Dienas ziņas

Apstiprina Jelgavas bērnunama jauno direktori

Dienas ziņas

Iedzīvotāji sūdzas par smaku "Latgales bekons" tuvumā

Apgūst prasmes zīmēt ar ogli

Ņujorkā dzīvojošs latviešu mākslinieks Cēsīs māca gleznot ar ogli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saglabāt tās mākslas vērtības, ko radījuši latviešu mākslinieki, kas devušies trimdā un ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze - ar šādu mērķi jau ceturto gadu Cēsīs darbojas Pasaules Latviešu Mākslas centrs. Līdz šim uz izstāžu zālēm vesti ārzemju latviešu mākslas darbi, bet nu uz Cēsīm brauc arī paši mākslinieki. Šajās dienās pilsētā viesojas skulptors Kārlis Rekevics no Ņujorkas, kurš vada zīmēšanas meistarklasi. Tajā interesenti apgūst un attīsta prasmes zīmēt ar ogli.

Rekevics nodarbībās rāda, cik viegli zīmēt ar ogli. Ar to var veidot gan platas, gan šauras līnijas, iegūt melnus un pelēkus toņus, bet uzzīmēto tikpat vienkārši iespējams nodzēst ar parastu dzēšgumiju. Ar šo zīmēšanas tehniku mākslinieks nodarbojas jau vairākus gadus, veidojot lielformāta darbus, kuros viņš atspoguļo savas atmiņas un iespaidus no dažādām vietām.  

“Šajā meistarklasē es vēlos parādīt, ar ko nodarbojos, kā arī dalīties ar savām zināšanām,” saka skulptors.

“To, vai iemācīties zīmēt ar ogli  ir viegli, es nezinu. Pats zīmēju jau 25 gadus, bet mācos joprojām, ik dienu apgūstot ko jaunu.

Gribu, lai arī meistarklašu dalībnieki nebaidās eksperimentēt ar ogli, kas, manuprāt, ir ļoti vērtīgs un plaši pielietojams materiāls. Šodien palīdzēšu viņiem radīt lielformāta zīmējumu,” norāda Rekevics.

Pirms lielformāta zīmējuma veidošanas, meistarklases dalībnieki devās pilsētvidē. Tur katrs uzskicēja kādu sev saistošu pilsētas detaļu, ko pēc tam ar ogli zīmēja uz lielizmēra papīra, vienlaikus mēģinot radīt kopīgu mākslas darbu. Kā uzsver Rekevics - šeit būtisks vienots redzējums par gaidāmo rezultātu un spēja strādāt komandā, neatkarīgi no tā, cik pieredzējis katrs dalībnieks. Daļai zīmēšana ar ogli jau pazīstama, bet dažiem tas ir pilnīgs jaunums.

“Kāpēc kaut ko jaunu nepamēģināt? Ar ogli viegli,  tāpēc, ka tā  līnija var būt dažāda. Viņu var papludināt, var kaut kādu smalkāku uztaisīt, var diezgan rupju uztaisīt, jo ogles dažādas arīdzan. Var pasmērēt, padzēst,” norāda cēsniece Vita Vīksna.

“Mākslas skolā ar ogli nav sanācis strādāt. Tas man kā jaunatklājums, ka tik spilgtas krāsas var dabūt un tik ļoti dažādi,” piebilst vēl viena cēsniece Elīza Elizabete Bicāne. “Tā it kā ar zīmuli arī visu ko interesantu var radīt, bet ar ogli, kas man nebija zināma, liekas ļoti interesanti strādāt,” norāda Bicāne.

Mākslas darbos ogli sāka izmantot 16. gadsimtā, kad cilvēki iemācījās to nostiprināt. Lai arī ogle ir salīdzinoši lēts un viegli pieejams materiāls, Rekevics vērtē, ka mūsdienās šī zīmēšanas tehnika vairs nav tik ļoti populāra, tāpēc šādas meistarklases, viņaprāt, ir ļoti vērtīgas. Mākslinieks Cēsīs uzturēsies vēl vairākas dienas, atzīstot, ka ir ļoti liels prieks pabūt vecāku dzimtajā zemē.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti