Jaunie tautas mūziķi «Jasmuižā» izspēlēs «Latgalīšu kuozys» pēc Raiņa savāktajām liecībām

Raiņa muzejā „Jasmuiža” svētdien noslēgsies ikgadējās „Jauniešu Etno dienas”, ko jau sesto gadu rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Raiņa jubilejas gadā jaunieši, kas interesējas par tradicionālo kultūru un etnomūziku, „Jauniešu Etno dienu” ietvaros studē Raini, apdzīvo un pieskandina dzejnieka muzeju „Jasmuižā”. 

Dalībnieku vidū ir folkloras kopas no Līvāniem, Iecavas, Preiļiem, Rēzeknes, Rīgas un Ropažiem, kas svētdien uzstāsies uzvedumā „Latgalīšu kuozys”. Šis uzvedums tapis, pētot Raiņa jaunībā Jasmuižā vāktās liecības, stāsta Nacionālā kultūras centra folkloras eksperte Gita Lancere.

 „„Jauniešu Etno dienas” šoreiz notiek „Jasmuižā” – vietā, kur Rainis dzīvoja jaunībā, 18-20 gados. Manuprāt, ļoti atbilstoša vieta! Un tieši šajā laikā Rainis šeit, savā pusē, vāca kāzu ieražas. Viņš tās sūtīja uz Pēterburgu krājumam, kur tas arī pēc tam tika publicēts – Daugavpils novada Višķu pagasta kāzu ieražas,” stāsta Lancere.

“Viņš tiešām apstaigāja teicējas, savas puses vecās tantes, un pierakstīja, turklāt latgaliski. Tautasdziesmas ir latgaliski, arī ļoti daudz tekstu viņš ir pierakstījis latgaliski. Mums šķita grēks neizmantot šādu materiālu, un mēs realizējām senu sapni – „Jauniešu Etno dienās” sarīkot kāzas. Cik nu tās būs īstas, es nemāku teikt, bet mums būs savs jaunais pāris, mums būs svuoti – tie, kuri viņus saprecinās un visu pasākumu arī vadīs,” atklāj Lancere.

“Un tā mēs divos dienā „Jasmuižas” pagalmā nosvinēsim kārtīgas latgaliešu kāzas ar stomačiem, svuotiem, dančiem, dziedāšanu, izpirkšanu un maksāšanu muzikantiem – visu, kas tādās „Latgalīšu kuozys” ir pieklājīgi. (..) Jaunieši ir mācījušies apdziedāt, ielauzījušies latgaliešu valodā, apguvuši dančus un rotaļas un saspēlējušies „Jauniešu Etno dienu” apvienotajā kāzu orķestrī. Viņi spēlēs kārtīgus latgaliešu maršus un dančus, un tas varētu būt diezgan iespaidīgi, ņemot vērā, ka jaunieši ir gan no Zemgales, gan Vidzemes, gan, protams, Latgales. Viņiem tā būs varena pieredze,” saka Lancere.

Nacionālā kultūras centra folkloras eksperte Gita Lancere: Par Etnodienām Jasmuižā

  Šogad „Jauniešu Etno dienu” dalībnieku vidū ir tādas folkloras kopas kā Iecavas „Tarkšķi”, Līvānu „Ceiruleits”, Preiļu „Rūtoj”, Rēzeknes „Dziga” un „Vīteri”, Rīgas „Ceidari” un „Kokle”, kā arī Ropažu „Oglīte”.

  20. septembrī plkst. 14 uzvedums „Lagalīšu kuozys” tiks izrādīts Raiņa muzeja „Jasmuiža” pagalmā. Pēc uzveduma sekos „Jauniešu Etno dienu” dalībnieku koncerts. Aicināti visi interesenti!

   „Jauniešu Etno dienas” Latvijas Nacionālais kultūras centrs aizsāka 2010. gadā. Nometnē tradicionālā kultūra tiek aktualizēta tieši jauniešu auditorijā un runā par to viņiem saprotamā valodā – nodarbībās un koncertos, spēlēs un dančos. Starp pasniedzējiem ir bijuši Laima Jansone, Zane Šmite, Ilga Leimane, Tālis Gžibovskis, Ilmārs Dreļs un daudzas citas Latvijā pazīstamas personības.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Tautas māksla
  Kultūra
  Jaunākie
  Interesanti