Vēstniecības pārstāve: Japāņus fascinē latviešu dūraiņi un rupjmaize

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Japāņus Latvijā fascinē vairākas lietas, tostarp arhitektūra, latviešu rupjmaizes cepšana, kā arī rokdarbi un īpaši – dūraiņu adīšana. To intervijā Latvijas Radio atzina Latvijas vēstniecības Japānā pārstāve Dana Rudāka.

Pēc viņas teiktā, Japānā samēra labi zina Rīgu, bet joprojām lielai daļai japāņu Latvijas vārds ir svešs. Lai Japānā veicinātu mūsu valsts atpazīstamību un pastāstītu par tām daudzajām labajām lietām, kas ir Latvijā, vēstniecība organizē dažādus kultūras projektus.

Iepazīstina ar jūgendstilu 

Jau 2015.gadā aizsākās japāņu iepazīstināšana ar Rīgu, jūgendstilu un Latvijas arhitektūru kopumā, kā popularizēšana ir kļuvusi par vienu no Latvijas vēstniecības Japānā prioritātēm.

"Viņiem liekas ļoti interesanti un saistoši tas, kā Latvijā, ar kādu pietāti un uzmanību mēs attiecamies pret savām ēkām, pret to saglabāšanu.

Un to, ka mēs šīs vecās celtnes nevis nojaucam bet atjaunojam," klāstīja vēstniecības pārstāve.

Pašlaik Japānas galvaspilsētā Tokijā ir apskatāma Latvijas arhitektūras izstāde, kas pēc tam būs apskatāma arī citās šīs austrumu zemes vietās. Šī izstāde ir viens no Latvijas simtgades programmas pasākumiem.

"Ar šīs izstādes palīdzību mēs stāstām japāņiem ne tikai par Latvijas arhitektūru, bet arī par mums, par latviešiem. (..) [Izstāde] stāsta arī par Dziesmu svētkiem, par to, cik dziesma un mūzika ir svarīga mums kā tautai. Par to, kā dziesma ir palīdzējusi mums izdzīvot visos laikos, kā ir palīdzējusi saglabāt savu nacionālo identitāti, un tas raisa japāņos lielu interesi," teica Rudāka.

Tāpat japāņus fascinējot 1989.gada augustā notikušais Baltijas ceļš, kad daudzi ļaudis sadevās rokās un iestājās par neatkarību.

Arī 2014.gadā notikusī akcija "Gaismas ceļš – grāmatu draugu ķēde", kad daudzi cilvēki palīdzēja grāmatām no vecās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas nokļūt jaunajā. "Šis stāsts japāņus ļoti aizkustina. Tas stāsta par mūsu tautu, par mūsu vērtībām, par to, kā mēs sargājam savas kultūras vērtības."

Semināri par dūraiņu adīšanu

Vēl japāņus ļoti interesējot latviešu amatniecība, rokdarbi un īpaši adījumi. "Mums Tokijā regulāri notiek latviešu cimdu un dūraiņu adīšanas tradīcijām veltīti semināri.

Ir daudz japāņu tūristu grupu, kas brauc uz Latviju, uz Etnogrāfisko muzeju, uz dažādām amatnieku darbnīcām. Jo viņiem patīk pašiem pamēģināt, viņi arī paši grib iemācīties tādus  adīt," teica Rudāka.

Par latviešu dūraiņu adīšanu Japānā ir īpaši liela interese. "(..) Viņus arī ļoti interesē, kādi etnogrāfiskie raksti tiek izmantoti un kāda katram šim rakstam ir nozīme."

Tāpat japāņus ļoti interesējot latviešu rupjmaizes cepšanas tradīcijas. "Tas nozīmē to, ka daudzi uzreiz vēlas doties uz kādu lauku sētu un izmēģināt rupjmaizi cept pašiem," teica Rudāka, norādot, ka Japānā kopumā augstu vērtē roku darbu.

Japānā ir ļoti iecienīta klasiskā mūzika, arī daudzi šīs mūzikas izpildītāji un diriģenti no Latvijas, piebilda vēstniecības pārstāve.

Viņa norādīja, ka, pateicoties Latvijas popularizēšanas pasākumiem, Latviju pēdējos gados apmeklē arvien vairāk tūristu no Japānas – pērn viņu skaits pārsniedza 23 000.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti