Dienas ziņas

Kuldīgā sākas Ziemassvētku gaidīšanas laiks

Dienas ziņas

LIZDA iebilst pret nekvalitatīvu algu grafiku skolotājiem

Gatavojas Viļānu pilsētas 90. jubilejai

Viļānos senioru deju kopa «Kūmys» gatavojas pilsētas 90. jubilejai

Viļānos jaunākais pašdarbības kolektīvs šobrīd ir senioru deju kopa “Kūmys”. Šādā sastāvā un senioru lomā viņi Dziesmu un deju svētkiem gatavojas vien trešo sezonu. Šobrīd galvenais uzdevums ir uzveduma izveide, ar ko Viļānu pilsētu nākamgad sveikt 90. gadu jubilejā. Uzvedumā plānots plašākai sabiedrībai atrādīt arī jaunos Viļānu etnogrāfiskos tautas tērpus. 

“Kūmys” ir senioru tautas deju kolektīvs, Viļānos visjaunākais, jo pastāv vien trešo sezonu. Izveidojoties jaunam deju kolektīvam, radās nepieciešamība pēc jauniem tautas tērpiem, jo iepriekšējos gan krietni skāra laika zobs, gan dažādi citi apstākļi.

"Mums palika mantojumā vidējās paaudzes deju kolektīva tautu tērpi. Vidējā paaudzē visi ir tomēr slaidāki nekā seniori. Radās problēma principā jau vairāk ar biksēm, ar vestēm," stāsta kolektīva dalībnieks Aivars Tauriņš.

Tautas tērpu iegādei gūts atbalsts Lauku atbalsta dienesta projektu konkursā, un kopumā tapa 10 vīriešu un 10 sieviešu unikāli tautas tērpi, kas darināti pēc Viļānu apvidus 18. – 19. gadsimta un Dienvidlatgales etnogrāfisko tautas tērpu tradīcijām.

"Krekliņā, apkaklītēs un aprocītēs mēs izšuvumu paņēmām no Preiļu puses. Un arī apkaklīti no Dienvidlatgales. Tās vestītes varbūt piemeklējām vairāk pēc tonīša, jo vestēs tautu tērpā Latgalē to ņieburu nebija," situāciju iezīmē Margarita Cakula, Viļānu Kultūras nama vadītāja.

"Vai ir pareizs vai nepareizs, to grūti spriest, jo jau paši profesori, doktori strīdas, Karlsone, Pīgozne, Jansone - pašas savā starpā strīdas, kas ir pareizs. Ideāli būtu, ja katrai meitai būtu savs tautas tērps, ko viņa ir apdarinājusi, sadarinājusi savām rociņām," saka Ilmārs Dreļs, horeogrāfs un Viļānu senioru deju kolektīva “Kūmys” vadītājs.

Jaunie tautas tērpi pirmo reizi plašākā programmā tiks atrādīti nākamgad – speciālā deju uzvedumā, kas veltīts Viļānu pilsētas 90. gadu jubilejai. Uzveduma pamats būs vietējā folklora, ko lielākoties apkopojusi zinātniece Stefānija Uļanovska.

"Tās ir uz pasaku bāzes, mēs vēl nezinām uz kādas pasakas, bet mēs meklējam. Mēs domājam piesaistīt gan dziesmas, gan veidot jaunas dejas folkloras materiāliem - kā Viļānu kazačoks un pārējās dejas, kas saistās ar Viļāniem," turpina Dreļs. 

Projektam un uzvedumam dots nosaukums “Kur bitis, tī mads”. Viļānu pilsētai 90. jubileja apritēs nākamā gada 25. februārī, iecerēts, ka lielais koncertuzvedums notiks dienu iepriekš un būs arī sava veida Viļānu novada iedzīvotāju sveiciens Latvijai simtgadē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt