Pie lietišķās mākslas kolektīva pašreizējās vadītājas Māras Mertenas 1997. gada novembrī ieradās sešas dāmas ar vēlmi nodarboties ar rokdarbiem. Sākums bijis pie Māras mājās, kad visas sapulcējušās dižistabā, lai kopā ne tikai labi pavadītu laiku, bet radītu arī skaistus darbus. Viena otrai sākušas mācīt dažādus rokdarbus, pirmais no tiem – adīti pirkstaiņi. Pirms pieciem gadiem “Nāmetiņa” dalībnieces tikušas pašas pie savām telpām Spāres muižā.
“Nāmetiņa” vadītāja Māra Mertena saka, ka pat nezina, kā viss izdevies. "Es pati neticu, ka tik daudz gadus mēs esam kopā, bet tas ir fakts, to nevar noliegt," viņa teica.
Savukārt lietišķās mākslas kolektīva dalībniece Daina Klišāne uzsvēra, ka “Nāmetiņš” ir īpašs ar jauko kolektīvu. "Un Mārīti, kas ir tā kā mūsu visu mamma," viņa piebilda. "Es domāju, ka tāda sirsnība valda mūsos."
“Nāmetiņa” dalībniece Santa Neilande saka, ka viņas devīze ir "padarīsim dzīvi skaistāku". To rokdarbnieces var paveikt ar savām rokām, ar saviem darbiņiem.
Šobrīd kolektīvā darbojas 14 rokdarbnieces, lai gan aktīvas ir 12. Katru gadu tiek radīti rokdarbi dažādām izstādēm.
Divas reizes gadā lielākas izstādes notiek Spāres muižā. Notiek arī tematiskas izstādes – Latvijas valsts svētku laikā, pirms Ziemassvētkiem un citās reizēs. Tāpat kolektīva dalībnieces iesaistās akcijā “Satiec savu meistaru”, lai savas prasmes iemācītu arī citiem.
"Nāmetiņa" dalībnieces ne tikai piedalās lietišķās mākslas kolektīvu skatēs, bet arī dažādos rokdarbu konkursos. Deviņi kolektīva darbi ir izturējuši konkursu un būs apskatāmi Dziesmusvētku izstādē Rīgā. Pagaidām gan labākos rezultātus ir sasniegusi Māra Mertena. Šovasar viņa piedalījās starptautiskajā zeķu adīšanas čempionātā Lietuvā un ieguva otro vietu.
"Tēma bija zirgs," čempionātā piedzīvoto atceras Māra. "Pirmajā brīdī apmulsu. Man tak nekādi palīglīdzekļi... nekas nav, un es tā no galvas ne zirgu varu uzzīmēt, ne izadīt. Bet, man radās ideja – jumis, zirgu aizgādnis," par izkļūšanu no situācijas pastāstīja kolektīva vadītāja.
Spāres muižā šobrīd ir apskatāmas vairākas “Nāmetiņa” radīto darbu izstādes. Tajās ir gan adījumi, izšuvumi, tamborējumi, gan pērļoti darbi un daudz kas cits.