Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dramaturgam Mārtiņam Zīvertam-115

Mārtiņa Zīverta dzimtajā pusē amatierteātri atzīmē dramaturga 115. gadskārtu

Atzīmējot latviešu dramaturga Mārtiņa Zīverta 115. gadskārtu, viņa dzimtajā pusē Jelgavas novada Vilces pagastā jau otro reizi kopā pulcējās amatierteātri, kuru repertuārā joprojām ir viņa lugas. Dzīves laikā gan Latvijā, gan trimdā Zviedrijā viņš sarakstījis vairāk nekā piecdesmit darbu, no kuriem daudzi aktualitāti nav zaudējuši arī mūsdienās. 

Izcilais divdesmitā gadsimta dramaturgs Mārtiņš Zīverts  ir viena no spožākajām zvaigznēm Zemgales kultūras zvaigznājā.Lai gan dzimis tagadējā Tērvetes novadā, par savējo spalvas meistaru sauc vilcenieki.

Vilces tautas nama vadītāja Daina Judina stāsta, ka Zīverta pirmās skolas gaitas bijušas Vilces pagastā. Tāpat viņa vecāki dzīvojuši Vilces pagastā, no kurienes arī devās trimdā. Dramaturgs esot teicis, ka rakstīt viņam nepatīk, tomēr Zīverta kontā ir vairāk nekā piecdesmit darbu. Teātris ir viņa dzīves piepildījums arī svešumā, kur tapušas daudzas lugas.

Teātra zinātnieks Viktors Hausmanis uzsver, ka Zīverts katrā ziņā bija Latvijas patriots, ne velti viņš aizbrauca ar pēdējo laivu. Arī trimdā Stokholmā mīlestība pret Latviju Zīvertam bijusi ārkārtīgi spēcīga.

"Viņš bija cilvēks, kas gribēja vīt kādu pavedienu ar teātri. Ar to teātri, kas darbojās Latvijā, un man ir ļoti žēl, ka mūsu profesionālie teātri kaut kā iet garām Zīverta lugām," sacīja Hausmanis.

Atzīmējot arī par drāmas un kamerlugas meistaru dēvētā dramaturga 115. gadskārtu, Vilcē notika jau otrais Mārtiņa Zīverta lugu festivāls. Teātris ''Skatuve'' uz to bija atvedis fragmentu no atjaunotās lugas ''Tīreļpurvs'', ko autors pats bija iestudējis 1936. gadā.

Režisore Anna Eižvertiņa ''Tīreļpurvu" uzskata par lugu, kas parāda topošo ceļu uz neatkarību, kā tautas apziņā ''iesvaidās'' šis jēdziens.

Mārtiņa Zīverta lugu festivāls Vilcē notiek ik pēc pieciem gadiem. Līdz dramaturga 120. gadskārtai ar vietējo uzņēmēju atbalstu  tikšot iedibināta arī Zīverta  vārdā nosauktā naudas balva dramaturģijā amatierteātriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tautas māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti