Rēzeknē atdzīvina senlatviešu istabas rotājuma puzura darināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Viens no senākajiem Ziemas saulgriežu rotājumiem ir puzuri, ko gatavo no salmiem vai niedrēm un pušķo ar spalvām un krāsainiem dzīpariem. Šo tradicionālo latviešu istabas rotājumu savā ziņā var pielīdzināt latviskajām mandalām. 

Šogad Rēzeknes pusē puzuru darināšanas mākslu cenšas reanimēt bijusī kultūras nama vadītāja un nu jau vecmāmiņa Ruta Laizāne, kura saka - “nu jau labu laiku atpakaļ modē ir mandalas, tas mums ir iegājies no ārzemēm, bet latviešiem ir puzurs. Tā ir tā pati sava veida meditācija.”

Ruta savus pirmos Ziemassvētku puzurus taisījusi vēl atmodas laikā, sēžot mājās ar maziem bērniem, “tas bija laiks, kad visiem gribējās ko tautisku.

Es tajā laikā nopelnīju 30 latus ar puzuriem, man tā bija liela nauda. Vēlāk puzurus taisījām, kad strādāju kultūras namā. Tā bija īpaša sajūta, jo, kad pirms Lieldienām mēs tos ņēmām nost un dedzinājām, likās tā liesma bija pilnīga citāda, nekā no parastu salmu dedzināšanas. Tā doma jau arī ir tāda, ka puzuris griežoties savāc visu negatīvo enerģiju.”

Lai reanimētu senlatviešu puzuriem svētku rotājumu statusu, Ruta Laizāne Rēzeknē veikalā “Zaļais” aizņemtākajiem pilsētniekiem piedāvā pašgatavotus gatavus puzurus,

“interesanti, ka puzuris, griežoties vakarā, kad ir ieslēgta gaisma vai iedegta svece, uz sienas vai uz grieztiem ar gaismēnām atklāj dažādas latvju zīmes.”

Kā zina teikt Ruta Laizāne, ar puzuriem mūsu senči istabu rotāja ne vien pirms ziemas saulgriežiem, bet arī Lieldienās un lielākās svinībās, piemēram, kāzās - "puzurs senlatviešiem kā rotājums ir bijis pat vēl agrāk kā Ziemassvētku eglīte. To karināja istabas stūros vai virs galda, lai svētību iegriež.”

Puzuriem ir dažādi skaidrojumi. Taču tos lielākus vai mazākus arī mūsdienās gatavo, izmantojot dažādus dabas materiālus - salmus, smilgas vai niedres -, kas, protams, jāsagatavo laicīgi rudenī vai jau vasarā.

Viens mazais puzurīts jeb, kā citur saka - lukturīts -, sastāv no 12 šķautnēm jeb salmiņiem – tāpat kā 12 mēneši gadā, “puzurs sākas ar vienu mezgliņu un beidzas ar otru mezgliņu, tāpat ka dzīvē,” skaidro Ruta, atzīdama, ka puzuru gatavošana prasa lielu pacietību. Viņa pati šobrīd dzīvē paņēmusi garāku atvaļinājumu, un, auklējot mazbērnus, gatavo puzurus, lai dotu prieku citiem un arī lai savu dzīvi no jauna iegrieztu kā puzuru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti