," uzsvēra Ozoliņš. Sacensībām nepieciešami daudz atsperīgāki un ātrāki apavi. Cilvēkiem, kuri trenējas retāk – mīksti, amortizējoši un vieglāki apavi. Mīkstāki apavi labāk absorbēs triecienu, sevišķi skrienot pa asfaltu.

Atšķiras arī apavi treniņiem skriešanā pa cietu virsmu vai pa mežu. Skrienot pa mežu, vajag labāku saķeri – apaviem jābūt ar lielāku protektoru, stingrākiem un izturīgākiem.

Apavs ir pirmais, kas absorbē, – to izvēle ir ļoti svarīga, lai mazinātu traumu risku ceļgaliem, saitēm un muskuļiem, tādēļ ir ļoti būtiski, lai būtu laba amortizācija. Sevišķi, ja skrien garas distances pa cietu segumu, kā tas ir maratonā.

Vēl būtisks faktors – nekad uz sacensībām nevilkt tikko iegādātus apavus.

Katrs apavu pāris ir citādāks, jānosēžas zolei, tādēļ, pirms doties uz starta līnija, apavi ir jāieskrien vismaz divos trijos treniņos.

Zeķu loma gana būtiska

Ne mazsvarīgs faktors ir zeķes. Daudzi cilvēki treniņiem un sacensībām izvēlas ikdienas kokvilnas zeķītes, bet tas ir nepareizi. Kokvilna tikai uzsūc mitrumu un to neizvada. Zeķe var uzmest grumbiņu un radīt tulznu. Šādās reizēs cilvēki mēdz vainot apavus, kas lielākoties pirkti par bargu naudu, taču patiesībā vainīgas ir zeķes, uzskata Ozoliņš.

Treniņiem un sacensībām vispareizāk ir iegādāties speciālas īsās skriešanas zeķītes – sintētisks materiāls ir elpojošāks un vieglāks.

Arī skriešanas zeķes ir divu veidu. Supervieglās un speciālās lielākai amortizācijai. Risks, ka tās uzmetīs grumbu un radīs tulznu, ir krietni mazāks nekā kokvilnas zeķēm.

Skriešanas apģērba galvenie plusi

Viegls un elpojošs – tās ir galvenās īpašības, kas nepieciešamas skriešanas apģērbam. Skriešanā iesaka sintētiskos, īpašu tehnoloģiju apģērbus, kas izvada uzsūkto uz materiālu āru. Ja cilvēks izvēlas kokvilnas apģērbu, tas uzsūc mitrumu, to neizvada, un apģērbs paliek smags, līp klāt un rada diskomfortu.

Speciālajiem skriešanas apģērbiem audums ļauj sviedriem izgarot, ir labāka gaisa cirkulācija – apģērbs ir viegls un nerada diskomfortu skrienot, un cilvēks var daudz brīvāk justies. Turklāt speciālie skriešanas apģērbi ir radīti skriešanas kustībām un šuves ir ergonomiskas, neradot diskomfortu.

Ja apģērbs sedz locītavas – iet pāri elkoņiem un ceļgaliem, tad labāk izvēlēties piegulošu, jo šādi mazāka iespējamība berzei un diskomfortam. It sevišķi sacensību laikā, kad katrai niansei ir svarīgāka loma labāka rezultāta sasniegšanai.

Ziemā – trīs kārtas, pavasarī divas

Ziemā parasti skrējēji ģērbjas trijos slāņos – termo vai krekliņš, garais krekls un jaka – tā, lai būtu gan siltums, gan aizsardzība. Tuvojoties pavasarim, skrējēji pariet uz diviem slāņiem – T krekls un jaka, ja vējains laiks. Bet, ja vēja nav – var būt arī termoveļa un krekls – šī kombinācija nebūs vēja aizsargājoša, bet nodrošinās labu siltuma cirkulāciju, norādīja Ozoliņš.

Šorti vai garās bikses? "Tas katram pašam jāsaprot, cik ķermenis ir termoregulējošs. Dažam ir auksti +10 grādos, citam šādā temperatūrā jau ir karsti," uzsvēra speciālists.

Svarīgi ir atcerēties – nesaģērbties pārāk silti, jo tad jau pēc pirmajām skrienot pavadītajām minūtēm kādu no kārtām gribas novilkt.

Padomi pirms sacensībām

Vēl būtiska nianse – pirms sacensībām iesildīties citā apģērbā, nekā paredzēts doties distancē. Šādi skrējējs sevi pasargā no piesviedrēta apģērba.

Maratonā ir pūlis, daudz cilvēku. Daudzi izvēlas skriet T kreklā un šortos, lai gan, piemēram, ārā būs vien +6 grādi. Šādā gadījumā labāk izvēlēties muskuļus sildošu smēri, uzsvēra Ozoliņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti