Dienas ziņas

Daugavpilī maina pirmklasnieku uzņemšanas kārtību

Dienas ziņas

Rīko akciju "Piepildi lielo dāvanu maisu!"

Izrāda vilnas tapšanas procesu

Limbažu muzejā izstādē stāsta par aitkopību un ceļu no vilnas līdz dzijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Gada aukstākajā un tumšākajā laikā Limbažu muzejā izveidota izstāde "Vilna", kas stāsta par aitkopību un to, kāds ir ceļš no vilnas līdz dzijai. Izstāde veidota īpaši domājot par bērniem, kas paši var pamēģināt, kā dziju kārsa, veidoja pavedienu un tina kamolus.

Limbažu muzejā stāsta, ka doma par šādas izstādes veidošanu briedusi jau labu laiku, arī tāpēc, ka pilsētā ir senas vilnas apstrādes tradīcijas, ko joprojām sekmīgi turpina nesen 100 gadu jubileju nosvinējušais uzņēmums “Tīne”. Nu jau Limbažus mēdzot dēvēt arī par dzijas galavspilsētu.

"Brauc gan pēc dzijas, brauc pasūtīt deju kolektīvi un kori brunčus, pat no Igaunijas, ne tikai no Latvijas vien. Un vēsturiski kādreiz Limbažos ir bijis, jau 19. gadsimta beigās vilnas pārstrādes rūpnīca," stāsta Limbažu muzeja galvenā krājumu glabātāja Diāna Nipāne.

Interesanti, ka kādreiz Limbažos pat bijusi sava vietējā aitu šķirne, kas nu jau izzudusi - 30. gados to "izkonkurēja" Latvijas tumšgalves.

Gatavojot izstādi muzejā gan secināts, ka šai nozarei, atšķirībā no piena vai gaļas lopkopības, savulaik pievērsta visai maza uzmanība, lai gan aitas bija vai katrā saimniecībā un ziemas mēnešos līdz ar citiem mājas darbiem aktīvi noritēja dzijas gatavošana.

"Īpatnēji tas, ka vērpšana bija jaunām meitenēm un vecākām sievām. To darīja viņas. Sievas spēka gados ar tādiem niekiem tad vairs nedarbojās. Arī tā vērpšana, tur bija jābūt prasmei, lai noturētu grodu, skaistu dziju, tādu lai viņa būtu smalka, lai darbs izskatītos skaists," stāstīja Nipāne.

Lai stāstītais labāk paliktu atmiņā, izstādes apmeklētājiem arī pašiem ir iespēja padarboties ar vilnu. Vai, piemēram, pārliecināties, cik asas joprojām ir seno meistaru darinātās dzirkles.

Muzejā iecerēts nākamgad veidot izstādes turpinājumu, par to, kas ar dziju notiek tālāk – kā to krāso un cik dažādi var būt vilnas izstrādājumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti