Sadaļas Sadaļas

Labrīt

Grieķijas ekonomika sāk uzrādīt pirmās atkopšanās pazīmes

Labrīt

Bauskas uzņēmēji un valsts nespēj vienoties par finansējumu ceļu sakārtošanai

Tautas instrumenti: Kurzemes kokle

Kurzemes kokle - instruments ar tūkstošiem gadu senu vēsturi

1891. gadā Jurjānu Andrejs savā ekspedīcijā Kurzemē pierakstīja šo kokļu spēles melodiju suitu pusē, un senākas pierakstītas kokļu melodija par to nav. Kokles vispār ir Kurzemes instruments, īpaši rietumu pusē, plašā joslā gar jūru. Tur šim instrumentam ir ne vien gadu simtu, bet pat gadu tūkstošu vēsture. Diemžēl senākā mūzika ir mazāk zināma, stāsta etnomuzikologs Valdis Muktupāvels.

"Kurzemes kokles ir vesela pasaule. Katrs meistars to ir gatavojis citādāk. Šīm koklēm raksturīgs mazāk stīgu, pat tikai ar piecām un sešām stīgām," norāda pētnieks.

"Kokles ir savā ziņā visnoslēpumainākais instruments, jo mēs īsti nezinām, kā tad senākos laikos tās spēlētas," atzīst Muktupāvels.

"Kokļu simbolisms un aura ap šo instrumentu nenoliedzami liecina par to, ka tas nav vienkāršs instruments, bet kalpojis pārlaicīgām lietām. Senākās koklētāju fotogrāfijas ir no 20. gadsimta 20. gadiem, viņi tajās koklē ar tādu apgarotu seju. Ne velti tautas dziesmās kokles bieži vien sauc par zelta koklēm. Kurzemes koklēm raksturīgs rotājums ir sešlapu rozetītes, ko parasti tautā sauc par saulītēm. Kokle, lai arī saistīta ar dejām, patiesībā bijis instruments sev, savai dvēselei un savam priekam," skaidro etnomuzikologs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tautas māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt