Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Apkopoti Viļakas novada ticējumi

Viļakas novada ticējumus studenti apkopo folkloras mācību filmā

Viļakas novada tradīcijas nupat apkopotas folkloras mācību filmā, kas ir ļoti nozīmīgs materiāls folkloras mantojuma turpmākajai saglabāšanai.

Nākamgad, gadu pirms Latvijas valsts simtgades, Latgalē notiks vairāki pasākumi, kas saistīti ar pirmā Latgales kongresa simto gadadienu. To gaidot arvien vairāk tiek aktualizēts kultūras mantojums, kurā nozīmīgu lomu ieņem katra Latgales novada atšķirības dzīvesziņā un pasaules redzējumā.

Vileks, Mariendhauzena, Marnauze – šādi kādreiz saukta Viļaka, kur nupat ar svinīgu pasākumu noslēdzies pētījums par Viļakas novada kultūru, cilvēkiem un tradīcijām. Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas un Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti nedēļas garumā devās pie Viļakas un Viļakas novada iedzīvotājiem un pašdarbnieku kolektīviem, lai runātu par dzīvi, klausītos dzīvesstāstos un paražās, kas tiek ievērotas. Apkopotais materiāls nu iznācis filmas veidā ar nosaukumu “Viļakys tieciejumi”.

“Es domāju – tie, kuri iedziļinās tajā un ir saistīti ar to, viņi pozitīvi novērtē. Un ļoti patika tā filma, kas jums tur uzņemta, interesanti bija,” saka folkloras teicēja Lūcija Šaicāne.

“Mūsu vecās dziedātājas arvien aiziet mūžībā un aiznes sev līdzi daudz ko. Un, kamēr studenti ir ieinteresēti, vajadzētu varbūt vēl un vēl savākt, kas mums ir,” saka Albīne Veina, Etnogrāfiskā ansambļa “Abrenīte” vadītāja.

Viļakas pašdarbības kolektīvi un folkloras teicēji saka, ka materiāls ir ļoti vērtīgs. Tāpēc darbs pie folkloras vākšanas jāturpina – ļoti daudz kas palicis neizdziedāts un nepateikts.

Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs saka, ka šis ir veids, kā no citas puses iepazīt gan sevi pašu, gan sava novada cilvēkus: “Agrāk skolās fiziku nemācīja, agrāk nebija skolu, bet cilvēkam bija savas zināšanas par nokrišņiem vai par kādām citām lietām, tad arī viņš pēc tā orientējās. Ikdienā mēs varbūt arī ar cilvēkiem tiekamies, bet nekad prātā nav ienācis tas, ko cilvēks ir atklājis šajā filmā.

Šis pētījums varbūt liekas arī specifisks, ar zināmiem mērķiem un uzdevumiem, bet tas atklāj cilvēka būtību, lai mēs saprastu, kur tad mēs dzīvojam un kā tad mums dzīvot.”

Viļakas novadā kopumā savāktas ap 1000 folkloras vienības, 851 no tām ir apstrādāta, no kurām vairāk nekā 650 ir tieši ticējumi. Folkloras apstrādes un šifrēšanas darbs gan sokoties gausi studentu skaita samazināšanās dēļ. Neskatoties uz to, šis ir jau septītais folkloras disks, ko izdevusi Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, un šogad tiks prezentēts materiāls arī ar Dagdas novadā savākto folkloru.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tautas māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt