Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Rosina ielu vingrošanu arī mazos pagastos

Dienas ziņas

Daugavpilī – Eiropas Jauniešu parlamenta nacionālā konference

Viļānos aktualizē nepelnīti aizmirstas zinātnieces mantojumu

Viļānos gaismā ceļ aizmirstas etnogrāfes un folkloristes Stefānjas Uļanovskas darbus

Šogad Viļānu pusē uzmanība pievērsta etnogrāfijas pētnieces un folkloras apkopotājas Stefānjas Uļanovskas panākumiem. To daudzināšanai pievērsušies gan Latvijas, gan ārvalstu zinātnieki, kam folkloristes dzīves gājums vēl jāpēta. Šonedēļ Viļānos folkloras ekspedīcijā piedalās vadošie Polijas universitāšu un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas profesori.

Latvijas un Polijas zinātnieki vienuviet tikās Viļānos, lai piedalītos trīs dienu ilgā ekspedīciju par godu Stefānijai Uļanovskai – folkloras pētniecei, kura savulaik te dzīvojusi.
 
Profesori atzīst: Uļanovska bijusi savam laikam ļoti spēcīga zinātniece, atstājusi plašus un pārsteidzoši kvalitatīvus materiālus par dzīvi Latgalē 19. gadsimta beigās. Šie materiāli izdoti arī trīs sējumu grāmatā Krakovas Zinātņu akadēmijā 1891. gadā.

"Līdz pat šim brīdim tas ir atzīts par vienu no svarīgākajiem pētījumiem, kas skar latviešus un Latgales iedzīvotājus. (..) Patiesībā viņa bija viena no nedaudzajām sievietēm, kas rakstīja tik ārkārtīgi nozīmīgus darbus etnogrāfijā," sacīja profesore Angelika Juško-Štekele.

Ekspedīcijā pētīti gan zinātnieces atstātie materiāli, gan apsekotas viņas tiešās darbības vietas un veikts salīdzinošs pētījums par Viļāniem toreiz un tagad. Viļānu folkloras kopa pārzina un izdzied atstāto kultūras mantojumu savās dziesmās.

Ekspedīciju atbalsta Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, sadarbības universitātes Polijā, kā arī Viļānu novada pašvaldība. Poļu kolēģiem ir sava interese par pētnieces mantojumu, par kuru jau ir veikti vairāki pētījumi par Polijas universitātēs. "Viņa ir ļoti vērtīga latviešiem un latgaliešiem, un arī poļiem, tāpēc ka viņa parāda kultūru sakarus starp kultūrām un valodām Latvijā un Polijā," norāda Polijas Zinātņu akadēmijas Slāvistikas institūta zinātniece Dorota Rembiševska.

Jau šobrīd notiek Stefānijas Uļanovskas uzrakstītās grāmatas “Polijas Inflantijas latvieši” pirmās daļas tulkošanas darbi. To plānots izdot latviešu valodā un papildināt ar līdz šim vēl nepublicētiem arhīvu materiāliem. Pētnieces apkopoto un izdoto materiālu aktualizēšana noteikti pavērs jaunas iespējas zinātniskajiem pētījumiem un vēl nebijušiem atklājumiem par Latgales iedzīvotāju vēsturi un kultūru.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt