Dienas ziņas

Jaunie grozījumi neuzlabos situāciju

Dienas ziņas

"Satiec savu meistaru" – daudzveidīgi prasmju svētki

Līdumniekos saglabā seno amatu prasmes

«Satiec savu meistaru»: Ciblas novada Līdumniekos mācās aust paklāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Arī Ciblas novada Līdumnieki bija viena no vairāk nekā 160 vietām Latvijā, kur aizvadīts pasākums “Satiec savu meistaru”. Šajā pusē tas rīkots jau trešo gadu.

Ciblas vidusskolas 8. klases skolēns Jānis ar lielu aizrautību tver katru Līdumnieku pagasta audējas Guntas Lavrinovičas ieteikumu un mācās aust paklāju. Viņš pasākumu “Satiec savu meistaru” apmeklē pirmo reizi un atzinīgi vērtē iespēju dažādas seno amatu prasmes apgūt savā dzimtajā novadā.

"Es vafeles cepu, tagad atnācu uz šo darbnīcu. Tagad vēl iešu, kur taisa ziedus. Un tad uz kalšanas darbnīcu. Visas darbnīcas mēģināšu," teica Jānis, atzīstot, ka pasākums viņam patīk un tajā labprāt piedalītos arī nākamgad.

Pasākums "Satiec savu meistaru" biedrības "Darba un kultūras centrs "Līdumnieki"" telpās notika trešo reizi. Jaunas amatu prasmes apguva arī tie, kas jau paši ir meistari kādā no darbnīcām.

"Aušana, man liekas, pašai tāda ļoti interesanta lieta. Bet, cik tur daudz ir pacietības, cik daudz ir jāzina, lai kaut ko tādu vispār varētu salikt," sprieda Ciblas vidusskolas folkloras kopas “Ilžeņa” vadītāja Dzintra Toporkova.

"Mēģināju apgūt audējus. Un izdevās apgūt dekoratīvo puķīšu veidošanas mākslu," atzina biedrības “Darba un kultūras centrs Līdumnieki” projektu asistente Dagnija Sadovska.

Profesionālu amatu pratēju nomaļākos Latgales novados nav daudz. Liela daļa no viņiem mīlestību un cieņu pret tautas tradīcijām mantojuši no saviem vecākiem. Un šobrīd ir ļoti svarīgi šīs zināšanas un prasmes nodot citiem.

Pasākumā jauniešu interese ir liela, taču to būtu jāsaglabā arī ārpus šāda veida aktivitātēm. "Interese ir, kas būs tālāk, nav zināms. (..) Bet interesē. Man pašai mazbērni ir, kas interesējas," atzina seno amatu pratēja Lidija Protasova.

"Vajag mīlēt to, ko dari. Lai tas patiktu. Kā saka: spēlējamies ar lupatiņām. Kā bērni spēlējas, tā mēs spēlējamies. Tā kā mamma nedaudz auda, vecmātes auda, bija tāda doma, ka vajadzētu kaut ko atsākt," teica audēja Gunta Lavrinoviča.

Ciblas novadā biedrība “Darba un kultūras centrs "Līdumnieki"" izveidota pirms sešiem gadiem. Visvairāk šaipus iedzīvotāji nodarbojas ar aušanu un rokdarbiem. 

Jau šovasar biedrība iecerējusi darbību paplašināt un nodrošināt iespēju Līdumnieku pagastā apgūt arī vairākus citus senos amatus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti