Mandolīnu mūzikas svētki kā apliecinājums šī instrumenta renesansei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Šīs nedēļas nogalē Latvijā pirmo reizi notiks Mandolīnu mūzikas svētki. To mērķis ir popularizēt mandolīnu kā instrumentu ar skaistu skanējumu un plašām iespējām, kas Latvijā savulaik daudz spēlēts un tagad sāk piedzīvot savu renesansi. Mandolīnu  mūzikas svētki ietvers divus koncertus Ogresgalā un Rīgā, kā arī meistarklases. Līdzās pašmāju mandolīnas spēlētājiem piedalīsies arī viesi no Lietuvas un Igaunijas.

Uz interviju mandolīnas spēles entuziasts, svētku rīkotājs Ilmārs Pumpurs ieradies ar savu pirmo mandolīnu, ko 90.gados nopircis komisijas veikalā. Toreiz viņš pat nav mācējis spēlēt, bet ļoti iepatikusies instrumenta forma, īpaši tā apaļais strīpainais korpuss.

Pēc instrumenta iegādes Ilmārs Pumpurs sācis rūpīgi iedziļināties mandolīnas skaņošanas un spēlēšanas paņēmienos, iemācījies spēlēt pats un ķēries klāt arī pie citu apmācīšanas, jo uzskatījis, ka mandolīna ir pelnījusi atkal būt latviešu mūzikas apritē, īpaši jau tautas mūzikas žanrā.

"No vēsturiskiem avotiem bija skaidrs, ka Latvijā šis instruments kādreiz bijis ļoti populārs un, parunājot ar vecākās paaudzes ļaudīm, katrs zina kādu, kurš ir mandolīnu spēlējis - vai rados vai paziņās. Man likās diezgan nepelnīti, ka mūsu plašā folkloras kustība, kurā biju iesaistījies, ir šo instrumentu pametusi novārtā, jo likās, ka tā būtu brīnišķīga iespēja skaniski to visu papildināt. Tā es sāku darboties ar mandolīnu. Vispirms, protams, mācījos pats, pēc tam sāku bērnu folkloras nometnēs mācīt citus un popularizēt šo instrumentu," stāsta Ilmārs Pumpurs.

Mandolīna ir īpaša ar savu enerģētisko, dzidro un romantisko skaņu, turklāt - to ir ļoti viegli iemācīties spēlēt pat cilvēkiem bez priekšzināšanām mūzikā.

"Spēles tehnika, vismaz tā, ko izmanto tautas mūzikā, ir ārkārtīgi vienkārša. Tie, kas mūzikas lietās ir iesvaidītāki, zina tādu jēdzienu kā tetrahords. Mēs vienkārši nospēlējam uz vienas stīgas tādu tetrahordu, tā ir puse no gammas, un tad tieši ar to pašu pirkstu kombināciju mēs ejam uz nākošo stīgu, un mums kopā sanāk gamma, tātad mācību stunda minūtes laikā. Ja to iemācās un apgūst, tad šīs oktāvas apjomā var jau spēlēt vienkāršas dziesmiņas, deju melodijas," norāda Ilmārs Pumpurs.

Ilmārs Pumpurs ir gandarīts, ka mandolīna Latvijā ar katru gadu kļūst arvien populārāka, to arvien vairāk izmanto arī folkloras kopas, un pirmie Mandolīnu mūzikas svētki tam būs skaists apliecinājums. Tajos piedalīsies folkloras kopa "Tarkšķi" no Iecavas, Rīgas Mandolīnu orķestris, kā arī viesi no Lietuvas un Igaunijas - Zarasu mandolīnu ansamblis un Mostes mūzikas skolas mandolīnu ansamblis.

Kā vēstīts, Mandolīnu mūzikas svētki piedāvās divus koncertus - sestdien, 7.novembrī, Ogresgalā, bet svētdien, 8.novembrī, Rīgā.

"Ja kāds grib piedzīvojumu, sestdienas vakarā ir jādodas uz Ogresgala kultūras namu. Mēs tur mēģināsim veidot atmosfēru, kas mandolīnu mūzikai ir ļoti piestāvīga, koncerts sauksies "Muzikālā kafejnīca". Cilvēki sēdēs pie galdiņiem un baudīs šo mūziku, kas, protams, vairāk ir viegla rakstura, tā nav dramatiska, akadēmiska. Mēs gribam cilvēkiem piedāvāt tieši to viegluma sajūtu," uzsver Ilmārs Pumpurs.

Svētdien Mandolīnu svētki pārcelsies uz Rīgu, koka ēku renovācijas centru "Koka Rīga" - tur programma būs plašāka. Pasākums sāksies plkst. 12 ar meistarklasēm "Mandolīnas spēle iesācējiem un pratējiem", kurās nodarbības līdzās Ilmāram Pumpuram vadīs arī viesi no Lietuvas un Igaunijas. Bet plkst. 16 visiem interesentiem būs iespēja noklausīties Mandolīnu mūzikas koncertu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti