Noskaidro 2012.gada labāko amatierteātru izrādi

Dailes teātra Mazajā un Kamerzālē 6. un 7. aprīlī tiks noskaidrota labākā 2012. gada amatierteātru izrāde. Amatierteātru skates finālu bez maksas vērot aicināts ikviens interesents.

Desmit finālam izvirzītās izrādes vērtēs žūrija, kuras sastāvā ir režisors Edmunds Freibergs, dramaturgs  Jānis Jurkāns, teātra zinātniece, Dailes teātra literārā padomniece Evita Mamaja, Latvijas Kultūras akadēmijas pasniedzēja, režisore Anita Sproģe un režisors Elmārs Seņkovs.

Finālā būs skatāmas izrādes no visiem Latvijas reģioniem:

  • Mārtiņa Zīverta "Minhauzena precības" (Ādolfa Alunāna Jelgavas teātris, režisore Lūcija Ņefedova) – 06.04. plkst.12.00 Mazajā zālē,
  • Mārtiņa Zīverta "Kāds, kas slēpjas tumsā" (Ventspils teātris, režisors Agris Krūmiņš) – 06.04. plkst.15.00 Kamerzālē,
  • Mārtiņa Zīverta "Kropļi" (U.Sedlenieka Alūksnes Tautas teātris "Slieksnis", režisore Daiga Bētere) – 06.04. plkst.17.00 Mazajā zālē,
  • Andreja Zinčuka "Mērkaķīte" (Valkas pilsētas teātris, režisors Aivars Ikšelis) – 06.04. plkst.19.00 Kamerzālē,
  • muzikāls stāsts par Jāni Ziemeļnieku "Naktsstaigulis" (Jūrmalas teātris, režisors Aigars Balulis) – 06.04. plkst. 20.30 Mazajā zālē,
  • Anšlava Eglīša "Bezkaunīgie veči(Ausekļa Limbažu teātris, režisore Inta Kalniņa) – 07.04. plkst.12.00 Mazajā zālē, 
  • Gunitas Grošas "Leģenda par cīkstoni Mariju" (Smiltenes Tautas teātris, režisors Agris Māsēns) – 07.04. plkst.15.00 Mazajā zālē,
  • Laura Gundara "Septītais(Sabiles amatierteātris, režisore Inga Krišāne) – 07.04. plkst.18.00 Mazajā zālē,
  • Hermaņa Paukša "Vai tev tas neliekas dīvaini, Rodžer?" (Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Jauniešu teātra studija, režisors Juris Ločmelis) – 07.04. plkst.19.00 Kamerzālē,
  • latgaliešu autoru dzejas izrāde "Piļsātā nikod napalīk tymss" (Rēzeknes Tautas teātris, režisore Māra Zaļaiskalns) – 07.04. plkst.21.00 Mazajā zālē.

„Noskatoties 83 amatierteātru izrādes Latvijas reģionos, cieņu izraisa cilvēku fantāzija, izdoma un azarts, bieži no nekā uzburot izrādei nepieciešamo atmosfēru un vidi. Cilvēkus kopā pulcē radīšanas gars, vēlme apliecināt dzīvi un pašiem to izdzīvot lugu personāžos un likteņos. Izrādi radīt nav vieglāk, kā uzrakstīt skaņdarbu. Tas nekas, ka klavieres reizēm ir noskaņojušās, svarīga ir melodija! Dailes teātrī skatāmās fināla izrādes ir tik dažādas!” atzīmē Latvijas amatierteātru iestudējumu skates Gada izrāde 2012 reģionālo skašu eksperts, režisors Valdis Lūriņš.

Finālā iekļuvušas desmit izrādes no visiem Latvijas reģioniem, visvairāk amatierteātri šoreiz izvēlējušies latviešu autoru darbus.

„Salīdzinot ar iepriekšējo gadu finālā spēlētajiem desmit veiksmīgākajiem iestudējumiem, deviņas ir latviešu autoru izrādes. Tātad tas, protams, ir ļoti, ļoti jauki, un prieks par to, ka tieši Zīverta 110. gadā bija reģionu skatēs piedāvāti Mārtiņa Zīverta darbi. Arī trīs tika izvēlēti starp desmit veiksmīgākajiem, kas spēlēti šodien un rīt Dailes teātrī. Ļoti daudz arī jaunie latviešu autori tiek iestudēti un rādīti, un tas ir simpātiski, jo paši latvieši esam un tādā kārtā gan latviešu dramaturģiju, gan latviešu valodu varam glabāt, mīlēt un cienīt,” atzīmēja Nacionālā kultūras centra amatierteātru eksperte Dace Vilnīte.

XXV Vispārējos latviešu Dziesmu un XV Deju svētkos amatierteātriem ir atvēlētas vairākas dienas – izrādes notiks Dailes teātrī un Leļļu teātrī, kā arī Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā un Vērmanes dārzā. Tiks spēlēta tikai latviešu dramaturģija, īpašu vietu atvēlot R.Blaumaņa dramaturģijai rakstnieka 150.jubilejas gadā. Dažādu žanru tautas mākslas kolektīvu piedalīšanās Dziesmu svētkos tos bagātina, padara daudzveidīgākus un krāšņākus. Kopā ar citiem amatiermākslas kolektīviem amatierteātri veicina latviešu nacionālās identitātes un jo īpaši latviešu valodas saglabāšanu.

XXV Vispārējie latviešu Dziesmu un XV Deju svētki notiks no 2013. gada 30.jūnija līdz 7.jūlijam. Svētkiem gatavojas 40 000 dalībnieku - kolektīvi no Latvijas (vairāk nekā 1600, t.sk. 100 mazākumtautību kolektīvi un individuālie izpildītāji skatēs), latviešu diasporas (57) un ārvalstīm (28).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tautas māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti