Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar Ojāru Ēriku Kalniņu - Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāju (Vienotība)

Apkopota informācija par tautas mūzikas instrumentiem Latvijā

Muktupāvela grāmata par tautas instrumentiem ceļos uz Londonas grāmatu tirgu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 8 mēnešiem.

Latvijas Universitātes profesora Valda Muktupāvela grāmatai "Tautas mūzikas instrumenti Latvijā" sagatavots  tulkojums angļu valodā, un grāmata ceļos uz Londonas grāmatu gadatirgu.

Mūzika un mūzikas instrumenti ir viena no Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma bagātībām. Kurš gan nav redzējis kokli vai stabuli? Bet tā ir tikai maza daļa no savulaik Latvijas teritorijā spēlētājiem instrumentiem.

Valdis Muktupāvels: "Līdz šim instrumenti ir pētīti, bet lielākoties tie bija aprakstoši vai ļoti specifiski. Mans uzdevums bija, pirmkārt, apkopot informāciju, otrkārt, strukturēt to un, treškārt, instrumentus iekļaut starptautiski atpazīstamās klasifikācijas sistēmās."

Pētījums ilga pusotru gadu, un tajā apkopoti visi Latvijā spēlētie mūzikas instrumenti, sākot ar ļoti, ļoti tālu pagātni līdz 20.gadsimta pirmajai pusei.

Valdis Muktupāvels: „Instruments, kuru nevienā muzejā nevar atrast, bet pētījuma rezultātā informācija par to tika iegūta, ir tāss. Viens no vienkāršākajiem instrumentiem, bet jaudīgs, labi skanošs."

Pētīti arī instrumentu nosaukumi. Izrādās, ka vārdi, ar kuriem tiek apzīmēts viens un tas pats instruments, dažādās Latvijas vietās un laikos bijuši ļoti atšķirīgi.

Valdis Muktupāvels: „Piemēram, kokle kā instruments mūsdienās saistās ar pilnīgi noteiktu instrumenta veidu. Izrādās, ka kokles ir gan tas, ko mēs sauktu par cimbolēm; arfas un citi stīgu instrumenti un pat viens pūšamais instruments arī ir nosaukts par kokli.”

Kopumā apkopoti 40 dažādi instrumenti, kuriem bijuši vairāk nekā 175 nosaukumi.  Pēc pētījumu veikšanas izdota grāmata “Tautas mūzikas instrumenti Latvijā”. Tā ilustrēta ar 157 vēsturiskiem attēliem un instrumentu izplatības kartēm.

Valdis Muktupāvels: „Ir jau sagatavots angļu tulkojums. Grāmata aizceļos uz Londonas grāmatu gadatirgu, kur šogad Latvija ir goda viesis.”

Par pētījumu, kas saistīts ar Latvijā izmantotajiem mūzikas instrumentiem, interesi izrādījuši jau pētnieki no Igaunijas, Lietuvas, Polijas un Skandināvijas valstīm.

Valda Muktupāvela tautas mūzikas instrumentu apraksti un instrumentu skaņas LSM sadaļā "Tautas mūzikas instrumenti Latvijā".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti