Dienas ziņas

Koncertizrādē godina Jelgavas leģendas

Dienas ziņas

Kuldīgā atklāj pieminekli Ē.Valteram

Klāt amatu dienas "Satiec savu meistaru!"

Vidzemes seno arodu pratēji māca darināt kokli un kalt saktu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lai zināšanas par seniem arodiem nodotu nākamajām paaudzēm un aktualizētu arī mūsdienās, jau desmit gadus Eiropā norisinās Eiropas amatu prasmju dienas. Arī Latvija tajās iesaistās ar pasākumu "Satiec savu meistaru!", kurā seno arodu prasmes rāda arī meistari no Amatas un Turaidas puses.

 

Amatas puses kokļu meistars Jānis Roze pirms 16 gadiem meitai gribējis kokli, bet draugs, kurš nodarbojas ar instrumentu izgatavošanu, bijis tik aizņemts, ka kokles darināšanā varējis konsultēt, bet izgatavot nācies pašam Jānim. Nu Jānis Roze pats kļuvis par amata skolotāju un pie viņa savu jau ceturto kokli gatavo arī Aigars Kalniņš.

"Pamēģināju, dēls baigi aizrāvās, uzreiz baigi priecīgs bija. Tepat bija koklēšanas stundas, un tā viņš jau otro gadu," stāsta pasākuma "Satiec savu meistaru" apmeklētājs Aigars Kalniņš.

"Savs taisīts instruments ir savs taisīts instruments.

Nu ne katrs var uztaisīt, bet uztaisa gandrīz vai katrs. Kas nometnēs ir bijuši, 90% ir pabeiguši un arī spēlē," atzīst Jānis Roze.

Drabešu muižas Amatu mājā no piektdienas, 1.aprīļa noris arī cellaiņu aušana. Tautastērpa jostas šajās dienās mācīs aust arī citviet Latvijā. Ir vietas, kur pēc senām tradīcijām arī izšūs kreklus.

Katram kārtīgam tautastērpam nepieciešama arī sakta. Un kur gan citur to ņemt, ja ne pie kalēja. Šo mūžseno vīru arodu pie sievastēva apguvis arī Turaidas kalējs Andris Ščeglovs. Savu amata stāžu viņš rēķina no kāzu dienas datuma.

"Mans pirmais darbs bija kāzu automašīnai, pats savai saktu kalu.

Jārēķina no 1991.gada, ja tā ņem, tad sudrabkāzas nosvinēju, arī tam amatam sudrabs nupat aug riņķī," teica Ščeglovs.

Kalējs Ščeglovs stāsta, ka ik gadu ap šo laiku pie viņa piesakās kāds, kurš grib apgūt kalēja arodu, bet to izdarīt neesot nemaz tik viegli – jāvar gan radīt idejas kalumiem, gan uzzīmēt, arī aprēķināt materiāla apjomus un, protams, finanses. Arī šogad kalējs gatavs dot iespēju kādam kļūt par savu mācekli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti