Dienas ziņas

Lielvārdē atklāj šokolādes skulptūru izstādi

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Strazdē top 100 metrus garš grīdceliņš

Strazdē audējas darina dāvanu Latvijai - 100 metru garu grīdceliņu

Talsu novada Strazdes pagastā kādās stellēs šobrīd top īpašs audums - 100 metru garš grīdas celiņš, kam savu roku pieliks daudzas meistares. Tā būs dāvana Latvijai dzimšanas dienā un novembrī iecerēts audumu izritināt ceļā no Strazdes muižas alejas līdz Ventspils šosejai. Taču audējām šogad arī pašām sava jubileja – viņu pulciņš izveidojies pirms 60 gadiem. 

Strazdenieces Anna un Biruta ir vienas no pirmajām Strazdes audēju pulciņa dalībniecēm. Lai gan abas pārkāpušas 80 gadu slieksnim, rokām nav miera un ikdiena tiek aizvadīta pie stellēm. Abas seko līdzi arī citu rokdarbnieču aktivitātēm un aušanai aicina pievērsties savas paziņas, jo, salīdzinot ar pulciņa pirmsākumiem, interese par aušanu esot stipri mazāka. 

Strazdes lietišķās mākslas audēju pulciņa vadītāja Anna Leivalde pastāstīja, ka pirmsākumā Strazdē bijusi skola un skolotāji, tādēļ aust gribētāji bija jādalās kādās trīs grupās. "Skola beidzās, skolotāju vairs nav, tautas ar mums ir mazāk. Bet tā jau mēs 15 esam, un ir pilnīgi pietiekoši," viņa saka.

Ja pirmajos gadu desmitos strazdeniecēm mākslas darbi tapa tikai stellēs, tad nu viņas nerimtīgi cenšas apgūt jaunus rokdarbu veidus - filcēšanu, pērļošanu, izšūšanu un citus. Vaicājot, kā Strazdē izdevies 60 gadus saglabāt aušanas tradīcijas, audējas atbild, ka tā ir vēlme apgūt ko jaunu un pašu rokām radīt dāvanas saviem tuviniekiem.

Strazdes brīvā laika centra vadītāja Inga Dombrovska uzsver, ka tā ir ne tikai darbošanās ar diegiem, bet arī kopā būšana. "Tā laukos ir viena no svarīgākajām iezīmēm, ka cilvēks nāk, un viņi ir kopā, aprunājas, pārspriež visu, dalās ar zināšanām un jaunākajiem knifiņiem," paskaidroja Dombrovska.

Savukārt Strazdes lietišķās mākslas audēju pulciņa dalībniece Diāna Dzelzkalēja saka, ka katram, kurš vēlas šādu prasmi apgūt, jārēķinās arī ar finansiālo pusi, kas jāiegulda. "Un tad tā ir tāda diezgan liela uzdrīkstēšanās. Taču par katru šādu jauno, kas ienāk, man gribētos teikt, ka tas ir labi, jo tad tās latviskās tradīcijas saglabāsies," viņa piebilst.

Jo raibāk, jo labāk! Tādu 100 metru garo grīdceliņu Latvijas simtgadei plāno Strazdes audējas. Stellēs jau top pirmie dzeltenīgi brūnie metri, un novembrī nedēļu pirms valsts svētkiem audējas veidos noslēguma akciju, kurā piedalīties varēs ikviens. 

Dombrovska pastāstīja, ka akciju paredzēts pabeigt ar tādu kā celiņa taisīšanu līdz Ventspils šosejai pa aleju. "Turēsim rokās savus simt metrus. Es uzskatu, ka tāda kopā darbošanās un no sevis došana ir tajā dāvanā – tas ir kaut kas savādāks," viņa saka.

Vasarā priekšā ir vēl kāds liels un nozīmīgs notikums. Strazdes audējas ieguvušas arī ceļazīmi uz Dziesmu un deju svētkiem, kur līdzās daudziem citiem Latvijas rokdarbniekiem piedalīsies Tautas lietišķās mākslas izstādē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tautas māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti