Dienas ziņas

Pārrobežu projekts attīsta profesionālo izglītību

Dienas ziņas

Iepazīstina ar Latvijas simtgadei veltītu videoklipu

100 tautumeitas Latvijas simtgadei

Jūrmalā aizsāk ceļojošo izstāžu ciklu - 100 tautumeitas Latvijas simtgadei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jūrmalā aizsācies ceļojošais izstāžu cikls “Mūsu simts tautumeitas Latvijas simtgadei''. Par māla tautumeitu izskatu rūpējušies gan keramiķi, gan mākslas skolas audzēkņi, gan arī cilvēki, kuri mālu rokās turējuši pirmoreiz. Projektā iesaistījušies aptuveni 150 dalībnieki, bet apmeklētāji izstādi var papildināt, uzrakstot savu tautas tērpa stāstu.   

Katra ar savu raksturu un katra ar savu tautas tērpu, kas nepretendē uz autentiskumu, bet tomēr atklāj, cik daudzveidīga ir mūsu Latvija. Tāds ir 100 māla tautumeitu ''koris'', kas pašreiz mājvietu radis mūsu dižgaru Raiņa un Aspazijas vasarnīcā.

“Kaut gan mēs pielietojam speciālas krāsas, ko var pieskaņot, bet visi tā aizrāvās ar savu darbu, un radās pašiem savas idejas klāt. Tās ir versijas, bet tautas tērps jau arī ir versija zināmā mērā,” stāsta keramikas skolotāja, māksliniece Inese Āboliņa.

Māla tautumeitas veidojuši visdažādākie cilvēki. Gan tādi, kam kabatā ir keramiķa diploms, gan tādi, kas mālu rokās turēja pirmoreiz. Bet viss sācies pagājušajā gadā ar keramikas stundu Jūrmalas Mākslas skolā, kad otrā kursa audzēkņiem vajadzēja izveidot meiteni tautas tērpā.

“Tad, kad Inese Āboliņa un Ingrīda Sproģe šo mācību uzdevumu bija veikušas, uz palodzes stāvēja gandrīz 70 lelles. Tā kā nāca simtgade, tad radās doma -  kāpēc to visu slēpt tikai skolas telpās, ja,  piesaistot arī citus cilvēkus, var uztaisīt tādu kārtīgu akciju, lai jebkurš, ne tikai bērns, bet arī pieaugušie sāktu aizdomāties par savu tautas tērpu,” stāsta projekta vadītāja Dace Ziemele.

Ceļojošo izstādi papildina  Jūrmalas muzeja fotoattēli par tautas tērpa lietošanu  pirmās brīvvalsts laikā un padomju gados, Laimas Akmentiņas gleznu cikls ''Dziesma''  un arī trīs seni tautas tērpi.

 “Vienam ir vairāk nekā 100 gadi, viens ir bijis pāri okeānam Amerikā Dziesmu svētkos, un trešais ir padomju laika, kas arī rāda savu iezīmi tautas tērpa valkāšanā,” atklāj Dace Ziemele.

 Izstāde Jūrmalā būs apskatāma līdz 25. aprīlim, bet pēc tam tā dosies uz Latvijas Nacionālo bibliotēku un Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, lai Jūrmalā atgrieztos rudenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti