Dienas ziņas

Jaunieši filmē stāstus par Latviju

Dienas ziņas

Simtgades svētku vēstnese Kārsavas novadā

Darina Krustpils tautas tērpus

Krustpils pilī liela interese par tautastērpu darināšanu

Pirms dažiem gadiem Latvijas Nacionālais kultūras centrs iesāka projektu "Katram savu tautastērpu". Arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju sēstas pie stellēm, ņem adatu un diegus, lai savām rokām darinātu tautastērpu. Arī Krustpils pilī nu jau vairākus gadus tiek šūts un izšūts, rakstīts un austs, un pavisam drīz 20 sievietes iegūs savā īpašumā pašu darinātus tautastērpus.

Nu jau vairāk nekā 20 gadus Krustpils pili apsaimnieko Jēkabpils Vēstures muzejs. Pirms trim gadiem muzejs uzsāka īstenot projektu "Darini pats savu Krustpils tautastērpu", dodot iespēju iedzīvotājiem speciālistu vadībā uzmeistarot savu tautastērpu. Nupat Krustpils pilī sākusies jau piektā projekta kārta.

"Mēs esam uzšuvuši Krustpils kreklus, esam izauduši svītrainos brunčus, esam darinājuši gan meitu galvassegas – vainagus, gan sievu cepures – aubes, un šobrīd, pēc garām pārdomām, esam uzsākuši projekta piekto kārtu – izšūt Krustpils tipa villaines," stāstīja Jēkabpils Vēstures muzeja galvenā krājuma glabātāja Iluta Bērziņa.

Katrā projekta kārtā ir aptuveni 20 dalībnieces – vairums piedalās visās kārtās, bet ir arī dāmas, kurām nepieciešams kāds konkrēts tautastērpa elements.

"Valkāju pašas nedarinātu tautastērpu, un tagad interesē pašai darināt un izveidot savu kaut ko. Villaini darināju amatniecības centrā “Māzers” Vīpes pagastā. Jā, tas ir mans pašas darbs – viens no pirmajiem, nesen esmu iemācījusies aust. Tātad var cilvēks visu ko izdarīt. Sajūtas, protams, ir pavisam citādākas, kad tu staigā nevis ikdienas, parastajās drēbēs, bet sajūti to saikni ar senčiem varbūt," sacīja Krustpils novada iedzīvotāja Džeina Dzimtā.

19.gadsimta sākuma Krustpils villaine ir no balta vilnas auduma, kas rotāts ar krāsainu dziju izšuvumu. Plecu segas darināšanu dalībniecēm palīdz apgūt etnogrāfe Aija Jansone.

"Ar katru gadu es sastopu arvien vairāk jauniešus, kuri ļoti labprāt grib darināt savu tērpu un arī viņu lieto.

Es domāju, ka tautai ar pašapziņu viss ir kārtībā, ka mēs tomēr lepojamies ar savu kultūru, ar savām saknēm, tautai tas patīk," sprieda Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Etnogrāfijas nodaļas vadītāja Aija Jansone.

Tautastērpu darināšanas meistare Aina Ļebedeva atklāja, ka ir arī tādi, kas precas tautastērpā.

"Villaini noaudu, aubīte vēl jāšuj. Vēsturiski ir bijis, ka māte meitai nodeva pūrā villaini un visu pārējo, bet te viena vīramāte vedeklai grib dāvināt."

Lai gan tradicionālo rūtaino brunču vietā izvēlēts darināt strīpainos, projekta gala rezultāts būs līdzvērtīgs izstādēs skatāmajiem Krustpils tautastērpiem. Līdz pilnam komplektam rokdarbniecēm gan vēl jāpaciešas, jo villaiņu darināšana ir tikai nupat sākusies, bet jau tuvākajā laikā viņas varēs lepoties ar pašu uzmeistarotiem tautastērpiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt